Nosorożec

Piątek, 19 stycznia 2024 (14:12) Aktualizacja Czwartek, 23 maja 2024 (12:13)
Nosorożce (Rhinocerotidae) to masywne ssaki z rodziny nosorożcowatych, znane z charakterystycznych rogów. Istnieje pięć gatunków nosorożców: trzy azjatyckie (indyjski, jawajski, sumatrzański) i dwa afrykańskie (biały i czarny). Nosorożce są roślinożerne, żywią się trawą, liśćmi i gałązkami, co wpływa na równowagę roślinności w ich siedliskach. Główne zagrożenia dla nich to kłusownictwo, ze względu na rogi, oraz utrata siedlisk. Wszystkie gatunki są objęte ochroną, a programy ochrony starają się zapobiegać ich wyginięciu.
Nosorożec Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Nosorożec biały. /Bernard DUPONT /Wikimedia

Nosorożec - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    nosorożec

  • Rodzina:

    nosorożcowate

  • Rząd:

    nieparzystokopytne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją nosorożce?

Nosorożec zamieszkuje jedynie Afrykę oraz południowo-wschodnią Azję. Naturalne środowisko tego zwierzęcia to gęste zarośla. Chętnie wybiera bagna oraz okolice rzek. 

Na świecie występuje pięć gatunków nosorożców. Zwyczajny, czyli czarny oraz afrykański żyją w Afryce. Z kolei w Azji zamieszkuje odmiana indyjska (pancerna), jawajska oraz sumatrzańska. 

Co jedzą nosorożce?

Nosorożec jest zwierzęciem roślinożernym. Je głównie trawy oraz pędy roślin. Zdecydowanie rzadziej wybiera gałęzie krzewów. Jest to zwierzę prowadzące nocny tryb życia. Większość czasu spędza w samotności, chociaż niekiedy można spotkać małe stada.

Nosorożec uwielbia kąpiele błotne, które pozwalają mu na regulowanie temperatury. Dzięki nim jego skóra jest także chroniona przed insektami. Średnia długość życia tego gatunku to 50 lat. 

Jak wygląda i ile waży nosorożec?

Charakterystyczną cechą nosorożca są rogi. Z przodu znajduje się większy z nich, a z tyłu mniejszy. Służą one przede wszystkim do walki o terytorium oraz do ochrony przed wrogami. 

Nosorożec z pomocą rogów rozgrzebuje także błoto. Na czarnym rynku cena za róg nosorożca osiąga niebotyczne sumy. To właśnie z tego powodu życie traci wiele osobników padających ofiarą kłusowników. 

Nosorożce to masywne zwierzęta o grubej skórze, która jest praktycznie pozbawiona włosów, a także gruczołów potowych i łojowych. Największy jest gatunek biały, który może mieć nawet 400 cm długości. 

Średnia masa samca to 2 000 – 2 500 kg, a samicy 1 500 – 2 000 kg. 

Mimo potężnych  gabarytów zwierzę może osiągnąć prędkość 50 km/h. Mózg nosorożca jest bardzo mały w porównaniu z rozmiarami jego ciała.

Oczy nosorożca są niewielkie, przez co pole widzenia jest bardzo ograniczone. Jednak ma on doskonały słuch, a także umiejętność rozpoznawania zapachów. 

Ciąża trwa 15-18 miesięcy w zależności od gatunku. Na świat przychodzi tylko jedno młode, a samica może rodzić co 3 lata. 

Czy nosorożec jest pod ochroną?

Nosorożec czarny, jawajski oraz sumatrzański jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Odmiana indyjska oraz biała także znajduje się na Czerwonej Liście Światowej Unii Ochrony Przyrody, jednak ich populacja stale rośnie. Głównym zagrożeniem dla tego zwierzęcia są kłusownicy. Zabijają nosorożce głównie dla ich rogów. W wielu kulturach uważa się bowiem, że ma on cudowne właściwości pozwalające walczyć z różnymi chorobami. Jest on także traktowany jako symbol wysokiego statusu społecznego, dlatego jest cenną pamiątką. 

Ochrona nosorożców polega przede wszystkim na tworzeniu parków oraz rezerwatów, w których te zwierzęta mają być zabezpieczane przed kłusownikami. Młode osierocone przez matki pozostają pod opieką specjalistów, dopóki nie osiągną samodzielności. Bardzo często nosorożce są także pozbawiane rogów w humanitarny sposób, dzięki czemu nie są one atrakcyjnym celem dla kłusowników. 

Ciekawostki o nosorożcu

  • Największy nosorożec biały ważył około 3 600 kg.
  • Masywna budowa oraz bardzo twarda skóra sprawiają, że praktycznie nie mają wrogów w świecie zwierząt. 
  • Gatunki najbliższe nosorożcom to konie, zebry oraz tapiry.
  • Zwierzęta te niemal przez cały czas jedzą. Przerwy w żerowaniu służą im jedynie na odpoczynek oraz kąpiele. 
  • Pierwszy nosorożec (włochaty) pojawił się na ziemi około 350 000 lat temu. Zamieszkiwał głównie stepy tundrowe. Wyginął około 10 000 lat temu, a eksponat tego zwierzęcia można obejrzeć w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. 

Temat Nosorożec znajdziesz również w serwisie:

Nosorożec - Wiadomości