Przyrodnicy wypuścili kolejne rysie. Chcą, żeby zajęły większy obszar

Jakub Wojajczyk

Oprac.: Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Hiena, Tuja i Rambo. To kolejne rysie wypuszczone na terenie Nadleśnictwa Czarnobór. Reintrodukcja drapieżników prowadzona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze to największy taki program w Europie. O sukcesach "zarysiania" Polski w swoim reportażu dla programu "Czysta Polska" Polsat News Marcin Szumowski. Przyrodnicy mają nadzieję, że populację rysia uda się przywrócić w całej północnej Polsce.

W lasach woj. zachodniopomorskiego na wolność wypuszczono kolejne rysie. Wypuszczono ich już tam 79
W lasach woj. zachodniopomorskiego na wolność wypuszczono kolejne rysie. Wypuszczono ich już tam 79Picsel123RF/PICSEL

Trzy kolejne rysie trafiły do polskich lasów. W sumie w woj. zachodniopomorskim wypuszczono ich już 79. "Wszystkie dostają obroże telemetryczne z GPS i z tymi obrożami są wypuszczane na wolność" - mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Trzy nowe rysie na Pomorzu Zachodnim

Rysie wypuszczane na wolność przez przyrodników - także te z Nadleśnictwa Czarnobór - wychowywane są najpierw w zamkniętych zagrodach. Mają też kontakt z człowiekiem. Dlatego przyrodnicy starają się sprawdzić, czy zwierzęta dobrze adaptują się do życia na wolności.

"Czy mają problemy z polowaniem, czy polują i czy polują na to, co trzeba i czy kręcą się w okolicach osiedli ludzkich" - tłumaczy Maciej Tracz.

Blisko 80 wypuszczonych rysi to piękna liczba. To jednak nie koniec akcji "zarysiania" Polski. Przyrodnicy właśnie ją rozszerzają. "Teraz przechodzimy z działaniami na całą Polskę północną i działamy w rysiu nizinnym, czyli tym, który żyje na większości terenów naszego kraju" - mówi Magdalena Tracz z ZTP.

Rysie w Polsce mają się coraz lepiej. Możliwe, że zajmą całą północną Polskę123RF/PICSEL

Przyrodnicy chcą "zarysienia" całej północnej Polski

Rysie wypuszczane są w Polsce północnej, bo tam mają najlepsze środowisko do życia. Lasy są dzikie, a i człowiek mniej w nie ingeruje. "Analiza środowiskowa pokazała, że właśnie w Polsce północnej, jeśli chodzi o obszary nizinne, tam tych lasów i środowiska, które jest sprzyjające dla rysi jest najwięcej" - tłumaczy Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

WWF Polska przez lata prowadził projekt wypuszczania rysi na Mazurach. Dzięki temu populację rysia udało się stworzyć także w tamtych lasach. Teraz jest szansa, że uda się ją "połączyć" z populacją z Pomorza Zachodniego poprzez wprowadzanie między nimi kolejnych, mniejszych populacji.

Rysie w polskich ekosystemach pełnią ważną role. Regulują populację jeleniowatych, które mogą wyrządzać szkody w uprawach leśnych. Polują też na lisy, jenoty i kuny. To z kolei sprawia, że na terenach bytowania rysi można wprowadzać głuszce i cietrzewie. Bez rysi ich jaja padają ofiarą małych drapieżników, takich jak właśnie lisy czy jenoty.

Kolejne rysie wypuszczone na wolnośćCzysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas