Petunia
Petunia (Petunia Juss) to popularna roślina ozdobna z rodziny psiankowatych. Kwiaty petunii występują w różnych kolorach, w tym białym, różowym, czerwonym, fioletowym, niebieskim i wielu odcieniach pośrednich. Istnieje wiele odmian petunii, w tym te o zwisających pędach, kompaktowych rozmiarach i różnych kształtach kwiatów. Jest uprawiana na całym świecie jako roślina ogrodowa, balkonowa i rabatowa. Petunie preferują słoneczne stanowiska i dobrze drenowaną, żyzną glebę.
Petunia - najważniejsze informacje
W naturze petunie występowały głównie w Ameryce Południowej. Obecnie ze względu na walory dekoracyjne, chętnie są uprawiane w ogrodach, również w Polsce. Ten rodzaj rośliny obejmuje około 40 gatunków.
Najlepiej petunie czują się w ciepłym środowisku, w pobliżu źródła wody. Te kwiaty doskonale rosną na nasłonecznionym stanowisku, osłonięte od wiatru.
Czy petunie są wieloletnie?
Petunie to byliny jednoroczne lub dwuletnie. W naturalnym środowisku mogą osiągnąć wysokość do 1 metra. Mają charakterystyczne kwiaty o lejkowatym kielichu. Płatki mogą mieć kolor bieli, czerwieni, fioletu, różu lub mieszane odcienie z widocznymi plamkami. Kielichy mają pręciki. Liście petunii są niewielkie i mają owłosienie.
Popularne odmiany petunii
Te kwiaty są chętnie wybierane do ozdoby balkonu. To najpopularniejsze odmiany w Polsce:
- petunie balkonowe – osiągają do 40 cm długości i mają długi okres kwitnięcia, ich pielęgnacja nie jest skomplikowana,
- petunia Milliflora – ma dekoracyjne, drobne kwiaty,
- petunia Bicola – ma pełne i atrakcyjne kwiaty o fioletowawym ubarwieniu.
Jak uprawiać i pielęgnować petunie?
Nieodpowiednie stanowisko i pielęgnacja to czynniki, które stanowią zagrożenie dla petunii. Te kwiaty nie lubią porywistych wiatrów i gleb o wysokim odczynie pH czy zbyt dużej wilgotności. W takich warunkach łatwo o rozwinięcie chlorozy liści.
Petunia najpiękniej będzie rosnąć na nasłonecznionym stanowisku. Roślina powinna być regularnie podlewana, jednak należy zapewnić jej donicę z drenażem. Dzięki temu zapobiegniesz zbyt dużej ilości wilgoci w glebie. Najlepsza ziemia dla petunii powinna mieć lekko kwaśny odczyn i dobre użyźnienie oraz przepuszczalność.
Przy uprawie petunii należy uważać na na mszyce i mączliki szklarniowe. Wyjadają one tkankę listną przez co kwiaty marnieją, żółkną i usychają. Mączliki można zlikwidować za pomocą namaczania rośliny, natomiast mszyce wymagają zwalczania z wykorzystaniem preparatów chemicznych.