Egzotyczne ryby tracą kolor. Winne są coraz wyższe temperatury
Ławice ryb w australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej mogą stracić swoje jaskrawe kolory. Przyczyną tego zjawiska jest ocieplanie się wód oceanicznych i wybielanie koralowców. Wkrótce może nawet dojść do tego, że Wielka Rafa Koralowa zostanie „wyprana” z wyjątkowych, jaskrawych barw tak charakterystycznych dla egzotycznych ryb tego ekosystemu.
"Rafy koralowe w przyszłości mogą nie być tak kolorowymi ekosystemami, za jakie uważamy je dzisiaj" - pisze ekolog morski Chris Hemingson i jego współpracownicy z Uniwersytetu Jamesa Cooka. "Nasze badania wskazują, że rafy są w krytycznym punkcie transformacji i mogą być skazane na utratę barwności w najbliższych latach" - wskazują badacze.
Wyniki badań australijskich naukowców zostały opublikowane niemal w tym samym czasie gdy świat obiegła informacja o kolejnym blaknięciu Wielkiej Rafy Koralowej. Zjawisko to jest napędzane przez rosnące na całym świecie emisje dwutlenku węgla. Jak się okazuje, wpływa ono także na zmniejszenie liczebności charakterystycznych, jasnokolorowych ryb zamieszkujących obszar Morza Koralowego.
Wielka Rafa Koralowa traci swoje wyjątkowe kolory
Naukowcy wskazują, że wybielanie raf koralowych będzie wpływać także na utratę bioróżnorodności wśród ryb. Aby to zbadać, przyjrzeli się dokładnie przedstawicielom fauny z Wielkiej Rafy Koralowej i ich kolorom. Tam, gdzie koralowce były barwne i zdrowe występowało także więcej różnorodnych i równie kolorowych ryb. Jednak wśród zdegradowanych raf dotkniętych falami upałów i cyklonami oraz porośniętych algami, różnorodność kolorów ryb nie była już tak duża i przybierały one podobną barwę, tylko nieznacznie się od siebie odróżniając.
Zobacz również:
Wiadomo już także, że w ciągu ostatnich 30 lat zaledwie 2 procent życia na Wielkiej Rafie Koralowej pozostało nietkniętych przez masowe wybielanie. Takich zdarzeń wokół Wyspy Orfeusza odnotowano już pięć. Pierwsze z nich miało miejsce jeszcze w 1998 roku i było najbardziej dotkliwe. Ucierpiały złożone formacje koralowców i została zapoczątkowana radykalna zmiana w tym ekosystemie.
Z powodu wybielania raf spadła populacja najbardziej przyciągających wzrok ryb o jaskrawych, żółtych i zielonych barwach - Gobiodon histrio. W ciągu 30 lat ich liczebność zmalała o dwie trzecie - obliczyli naukowcy.
"Trwające spadki liczebności (które przybierają na sile przez kolejne zdarzenia losowe) prawdopodobnie doprowadzą do całkowitego wymarcia tych kolorowych gatunków" - zapowiadają badacze. W efekcie, dotąd niezwykle barwne, rafy koralowe zostaną "wyprane" z kolorowych ryb, przez co staną się monotonne i bezbarwne.