Kwiaty do cienia w domu i ogrodzie. Brak słońca to nie problem
Oprac.: Tomasz Kromp
Dom ozdobiony pięknymi kwiatami to marzenie niejednego miłośnika roślin. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy usytuowanie mieszkania nie pozwala na uprawę światłolubnych kwiatów. Co zrobić, gdy większość przestrzeni jest skryta w cieniu? Okazuje się, że istnieją cieniolubne rośliny domowe, które mogą pięknie kwitnąć w tego rodzaju miejscach.
Kwiaty do cienia. Rośliny domowe, które nie potrzebują wiele słońca
Posiadacze mieszkań, w których okna wychodzą na północ, z pewnością zastanawiają się, jakie kwiaty mogą uprawiać w warunkach małego nasłonecznienia. Okazuje się, że istnieje wiele roślin domowych, które doskonale rozwijają się w cienistych miejscach. Są to między innymi:
- skrzydłokwiat;
- filodendron;
- sansewiera;
- hoja;
- kalatea.
Wymienione rośliny mogą stać się rewelacyjną ozdobą domowej przestrzeni. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich wymagają odpowiedniej wilgotności. Mowa tu o skrzydłokwiecie i fiolodendronie. Warto co jakiś czas spryskać ich liście niewielką ilością wody. W przypadku wszystkich kwiatów cieniolubnych należy uważać, by nie przesadzić z podlewaniem.
A jakie kwiaty nadadzą się do cienia na balkon? W tym miejscu można bez przeszkód umieścić begonię bulwiastą czy fuksję. Warto jednak zadbać o to, by kwiaty balkonowe było chronione przed wiatrem.
Jakie kwiaty do cienia w ogrodzie?
Istnieją również rodzaje kwiatów, które mogą pięknie się rozwijać w cienistych miejscach w ogrodzie. Zazwyczaj ogrodnicy umieszczają je pod drzewami, obok ogrodzeń, przy altanach czy blisko północnej strony budynków. Warto również pamiętać, że rośliny cieniolubne lepiej rosną w dobrze przepuszczalnym podłożu.
Jakie rośliny nadają się do cienia w ogrodzie? Możemy wyróżnić rodzaje takie jak:
- funkia
- żurawka ogrodowa;
- różanecznik;
- hortensje (pnąca, krzewiasta i dębolistna).
Dzięki powyższym roślinom można stworzyć w ogródku naprawdę piękne kompozycje. Lepiej jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, które powinno być umiarkowane – należy unikać przelania poszczególnych roślin. Dobrze jest także zadbać o właściwe ściółkowanie gleby – dzięki temu łatwiej będzie utrzymać w niej wilgoć. Do tego celu idealnie nada się między innymi kora.
Zazwyczaj cieniolubne kwiaty nie wymagają zbyt obfitego nawożenia. Można jednak stosować naturalny kompost lub obornik. Dzięki tego rodzaju środkom rośliny będą miały lepsze warunki do wzrostu. Trzeba również pamiętać o tym, by nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca. W większości przypadków może się to skończyć poparzeniem liści.