Nie żyje najstarszy nosorożec biały w Europie. Miał 54 lata

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

W ogrodzie zoologicznym w Barcelonie, na północnym wschodzie Hiszpanii, padł najstarszy biały nosorożec w Europie. Zwierzę noszące imię "Pedro" przyszło na świat przed 54 laty.

Nie żyje Pedro, najstarszy nosorożec biały w Europie
Nie żyje Pedro, najstarszy nosorożec biały w EuropieByrdyak/Facebook/Zoo BarcelonaWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W wydanym w poniedziałek komunikacie władze barcelońskiego Zoo podały, że w ostatnich tygodniach zwierzę wyraźnie podupadło na zdrowiu. Cierpiało m.in. na choroby stawów.

Nie żyje Pedro, najstarszy nosorożec biały w Europie

Pedro padł z powodu zaawansowanego jak na ten gatunek ssaka wieku. Mieszkał w zoo w stolicy Katalonii od 2003 r., a wcześniej żył w innych zamkniętych ośrodkach na terenie Hiszpanii, do której trafił z RPA w 1972 r.

Informując o śmierci nosorożca, władze hiszpańskiego ogrodu zoologicznego podały, że Pedro był zwierzęciem "spokojnym oraz bardzo towarzyskim".

Gatunek nosorożca białego, występujący głównie w południowej części Afryki, dochodzi sporadycznie do wieku powyżej 45 lat. Aktualnie na świecie żyje około 800 okazów tego gatunku, zaś w Europie - 339.

Nosorożec biały uzbrojony jest w dwa rogi. Przedstawiciele tego gatunku są zdecydowanie mniej agresywni od nosorożca czarnego.

Trudności z rozmnażaniem i zagrożenie wyginięciem

Wyróżnia się dwa podgatunki nosorożca białego - północny i południowy. Pierwszy z nich jest krytycznie zagrożony. Na świecie żyją tylko dwa osobniki, oba w zamknięciu. Są one chronione przez uzbrojonych strażników w Kenii.

Większość nosorożców białych żyjących na świecie to podgatunek południowy. Niestety bardzo trudno rozmnażają się one w niewoli. Naukowcy i przyrodnicy nie ustalili, dlaczego tak się dzieje.

Złota polska jesień czy początek zimy? Huśtawka temperatur w PolscePolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas