Zoo zachwycone. Rzadkie narodziny akurat w ... Boże Narodzenie
Niezwykłe, że nasz mały nosorożec wybrał akurat Boże Narodzenie na moment, by przyjść na świat - pisze ogród zoologiczny w Atlancie w Stanach Zjednoczonych. Narodziny nosorożca białego to spore wydarzenie w skali światowej, mówimy wszak o gatunku ssaka wciąż walczącego o przetrwanie na świecie. W wypadku tego zoo to pierwsze takie wydarzenie w całej historii.
Zachwycone narodzinami zoo w Atlancie podaje, że dotąd doczekało się przychówku jedynie od nosorożców czarnych i to w 2013 roku. Jak podał ogród zoologiczny, to nosorożec biały południowy, gatunek bliski zagrożenia. Cielę urodzone w zoo jest zdrowe i silne, znajduje się pod "odpowiednią opieką matki" i na razie nie wymaga interwencji weterynarzy czy pracowników ogrodu. Więcej informacji nie udostępniono.
Nie znamy wagi tego cielęcia, ale nowo narodzone nosorożce białe ważą od 35 do 50 kg. To czyni je jednymi z największych dzieci na świecie - podkreśla stacja CNN. Nie ma jeszcze ostrych rogów na głowie, dzięki czemu może dojść do bezpiecznego porodu.
Rodzice noworodka - 22-letnia matka Kiazi i 12-letni ojciec Mumbles - zostali skojarzeni w zoo na początku 2022 roku. Wiosną 2023 roku pracownicy odkryli, że samica jest w ciąży. Ta u nosorożca białego trwa od 16 do 18 miesięcy, co oznacza że Kiazi była ciężarna długo przed tym, nim jej opiekunowie się połapali. Zapewne od lata 2022 roku.
- Rodzina zoo w Atlancie jest niezwykle podekscytowane narodzinami cielęcia Kiazi. Narodziny dziecka były wiadomością długo oczekiwaną od wielu miesięcy. Potencjalna więź, jaką odwiedzający zoo mogą stworzyć z nowym cielęciem i jego matką, może przełożyć się na "działania na rzecz ochrony przyrody" - stwierdził Raymond B. King, dyrektor generalny Zoo Atlanta. Dał tym samym do zrozumienia, że liczy na to iż młody nosorożec stanie się wielką atrakcją ogrodu i miasta, a ludzie przyjdą tłumnie, by do zobaczyć. Część wpływów ze sprzedaży biletów ma zostać przeznaczona na projekt ochrony nosorożca białego w naturze.
Nosorożec biały poważnie zagrożony wymarciem
Zwierzęta te nadal są zabijane przez kłusowników zwłaszcza dla rogów, uważanych - z nieznanych przyczyn - przez medycyny i pseudomedycyny w wielu częściach świata np. Azji za lek. Tymczasem róg nosorożca zbudowany jest dokładnie tak, jak nasze paznokcie i ich właściwości lecznice są takie same, jak właściwości resztek po obcinaniu paznokci.
Do niedawna mieliśmy dwa miejsca występowania nosorożców białych na świecie. Pierwszym jest południe Afryki, czyli pewne skrawki Republiki Południowej Afryki (tam, gdzie znajdują się parki narodowe takie jak park Krugera oraz słynący z nosorożców białych rezerwat Hluhluwe), Zimbabwe, Zambia, południe Mozambiku, a także wielki park Etosha w Namibii i pobliskie pogranicze Angoli. Drugim było pogranicze północnej części Demokratycznej Republiki Konga (kiedyś Zair), Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Sudanu (dzisiaj po podziale - Sudanu Południowego).
Północne nosorożce białe zniknęły. Ostatniego samca imieniem Sudan (urodził się w sudańskim parku narodowym Shambe, ale sporo życia spędził w czeskim Dvur Kralove) przeniesiono profilaktycznie do pilnie strzeżonego rezerwatu w Kenii, ale zmarł tam w marcu 2018 roku.