Lis

Czwartek, 26 października 2023 (10:02) Aktualizacja Wtorek, 31 października 2023 (12:13)
Lisy (Vulpes Vulpes) to gatunek występujący w Europie, Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Można je także spotkać w Australii. Naturalnym środowiskiem dla lisów są głównie tereny leśne, stepy, tundry i pustynie. Ze względu na dużą zdolność do dostosowania się do różnych środowisk, lisy są w stanie przetrwać w trudnych warunkach. Coraz częściej pojawiają się także w miastach, osiedlając się w parkach, ogrodach miejskich i na zielonych terenach otwartych, w tym głównie na łąkach, gdzie mogą łatwo znaleźć pożywienie.
Lis Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Lis rudy. /123RF/PICSEL

Lis - najważniejsze informacje

 • Gatunek:

  lis rudy, lis pospolity

 • Rodzaj:

  lis

 • Rodzina:

  psowate

 • Rząd:

  drapieżne

 • Gromada:

  ssaki

 • Typ:

  strunowce / kręgowce

 • Królestwo:

  zwierzęta

Lisy — tryb życia i zachowanie

Lisy to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, gdyż po zmroku stają się najbardziej aktywne. Choć można je niekiedy dostrzec również w ciągu dnia, szczególnie gdy doskwiera im brak pożywienia. 

Większość osobników prowadzi samotny tryb życia i jest terytorialna, przez co zaciekle broni swojego terytorium przed innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Zwierzęta komunikują się ze sobą za pomocą wokalizacji i wydzielania zapachów, którymi znaczą teren. Głównie żyją w norach, które stanowią dla nich idealne schronienie i bezpieczne miejsce wychowywania młodych.

Lisy są drapieżnikami, dlatego mają dość zróżnicowaną dietę. Polują na małe gryzonie, ptaki i owady. Dużym rarytasem są dla nich również owoce. Żywią się także padliną, a niekiedy chętnie spożywają także odpadki pozostawione przez człowieka, buszując w śmietnikach miejskich. 

Lisy — anatomia

Oto najważniejsze cechy anatomiczne lisów.
 • Długość ciała lisa wynosi od 50 cm do 75 cm. 
 • Masa ciała zwierzęcia mieści się w przedziale 2-14 kg.
 • Lisy mają smukłe, skoczne i zwinne ciało, dzięki czemu są szybkie.
 • Zmysł wzroku jest u nich doskonale rozwinięty i dostosowany do dobrego widzenia w słabym świetle, co ułatwia nocne polowania.
 • Uszy lisa są szpiczaste i są w stanie z łatwością lokalizować źródła dźwięku.
 • Krępe kończyny z ostrymi pazurami pozwalają im na łatwe przemieszczanie się po różnych terenach.
 • Domeną lisów jest puszysta kita (stanowiąca 70% długości głowy i tułowia), która nie tylko pięknie wygląda, ale także pomaga w utrzymaniu równowagi i jest wykorzystywana do komunikacji z innymi osobnikami.
 • Uzębienie lisa jest niezwykle mocne, przez co znaczne ułatwia rozszarpywanie ofiary i rozdrabianie pokarmu.
 • Lisy mogą skakać na wysokość ponad 2 m, co umożliwia przeskakiwanie różnych przeszkód.
 • Futro lisa jest gładkie, puszyste i gęste.
 • Lisy mają bardzo czułe słuch i wzrok, dzięki czemu są w stanie szybko wykryć ofiary. Ale także potencjalne zagrożenia.

Ochrona i zagrożenia dla lisów

Działania na rzecz ochrony lisów skupiają się na utrzymaniu różnorodnych siedlisk, które stanowią dla nich bezpieczne miejsce do bytowania. Obejmują też zwalczanie nielegalnych polowań i handlu futrami. Równie ważna jest edukacji społeczeństwa na temat znaczenia tego drapieżnika dla ekosystemu.

Niestety mimo licznych działań na rzecz ochrony, lisy stoją w obliczu wielu zagrożeń, które mogą wpłynąć na ich przetrwanie. Urbanizacja terenów zielonych związana z rozwojem infrastruktury i działalnością człowieka skutecznie zmniejsza dostępność odpowiednich obszarów, które są korzystne dla tego gatunku. Wspomniane polowania, w tym celowe odstrzały i handel futrami, nadal pozostają poważnym zagrożeniem dla populacji lisa. 

Nierzadko zwierzęta giną także przez potrącenie na drodze, pozostawianie trutek czy też stosowanie pestycydów w miejscach ich bytowania. 

Problemem dla tego gatunku są również zachodzące zmiany klimatyczne, które utrudniają lisom przetrwanie.

Ciekawostki o lisach

Lisy rude mają futro, które może zmieniać kolor w zależności od pory roku. Latem jest zazwyczaj jaśniejsze i rzadsze, a zimą staje się gęstsze i bardziej nasycone.

Lis ma świetny słuch, gdyż jest w stanie usłyszeć ciche piszczenie gryzonia z odległości 100 m.

Lisy są w stanie wydobyć z sienie kilkadziesiąt różnych dźwięków, w zależności od sytuacji i potrzeb. To tak zwana lisia wokalizacja.

Lis, podobnie jak kot, potrafi schować całkowicie swoje pazury, gdy nie są mu potrzebne.

Temat Lis znajdziesz również w serwisie:

Lis - Wiadomości