Begonia

Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:13) Aktualizacja Środa, 3 kwietnia 2024 (10:16)
Begonia (Begonia L.) to rodzaj roślin ozdobnych, znany ze swoich pięknych kwiatów i dekoracyjnych liści. Należący do rodziny begoniowatych, obejmuje około 1500 gatunków, występujących głównie w tropikalnych i subtropikalnych rejonach. Begonie są cenione przez ogrodników za różnorodność form, kolorów i wzorów. Ich uprawa, która może być wyzwaniem ze względu na wymagania dotyczące światła i wilgotności.
Begonia Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Begonie zdobią wiosną i latem wiele balkonów i ogrodów. /123RF/PICSEL

Begonia - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    begoniowate

  • Rząd:

    dyniowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Skąd pochodzą begonie?

Begonia obejmuje około 1500 gatunków roślin i naturalnie występuję w strefach klimatycznych subtropikalnych i tropikalnych. Liczne odmiany można zaobserwować w Ameryce Południowej. Ze względu na walory dekoracyjne, begonie są chętnie wybierane jako rośliny ozdobne do domu czy do uprawy na balkon. 

Begonie można podzielić na gatunki o pięknych kwiatach i na rośliny z dekoracyjnymi liśćmi. Ulistkowienie jest niesymetryczne i z charakterystycznymi blaszkami. W zależności od odmiany rośliny mają różny rozmiar – od niewielkich kłączy po wysokie krzewy osiągające nawet do kilku metrów wysokości. Do uprawy domowej zwykle wykorzystuje się gatunki miniaturowe. 

Jakie są popularne odmiany begonii?

W zależności od odmiany begonia doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i na balkonie. Istnieje mnogość gatunków tej rośliny, a dzięki inżynierii i łatwości krzyżowania ich powstają ciągle nowe rodzaje. Wśród najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce można wymienić:
  • begonię królewską – ma charakterystyczne mięsiste liście w kształcie serca, 
  • begonię bulwiastą – z licznymi dekoracyjnymi kwiatami, idealnie sprawdzi się na balkonie czy posadzona w ogrodzie,
  • begonię plamistą – ma dekoracyjne liście z charakterystycznymi białymi plamkami. 

Jak pielęgnować begonie?

Pielęgnacja begonii nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Roślina powinna być przycinana – dzięki temu stymulowany jest jej wzrost. Ogrodnicy zalecają nawożenie rośliny co najmniej raz w miesiącu w okresie od marca do września. Podlewając begonię, pamiętaj, aby nie zraszać jej liści.

Jedną z najczęstszych infekcji spotykanych przy uprawie begonii jest szara pleśń. Wśród jej objawów można wymienić pojawianie się brązowych odbarwień na liściach i obumieranie roślin. Warto także zadbać o ochronę przed szkodnikami. 

Czy kwiaty begonii są jadalne?

Tak! Niektóre odmiany begonii mają kwiaty odpowiednie do spożycia dla człowieka. Charakteryzują się delikatnym, kwaskowatym smakiem. Nie należy jednak spożywać ich w nadmiernych ilościach, gdyż zawierają dużo szczawianów. 

Temat Begonia znajdziesz również w serwisie:

Begonia - Wiadomości