Rosjanie znaleźli włochatego giganta sprzed tysięcy lat. Uwagę zwraca garb
Oprac.: Dawid Długosz
W Rosji został znaleziony nosorożec włochaty, czyli gatunek wymarły. Wiek szczątków oszacowano na ok. 32,4 tys. lat. Zwierzę odkryto w bardzo dobrze zachowanym stanie, dzięki czemu można wysnuć nowe wnioski co do charakterystycznych garbów tego gatunku. Wcześniej na podobne znaleziska natrafiano także na terenie Polski.
Nosorożec włochaty to duży ssak, który żył na Ziemi w epoce plejstocenu. Jest to gatunek wymarły, ale naukowcom udało się odnaleźć zwłoki bardzo dobrze zachowanego osobnika. Ich wiek oszacowano na kilkadziesiąt tys. lat.
Nosorożec włochaty z Rosji w świetnym stanie
Osobnik został odkryty w Jakucji, w pobliżu rzeki Tirechtiaskiej na terenie, gdzie panuje wieczna zmarzlina (temperatura nie przekracza 0 stopni Celsjusza). Dzięki temu znaleziony nosorożec włochaty zachował w świetnym stanie.
Zwierzę ma dobrze zachowane część tkanek miękkich, w tym skórę oraz futro. Szczątki zostały zbadane przez zespół naukowców pod przewodnictwem Giennadija Boeskorowa z Instytutu Geologii Diamentów i Metali Szlachetnych, Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk.
Wiek nosorożca włochatego oszacowano na 32,4 tys. lat. Świetnie zachowane zwierzę pozwoliło na dokładniejsze zbadanie gatunku, gdzie udało ustalić się nowe fakty.
Nosorożec włochaty żył w plejstocenie z mamutami
Nosorożec włochaty to duże zwierzę, które zamieszkiwało tereny Eurazji w epoce plejstoceńskiej wraz z mamutami. Występowały zwłaszcza na terenie dzisiejszej Syberii, gdzie wymarły około 10 tys. lat temu. Ich szczątki odkryto także w Polsce.
To spory ssak, który wyróżniał się głową z dwoma rogami i żywił się roślinami. Choć sugeruje się, że liczebność nosorożca włochatego na terenach zamieszkiwanych nie była mała, tak do tej pory znaleziono bardzo mało dobrze zachowanych okazów. Ten odkryty w Rosji z pewnością jest wyjątkowy.
"W wełnie znaleziono liczne szczątki mikroskopijnych skorupiaków, w tym przedstawicieli rodzaju Moina (Cladocera: Moinidae), obecnie nieobecnych w tym regionie" - czytamy w oświadczeniu naukowców do badań.
Badania przeprowadzono na szczątkach pozwoliły m.in. na zidentyfikowanie tłustego garbu na grzbiecie zwierzęcia i jest to osobliwość, której wcześniej nie widziano u tego gatunku. Podobne występowały u żyjących w tym czasie oraz terenie mamutów włochatych, co sugeruje, że były wykorzystywane w podobnym celu. Być może była to izolacja lub sposób na magazynowanie energii.