Tysiące ryb znalazło się na krawędzi wymarcia. Sztuczna inteligencja pomoże
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Wedle nowych szacunków przeprowadzonych przez naukowców z Marine Biodiversity, Exploitation and Conservation Unit w Montpellier we Francji, blisko 5000 gatunków ryb jest zagrożonych wyginięciem. Nie otrzymały statusu ochrony w postaci wpisania do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Powód - niewystarczająco dużo danych. Jednak pomocną dłoń wyciągnęła AI.
Francuscy naukowcy przewidują, że 12,7 proc. gatunków ryb morskich jest zagrożonych wyginięciem. Jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody na poziomie 2,5 proc.
Jednakże 38 proc. gatunków ryb morskich (blisko 4992 gatunków) uznaje się za gatunki o niewystarczających danych, by nadać im status ochrony. Nie mają żadnego oficjalnego statusu i są zagrożone wyginięciem.
4992 gatunki ryb zagrożonych wyginięciem
Aby przewidzieć ryzyko wyginięcia gatunków, w przypadku których brakuje danych Nicolas Loiseau i Nicolas Mouquet z MARBEC opracowali nową metodę - połączyli model uczenia maszynowego ze sztuczną siecią neuronową. Modele trenowano na danych dotyczących występowania, cech biologicznych, taksonomii i wykorzystania przez człowieka w odniesieniu do 13 195 gatunków.
Jak wynika z artykułu opublikowanego w PLOS Biology, sklasyfikowano 78,5 proc. z 4992 gatunków jako niezagrożone lub zagrożone (co obejmuje kategorie IUCN: krytycznie zagrożone, zagrożone i narażone). Przewidywane gatunki zagrożone charakteryzowały się występowaniem na niewielkim obszarze, dużymi rozmiarami ciała oraz powolnym rośnięciem. Ryzyko wyginięcia korelowało również z płytkimi siedliskami. Morze Południowochińskie, Morze Filipińskie i Morze Celebesu, a także zachodnie wybrzeża Australii i Ameryki Północnej stały się ogniskami występowania tych gatunków.
Sztuczna inteligencja ratuje zagrożone ryby
Jak wskazują naukowcy AI oferuje wyjątkową możliwość przeprowadzenia szybkiej, kompleksowej i ekonomicznej oceny ryzyka wyginięcia gatunków ryb. Wedle obliczeń sztucznej inteligencji przewidywana liczba gatunków zagrożonych wzrosła pięciokrotnie (z 334 do 1671), zaś przewidywana liczba gatunków niezagrożonych wzrosła o jedną trzecią (z 7869 do 10 451).
„Sztuczna inteligencja (AI) umożliwia wiarygodną ocenę ryzyka wyginięcia gatunków, które nie zostały jeszcze ocenione przez IUCN. Nasza analiza 13 195 gatunków ryb morskich wskazuje, że ryzyko wyginięcia jest znacznie wyższe niż początkowe szacunki IUCN, wzrastając z 2,5 proc. do 12,7 proc.” - powiedział Loiseau.
Francuscy naukowcy chcą, by powstała nowa kategoria „przewidywany status IUCN”.
Zobacz również:
Zagrożone ryby to zagrożone rafy koralowe
Tak zwane „ciche wyginięcie” zagrożonych gatunków obejmuje ryby, które mają kluczowe znaczenie dla ekosystemów raf koralowych. Te zaś zmagają się z wieloma problemami.
Jak już wspominaliśmy ławice ryb w australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej mogą stracić swoje jaskrawe kolory. Przyczyną tego zjawiska jest ocieplanie się wód oceanicznych i wybielanie koralowców. Wkrótce może nawet dojść do tego, że Wielka Rafa Koralowa zostanie „wyprana” z wyjątkowych, jaskrawych barw tak charakterystycznych dla egzotycznych ryb tego ekosystemu.
Ponadto Koralowce Wielkiej Rafy powoli umierają. Proces bielenia trwa od dawna i ma związek z podwyższoną temperaturą wody. To nie pierwszy przypadek degeneracji fantastycznego ekosystemu u wybrzeży Australii, ale pierwszy tak groźny. Do zdarzeń dochodzi coraz częściej. To oznacza, że rafa może stracić zdolność samoregeneracji i zniknąć na zawsze.