Plastik, który ratuje klimat. Ekolodzy go pokochają

Brytyjscy naukowcy pracują nad materiałem przypominającym tworzywa sztuczne. Jest on jednak pochodzenia organicznego - powstaje z pomocą sinic. Na dodatek do jego wytworzenia konieczny jest dwutlenek węgla - najpowszechniejszy gaz przyczyniający się do zmiany klimatu.

Z sinic można pozyskiwać enzymy do produkcji tworzyw sztucznych. Brytyjskim naukowcom udało się znacznie ulepszyć ten proces
Z sinic można pozyskiwać enzymy do produkcji tworzyw sztucznych. Brytyjskim naukowcom udało się znacznie ulepszyć ten procesmateriały prasowe

Twórcy rozwiązania mają nadzieję, że przyczyni się ono do wytwarzania bardziej przyjaznych środowisku materiałów na bazie paliw kopalnych. Chodzi przede wszystkim o tworzywa sztuczne wytwarzane z ropy naftowej.

Algi pomagają wytwarzać tworzywa sztuczne

O technologii Brytyjczyków można przeczytać na łamach "Biotechnology for Biofuels and Bioproducts". Dr Matthew Faulkner i jego współpracownicy skupili się na enzymie, który służy do produkcji tworzyw, takich jak szkło akrylowe (np. Perspex, Plexiglas).

Badaczom udało się ulepszyć pozyskiwanie tego enzymu z materiału organicznego. Wiadomo już, że można go wytwarzać z pomocą alg, ale nowe metody uczyniły ten proces bardziej efektywnym i dają nadzieję na komercyjne zastosowanie.

Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że do produkcji enzymu z sinic konieczny jest dwutlenek węgla - najpowszechniejszy gaz cieplarniany. "Zoptymalizowaliśmy to, w jaki sposób te organizmy przetwarzają węgiel w przydatne produkty" - mówi dr Faulkner. "To ważny krok w kierunku zastosowania tej technologii na skalę komercyjną".

Dwutlenek węgla zamieniają w coś pożytecznego

Szczep wykorzystany do testów należy do dobrze zbadanych sinic słodkowodnych. Z 2-litrowego fotobioreaktora udaje się uzyskać dziennie ok. 1,6 g enzymu do produkcji tworzyw sztucznych. Metodę można skalować do większych pojemności, jednak konieczna jest dobra dostępność światła.

Zamieniając CO2 w coś wartościowego, nie tylko redukujemy emisje. Tworzymy zrównoważony cykl produkcji, w ramach którego węgiel staje się fundamentem produktów, których używamy codziennie
podsumowuje dr Matthew Faulkner.
Agrowłóknina nie musi być z plastiku. Wynalazek PolakówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas