Pelargonia
Pelargonia (Pelargonium L.) to popularna roślina ozdobna. Ma piękne kwiaty i aromatyczne liście. Pelargonia jest rośliną wieloletnią, ale często uprawiana jest jako roślina jednoroczna, szczególnie w chłodniejszym klimacie. Kwiaty pelargonii mają różne kolory, w zależności od odmiany. Liście są zazwyczaj zielone lub zielone z przebarwieniami. Pelargonia jest popularna jako roślina doniczkowa na balkonach, tarasach i werandach.
Pelargonia - najważniejsze informacje
Pelargonia liczy niespełna 300 gatunków i naturalnie występuje w Afryce Południowej i Wschodniej. Można znaleźć odmiany w Australii, Nowej Zelandii, Turcji, Iraku i na Wyspie Świętej Heleny. To rośliny naturalnie przystosowane do ciepłego i suchego klimatu.
Pelargonie źle znoszą usadowienie w podmokłym terenie. Są niezwykle wrażliwe na chłód i marzną już przy temperaturze -5°C. Natomiast ze względu na walory dekoracyjne chętnie są uprawiane jako kwiaty doniczkowe i często goszczą na polskich balkonach oraz parapetach.
Te rośliny występują w formie bylin, krzewów a nawet sukulentów. Mają liście klapowane i ogonkowe. Wykazują wysokie walory eteryczne i wytwarza się z nich olejki zapachowe. Szczególnie atrakcyjne są kwiatostany pelargonii, które mają dekoracyjną formę kielicha z często wielobarwnymi płatkami.
Wśród popularnie występujących odcieni pąków można wymienić: biel, fiolet, żółć, zieleń, róż czy czerwień. Roślina rodzi owocolistki nasiennymi rozłupkami, które po pęknięciu rozsiewają nasiona.
Odmiany pelargonii popularne w Polsce
Wśród najchętniej hodowanych odmian pelargonii w Polsce można wymienić:
- pelargonie angielskie – określane także jako wielokwiatowe, ich pąki mają charakterystyczne plamki u nasady,
- pelargonie rabatowe – mają krągłe liście i osiągają wysokość do 50 cm,
- pelargonie bluszczolistne – mają zwisające łodygi o długości nawet do 120 cm.
Warto stosować preparaty ochronne przy pielęgnacji pelargonii, gdyż są one narażone na żerowanie gąsienic sówkowatych i błyszczka jarzynówka. Zagrożeniem dla tych roślin są także mszyce, przędziorki i mączliki.
Jak pielęgnować pelargonie?
Pelargonie nie lubią wiatru i chłodu. Dlatego zaleca się zabezpieczenie rośliny przed niskimi temperaturami, np. poprzez okrycie agrowłókniną. Te kwiaty uwielbiają dobrze nasłonecznione stanowiska, dlatego jeśli zauważysz blaknięcie liści, zadbaj o zmianę ich położenia.
Przy podlewaniu pelargonii należy zachować ostrożność, gdyż roślina lubi suche podłoże.