Lis
Lisy (Vulpes Vulpes) to gatunek występujący w Europie, Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Można je także spotkać w Australii. Naturalnym środowiskiem dla lisów są głównie tereny leśne, stepy, tundry i pustynie. Ze względu na dużą zdolność do dostosowania się do różnych środowisk, lisy są w stanie przetrwać w trudnych warunkach. Coraz częściej pojawiają się także w miastach, osiedlając się w parkach, ogrodach miejskich i na zielonych terenach otwartych, w tym głównie na łąkach, gdzie mogą łatwo znaleźć pożywienie.
Lis - najważniejsze informacje
Lisy — tryb życia i zachowanie
Lisy to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, gdyż po zmroku stają się najbardziej aktywne. Choć można je niekiedy dostrzec również w ciągu dnia, szczególnie gdy doskwiera im brak pożywienia.
Większość osobników prowadzi samotny tryb życia i jest terytorialna, przez co zaciekle broni swojego terytorium przed innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Zwierzęta komunikują się ze sobą za pomocą wokalizacji i wydzielania zapachów, którymi znaczą teren. Głównie żyją w norach, które stanowią dla nich idealne schronienie i bezpieczne miejsce wychowywania młodych.
Lisy są drapieżnikami, dlatego mają dość zróżnicowaną dietę. Polują na małe gryzonie, ptaki i owady. Dużym rarytasem są dla nich również owoce. Żywią się także padliną, a niekiedy chętnie spożywają także odpadki pozostawione przez człowieka, buszując w śmietnikach miejskich.
Lisy — anatomia
Oto najważniejsze cechy anatomiczne lisów.
- Długość ciała lisa wynosi od 50 cm do 75 cm.
- Masa ciała zwierzęcia mieści się w przedziale 2-14 kg.
- Lisy mają smukłe, skoczne i zwinne ciało, dzięki czemu są szybkie.
- Zmysł wzroku jest u nich doskonale rozwinięty i dostosowany do dobrego widzenia w słabym świetle, co ułatwia nocne polowania.
- Uszy lisa są szpiczaste i są w stanie z łatwością lokalizować źródła dźwięku.
- Krępe kończyny z ostrymi pazurami pozwalają im na łatwe przemieszczanie się po różnych terenach.
- Domeną lisów jest puszysta kita (stanowiąca 70% długości głowy i tułowia), która nie tylko pięknie wygląda, ale także pomaga w utrzymaniu równowagi i jest wykorzystywana do komunikacji z innymi osobnikami.
- Uzębienie lisa jest niezwykle mocne, przez co znaczne ułatwia rozszarpywanie ofiary i rozdrabianie pokarmu.
- Lisy mogą skakać na wysokość ponad 2 m, co umożliwia przeskakiwanie różnych przeszkód.
- Futro lisa jest gładkie, puszyste i gęste.
- Lisy mają bardzo czułe słuch i wzrok, dzięki czemu są w stanie szybko wykryć ofiary. Ale także potencjalne zagrożenia.
Ochrona i zagrożenia dla lisów
Działania na rzecz ochrony lisów skupiają się na utrzymaniu różnorodnych siedlisk, które stanowią dla nich bezpieczne miejsce do bytowania. Obejmują też zwalczanie nielegalnych polowań i handlu futrami. Równie ważna jest edukacji społeczeństwa na temat znaczenia tego drapieżnika dla ekosystemu.
Niestety mimo licznych działań na rzecz ochrony, lisy stoją w obliczu wielu zagrożeń, które mogą wpłynąć na ich przetrwanie. Urbanizacja terenów zielonych związana z rozwojem infrastruktury i działalnością człowieka skutecznie zmniejsza dostępność odpowiednich obszarów, które są korzystne dla tego gatunku. Wspomniane polowania, w tym celowe odstrzały i handel futrami, nadal pozostają poważnym zagrożeniem dla populacji lisa.
Nierzadko zwierzęta giną także przez potrącenie na drodze, pozostawianie trutek czy też stosowanie pestycydów w miejscach ich bytowania.
Problemem dla tego gatunku są również zachodzące zmiany klimatyczne, które utrudniają lisom przetrwanie.
Ciekawostki o lisach
Lisy rude mają futro, które może zmieniać kolor w zależności od pory roku. Latem jest zazwyczaj jaśniejsze i rzadsze, a zimą staje się gęstsze i bardziej nasycone.
Lis ma świetny słuch, gdyż jest w stanie usłyszeć ciche piszczenie gryzonia z odległości 100 m.
Lisy są w stanie wydobyć z sienie kilkadziesiąt różnych dźwięków, w zależności od sytuacji i potrzeb. To tak zwana lisia wokalizacja.
Lis, podobnie jak kot, potrafi schować całkowicie swoje pazury, gdy nie są mu potrzebne.