Niezwykła akcja ratunkowa. Różowy delfin otrzymał pomoc od mieszkańców
Szeroko zakrojoną akcję ratunkową dla wyrzuconego na brzeg delfina o różowej skórze zorganizowali Indianie w Yapacani w Boliwii. Wielu może to dziwić, bo przecież Boliwia nie ma dostępu do morza.
Ale też różowy delfin, którego ratowała rdzenna społeczność, nie jest delfinem oceanicznym i nie żyje w morzach. To jeden z delfinów rzecznych, zamieszkujących największe rzeki świata w Ameryce (Amazonka i dopływy, Orinoko, La Plata), a także Azji (Ganges i Brahmaputra, Jangcy).
Czytaj więcej o delfinach:
Różowawy delfin wyrzucony na brzeg to inia, której kilka gatunków zamieszkuje słodkie wody Ameryki Południowej, zwłaszcza Amazonkę i Orinoko oraz jej dopływy. Te delfiny słodkowodne różnią się od morskich kuzynów nie tylko tolerancją na inny rodzaj wody, która w Ameryce Południowej bywa zamulona i niemal nieprzezroczysta.
Ssaki nauczyły się w takiej wodzie żyć. Inie mają także ruchomą głowę. Czaszka morskich delfinów jest sztywno położona na kręgosłupie, podczas gdy słodkowodne, takie jak inia, mogą kręcić głową aż do 90 stopni.
Inie mają trójkątną płetwę grzbietową i długi dziób z baterią urozmaiconych zębów. To też różnica w porównaniu z delfinami morskimi, u których zęby są jednolite. U ini przednie zęby są ostre, przeznaczone do chwytania zdobyczy, a z tyłu znajdują się płaskie do jej miaźdżenia.
Różowy delfin wyrzucony na brzeg
Inie zamieszkują wiele rzek Ameryki Południowej, także rzekę Yapacani niedaleko miasta o tej samej nazwie w środkowej Boliwii. Tam jeden z osobników został wyrzucony na brzeg i miejscowa społeczność indiańska przeprowadziła akcję ratunkową.
W pół godziny zorganizowali się mieszkańcy Yapacani, władze i straże tego miasta. Zwierzę sprawnie zostało przetransportowane na głębsze wody.
Akcja została sfilmowana:
We wrześniu 2012 r. prezydent Boliwii Evo Morales wydał przepisy mające na celu ochronę delfinów inia i uznał je za dobro narodowe. Ochrona gatunku jest w Boliwii nadrzędnym priorytetem państwowym w dziedzinie przyrody.
Te delfiny tworzą bowiem w Ameryce Południowej cztery różne gatunki. To inia amazońska z wód Amazonki i jej dopływów, inia orinocka z Orinoko w Wenezueli, a także inia boliwijska żyjąca tylko w tym kraju, jedynie w wodach Boliwii, gdzie dla miejscowych Indian jest przedmiotem kultu. Do tego dochodzi Inia araguaiaensis z rzek Araguaia i Tocantins we wschodniej Brazylii.