Wytrzymałe kwiaty na balkon południowy. Słońce nie jest im straszne

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Balkony wystawione na intensywne nasłonecznienie wymagają roślin kochających słońce i bardzo odpornych na ciepło. Dlatego przy zakupie zieleni do dekoracji tarasu lub balkonu zawsze sprawdzaj, czy dobrze poradzi sobie w pełnym nasłonecznieniu. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać, by wytrzymały na balkonie od strony południowej.

Twój balkon od południowej strony może być pełen kwiatów.
Twój balkon od południowej strony może być pełen kwiatów.123RF/PICSEL

Kwiaty, które mało wymagają i sporo wytrzymają. Co posadzić?

Twój balkon lub taras przez co najmniej 5 godzin dziennie wystawiony jest na promienie słoneczne? Ważne jest, aby stworzyć na nim kompozycję z kwiatami, które lubią ciepło i dobrze znoszą upały.

Najlepsze są gatunki o małych wymaganiach. Jest wiele roślin, które lubią słońce i są dość dobrze odporne na suszę. Niektóre z nich kwitną, inne mają duże lub małe liście, więc pasują do różnych rozmiarów, kształtów i typów balkonów.

Można sadzić zarówno rośliny kwitnące, takie jak petunie czy pelargonie, jak i zielone np. kaktusy lub agawy. Ze względu na różnorodność gatunków, kształtów i rozmiarów kaktusy idealnie nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Ponadto ich pielęgnacja jest łatwa i nie wymaga ciągłego podlewania, ponieważ uwielbiają bezpośrednie światło słoneczne. Podobnie funkcjonuje agawa, która idealnie nadaje się tylko do miejsc z pełnym nasłonecznieniem przez większość dnia.

Wytrzymałe kwiaty na balkon. Idealne na słoneczny taras od południa

Jeśli szukasz roślin odpornych na słońce i niewymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych, rozważ posadzenie na południowym balkonie poniższych gatunków.

Begonie to kochające słońce kwiaty doniczkowe, które lubią dobrze przepuszczalną glebę. Kwitną długo i obficie, występuje w różnych odcieniach. Piękne i ozdobne begonie świetnie nadają się jako kwiaty na słoneczny taras od południa.

Pelargonie to rośliny niezwykle cenione za swój specyficzny kształt i kolor. Oprócz upiększania i ozdabiania zewnętrznej przestrzeni, odgrywają ważną rolę w środowisku, gdyż gatunek ten odpowiada za przyciąganie licznych zapylaczy, takich jak pszczoły. Są to najchętniej i najczęściej wybierane kwiaty na słoneczny balkon.

Lawenda ma kwiaty o niebiesko-fioletowej barwie, które nie mogą pozostać niezauważone w donicach. Są piękne, delikatne, o niepowtarzalnym zapachu. To kochające słońce kwiaty, które kwitną obficie przez całe lato.

Niecierpek to jeden z kwiatów balkonowych, który lubi słońce oraz kwitnie efektownie i kolorowo. Aby mógł zdrowo rosnąć, oprócz obecności słońca, gatunek ten lubi zawsze wilgotną glebę. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny lub stosowaniu nawadniaczy do doniczek.

Petunie potrafią stworzyć piękny ogród kwiatowy na balkonie. Nic więc dziwnego, że uważane są za jedną z najpiękniejszych roślin rosnących w pełnym słońcu. Kwiaty mają różne kolory, mogą zdobić skrzynki balkonowe lub tarasowe donice.

Tunbergia oskrzydlona to rodzaj pnącej rośliny na balkon. Ma bardzo piękne pomarańczowe kwiaty. Można uprawiać ją w bezpośrednim lub częściowym nasłonecznieniu.

Popularne kwiaty na słoneczny balkon

Kwiaty, które również dobrze znoszą upał to popularne aksamitki. Kwitną w odcieniach pomarańczy, żółci i czerwieni, dodają odrobinę koloru słonecznym tarasom. Ich delikatny zapach odstrasza niechciane owady. Aby aksamitki kwitły obficie, ważne jest zapewnienie im dobrze przepuszczalnej gleby i regularne podlewanie, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Preferują stanowiska słoneczne i dobrze tolerują upały.

Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami na balkonie od południa, wybieraj kwiaty znane ze swojej odporności i zdolności do rozwoju w warunkach silnego nasłonecznienia.

Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas