Delfiny

Poniedziałek, 23 października 2023 (16:19) Aktualizacja Wtorek, 31 października 2023 (12:18)
Delfiny - ssaki należące do rodziny delfinowatych - od wieków fascynują ludzi swoją zwinnością, empatią i zdolnością do komunikacji. Znane z zaawansowanych zachowań społecznych, zdolności do komunikacji i zabawy, delfiny często zaskakują naukowców swoim zrozumieniem i kreatywnością.
Delfiny Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Delfiny to ssaki, które mają charakterystyczną budowę. /123RF/PICSEL

Delfiny - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    Delphinidae / Platanistidae

  • Rząd:

    walenie

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Delfiny — występowanie i środowisko

Delfiny są ssakami, które zamieszkują zarówno wody słone, jak i wody słodkie. 

Okazy z rodziny Delphinidae zamieszkują oceany i morza na całym świecie - zazwyczaj przebywają w cieplejszych rejonach. Niestety bardzo rzadko można je spotkać w Morzu Bałtyckim. 

Z kolei delfiny z rodziny Platanistidae można spotkać wyłącznie w wodach o niskim zasoleniu, np. w jeziorach, rzekach. Często zamieszkują dorzecza słodkich tropikalnych rzek, np. Amazonki, Orinoko, Jangcy czy La Plata. 

Delfiny — tryb życia i zachowanie

Delfiny (zarówno słono-, jak i słodkowodne) mają tendencję do gromadzenia się w duże stada. Mogą one liczyć po kilkaset osobników. W każdej grupie panuje ściśle określona hierarchia. Zwierzęta wspólnie polują, odbywają dalekie wędrówki, a także chronią młode lub chore okazy. Ponadto życie w gromadzie pozwala im uniknąć ataku dużych drapieżników, np. rekinów.

Delfiny mają zdolność do echolokacji. Dzięki temu mogą wyczuwać przeszkody lub inne osobniki, które znajdują się przed nimi. Ponadto porozumiewają się ze sobą za pomocą dźwięków. Często brzmią jak świsty. 

Eksperci ustalili, że zwierzęta wydają 32 różnych odgłosów, a każdy z nich określa co innego. Dodatkowo do komunikacji używają gestów, np. obrotów, skoków, póz, a także ruchów ogonem czy płetwami.

Co ciekawe, każdy delfin ma własne imię nadane przez stado. Dzięki temu grupa może przywołać określone zwierzę. Według naukowców z PNAS ssaki otrzymują swoje imię już po urodzeniu.

Delfin — anatomia

Zwierzęta z rodziny Delphinidae i Platanistidae są do siebie dość podobne. 
  • Delfiny mają opływowy, wrzecionowaty kształt. W przypadku okazów z rodziny Delphinidae ciało może mieć długość od 1 do 8 m. Ssaki z rodziny Platanistidae dorastają zazwyczaj do 2,6m. 
  • Charakterystyczna twarz delfinów to zasługa czoła, które ma melon. To okrągły narząd, dzięki któremu zwierzęta mogą posługiwać się echolokacją.
  • Szczęka jest wydłużona na kształt dzioba. W środku znajdują się długie, cienkie zęby. Za ich pomocą chwytają ofiary.
  • W pobliżu otworu gębowego znajdują się oczy zwierzęcia. 
  • Szkielet delfinów jest pokryty grubą warstwą tłuszczu i mięśni. Taka powłoka pozwala utrzymać ciepło nawet w trudnych warunkach.
  • Te ssaki mają dość duży mózg o pofałdowanej korze mózgowej. Według naukowców te zwierzęta są dwa razy mądrzejsze od szympansów.
  • Delfiny mają 1,5x większe płuca od ludzi. Jednak znacznie lepiej wykorzystują tlen, dzięki czemu mogą długo przebywać pod wodą. Mimo to często wypływają na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Robią to za pomocą nozdrzy, które są umieszczone na czubku głowy za oczami.
  • Ciało delfinów jest zakończone niewielką, poziomą, silną płetwą ogonową. Z przodu mają płetwy brzuszne, za pomocą których sterują swoimi ruchami oraz utrzymują równowagę. Podczas pływania okazy z rodziny Delphinidae utrzymują je płasko, a Platanistidae prostopadle do ciała. Ułatwia to im poruszanie się w wodzie.
  • Kolor ciała delfinów przybiera różne odcienie szarości.

Ochrona i zagrożenia dla delfina

Delfiny są łatwe do oswojenia i mogą być poddawane tresurze. Jednak okazy trzymane w niewoli żyją zaledwie dwa lata, podczas gdy te na wolności mogą przetrwać nawet 40-60 lat. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej przestrzeni do życia, ale ma związek także z:
  • nieodpowiednią jakością wody, która negatywnie wpływa na zdrowie zwierząt,
  • zakłóceniami echolokacji w małej przestrzeni,
  • zbyt intensywnym wykorzystywaniem ich dla pieniędzy,
  • szokiem psychicznym, depresją czy pojawieniem się chorób psychosomatycznych związanych z utratą najbliższych. 
Jednak delfiny giną także z innych powodów. Są nimi np. polowania czy kolizje z sieciami trałowców zwłaszcza tych skrzelowych, które są trudne do zauważenia. W rezultacie niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem. Wśród nich można wymienić np. delfina butlonosego czy morświna zwyczajnego. Aby zatrzymać proces ich wymierania, zwierzęta są objęte różnorodnymi programami ochronnymi organizowanymi przez Greenpeace czy WWF. 

Ciekawostki o delfinach

  • Czy delfiny są miłe i przyjazne?
Wiele osób, gdy patrzy na delfiny, ma wrażenie, że zwierzęta się uśmiechają. Nic bardziej mylnego. Uśmiech wynika z budowy głowy tego ssaka, a nie z nastroju czy z jego nastawienia wobec ludzi. A zatem to, że delfin wygląda na uśmiechniętego, nie oznacza, że ma miłe i przyjazne zamiary wobec człowieka.
  • Jak szybko pływa delfin?
Delfin może rozwinąć prędkość, która dochodzi do 60 km/h. Jest to zasługa bardzo sprawnej i silnej płetwy ogonowej.
  • Ile trwa ciąża u delfina?
Delfiny są ssakami, co oznacza, że młode rosną w macicy, tak jak u ludzi. Ciąża trwa od 10 do 17 miesięcy w zależności od gatunku. Po urodzeniu młodych (zazwyczaj jest jedno) samica stale się nim opiekuje przez 2-4 lata. W tym czasie delfinie mamy nie dopuszczają do siebie żadnych samców. To sprawia, że męscy przedstawiciele czasami zabijają młode, aby dostać się do samicy.
  • Jak wygląda poród u delfina?
Poród u delfina może trwać nawet do 3 godzin. Młode przychodzi na świat "ogonem", a nie pyskiem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zachłyśnie się wodą i utknie w drogach rodnych matki. 

Temat Delfiny znajdziesz również w serwisie:

Delfiny - Wiadomości

Delfiny - Wideo

  • Najmniejsze delfiny świata giną na naszych oczach!

    Środa, 19 czerwca 2013 (03:34)
    Delfiny Maui to najmniejsze i najrzadsze morskie walenie na świecie. Do dziś przetrwało niewiele ponad 50 osobników, ale i ich życie jest zagrożone. Tak zwane skrzelowe sieci rybackie -...