Polskie "Jezioro Dubajskie". Leży na Opolszczyźnie i jest z nim kłopot
Ostatnimi czasy internet obiegł filmik z jeziorem o pięknym kolorze. Nagranie wód jeziora o pistacjowym kolorze szybko stało się viralem. Ponad 2 mln ludzi obejrzało je na TikToku. Jednak nie wszystko jest takie piękne, jak się wydaje.

Jezioro Turawskie znajduje się na Opolszczyźnie i jest to zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², a wysokość zapory sięga 13 m. Do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna mająca moc 1,2 MW. Na brzegach północnym i południowym znajdują się plaże, wśród sosnowych lasów. To właśnie to jezioro widać na słynnym filmie.
Jezioro przypomina kolorem czekoladę dubajską
W tym filmie nie chodzi niestety o walory krajobrazu w okolicach jeziora. Niedawno wrzucono na TikToka nagranie z brzegu, które jest całe w zielonej mazi.
Jezioro Turawskie szybko zostało ochrzczone "Jeziorem Dubajskim". Z kolei zielona breja, która zmieniła kolor wody i spowiła brzeg, to nic innego jak sinice - cyjanobakterie, które mogą być dla ludzi niebezpieczne. To wcale nie jest powodem do śmiechu.
Sinice mogą być groźne
Jak już informowaliśmy na łamach portalu, jeszcze do niedawna, ze względu na zdolność do fotosyntezy, sinice były kwalifikowane jako rośliny, natomiast współczesna nauka zalicza je do królestwa bakterii. Występują m.in. w Morzu Bałtyckim. Sinice lubią wysokie temperatury, nie przeszkadzają im zanieczyszczenia. Wykazują odporność na wysokie temperatury, przez co można je spotkać w wielu akwenach - nie tylko morskich, ale również w jeziorach.
Kwitną w wysokich temperaturach, w lekko falującej wodzie, która jest bogata w azotany i fosforany. Na wodzie unosi się zielony kożuch i lekka piana. Taka właśnie jest woda Jeziora Turawskiego, więc zakwit sinic nie jest tu niczym niezwykłym, powtarza się to wręcz co roku.
Mimo ciekawego, intensywnego zielonego koloru, sinice przyczyniają się do powstawania toksycznych zakwitów, które negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka i innych organizmów. Obecność sinic jest znakiem, że woda w zbiorniku jest zanieczyszczona. Mogą powodować podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, a wypita woda może być przyczyną problemów pokarmowych.
