Sinice nie przestraszyły ekologów na dzikiej plaży
Choć w podwarszawskim Jeziorze Zegrzyńskim pojawiły się sinice, nie odstraszyło to uczestników akcji Stowarzyszenia Lepsza Polska, którzy w minioną sobotę 3 sierpnia pojawili się w Nieporęcie, by posprzątać tamtejszą Dziką Plażę. - Chcemy uświadamiać wszystkich, jak ważne jest sprzątnie po sobie, gdy korzystamy z dobrodziejstw natury - to przesłanie zgodnie powtarzali Agnieszka Powała, wójt Gminy Nieporęt, pracownicy gminni, a także przedstawiciele Grupy Polsat Plus, którzy jako wolontariusze dołączyli do wydarzenia.
Akcja w Nieporęcie, tłumnie odwiedzanej miejscowości wypoczynkowo-rekreacyjnej, odbyła się w ramach prowadzonej od kilku lat przez Stowarzyszenie Lepsza Polska (wcześniej Program Czysta Polska) edukacyjnej akcji "Czyste, Zielone Miasta".
Rekreacja i ekologia powinny iść ze sobą w parze, zwłaszcza że w okresie wakacyjnym często obserwujemy zaśmiecone plaże, jeziora czy lasy, jakby w świadomości wielu osób dobro wspólne nie istniało. Dlatego dodatkowo organizatorzy zadbali o to, by w ramach warsztatów dla uczestników pokazać, na czym polega selektywna zbiórka odpadów.
"Bądź w porządku dla planety" to jedno z haseł Stowarzyszenia Lepsza Polska, które znalazło odzwierciedlenie w działaniach w Nieporęcie. Obecność oswojonych łabędzi, które towarzyszyły uczestnikom podczas spotkania, dobitnie przypominała, jak ważne jest budowanie świadomości ekologicznej. Tylko człowiek może dbać o przyrodę i naturę, tak jak tylko człowiek może jej szkodzić i ją zniszczyć. Wspólne sprzątnie nieporęckiej plaży przypomniało o tych prostych prawdach.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy w całej Polsce utonęło już ponad 140 osób. To tragiczny bilans, który pokazuje, jak ważne jest budowanie świadomości społecznej także w tym aspekcie. W Nieporęcie - oprócz sprzątania plaży - odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy i reagowania na zagrożenie pojawiające się podczas wypoczynku nad wodą. Ratownicy legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzali szkolenia dla uczestników, opowiadali o zagrożeniach i uczyli, przy użyciu szkoleniowego fantoma, resuscytacji.
Plaża w Nieporęcie jest już czysta. Czy będzie tak w całej Polsce, zależy tylko od nas.