Przyrodnicy wypuścili kolejne rysie. Chcą, żeby zajęły większy obszar

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Hiena, Tuja i Rambo. To kolejne rysie wypuszczone na terenie Nadleśnictwa Czarnobór. Reintrodukcja drapieżników prowadzona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze to największy taki program w Europie. O sukcesach "zarysiania" Polski w swoim reportażu dla programu "Czysta Polska" Polsat News Marcin Szumowski. Przyrodnicy mają nadzieję, że populację rysia uda się przywrócić w całej północnej Polsce.

W lasach woj. zachodniopomorskiego na wolność wypuszczono kolejne rysie. Wypuszczono ich już tam 79
W lasach woj. zachodniopomorskiego na wolność wypuszczono kolejne rysie. Wypuszczono ich już tam 79Picsel123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trzy kolejne rysie trafiły do polskich lasów. W sumie w woj. zachodniopomorskim wypuszczono ich już 79. "Wszystkie dostają obroże telemetryczne z GPS i z tymi obrożami są wypuszczane na wolność" - mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Trzy nowe rysie na Pomorzu Zachodnim

Rysie wypuszczane na wolność przez przyrodników - także te z Nadleśnictwa Czarnobór - wychowywane są najpierw w zamkniętych zagrodach. Mają też kontakt z człowiekiem. Dlatego przyrodnicy starają się sprawdzić, czy zwierzęta dobrze adaptują się do życia na wolności.

"Czy mają problemy z polowaniem, czy polują i czy polują na to, co trzeba i czy kręcą się w okolicach osiedli ludzkich" - tłumaczy Maciej Tracz.

Blisko 80 wypuszczonych rysi to piękna liczba. To jednak nie koniec akcji "zarysiania" Polski. Przyrodnicy właśnie ją rozszerzają. "Teraz przechodzimy z działaniami na całą Polskę północną i działamy w rysiu nizinnym, czyli tym, który żyje na większości terenów naszego kraju" - mówi Magdalena Tracz z ZTP.

Rysie w Polsce mają się coraz lepiej. Możliwe, że zajmą całą północną Polskę
Rysie w Polsce mają się coraz lepiej. Możliwe, że zajmą całą północną Polskę123RF/PICSEL

Przyrodnicy chcą "zarysienia" całej północnej Polski

Rysie wypuszczane są w Polsce północnej, bo tam mają najlepsze środowisko do życia. Lasy są dzikie, a i człowiek mniej w nie ingeruje. "Analiza środowiskowa pokazała, że właśnie w Polsce północnej, jeśli chodzi o obszary nizinne, tam tych lasów i środowiska, które jest sprzyjające dla rysi jest najwięcej" - tłumaczy Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

WWF Polska przez lata prowadził projekt wypuszczania rysi na Mazurach. Dzięki temu populację rysia udało się stworzyć także w tamtych lasach. Teraz jest szansa, że uda się ją "połączyć" z populacją z Pomorza Zachodniego poprzez wprowadzanie między nimi kolejnych, mniejszych populacji.

Rysie w polskich ekosystemach pełnią ważną role. Regulują populację jeleniowatych, które mogą wyrządzać szkody w uprawach leśnych. Polują też na lisy, jenoty i kuny. To z kolei sprawia, że na terenach bytowania rysi można wprowadzać głuszce i cietrzewie. Bez rysi ich jaja padają ofiarą małych drapieżników, takich jak właśnie lisy czy jenoty.

Kolejne rysie wypuszczone na wolnośćPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas