Różowe dywany kwiatów pokryły Podhale. Teraz jest kluczowy moment
Co roku miłośnicy gór i przyrodnicy czekają na lipiec, gdy zbocza dolin oraz łąki pokryją się różowymi kwiatami. To właśnie w tym miesiącu wypada kwitnienie wierzbówki kiprzycy. Dlaczego ta roślina tak upodobała sobie Podhale?

Latem tatrzańskie hale zachwycają nie tylko widokami, ale też pięknymi kwiatami. Przez najbliższe 2 tygodnie będzie można podziwiać jeden z najpiękniejszych kwiatów występujących na Podhalu. Wierzbówka kiprzyca tworzy gęste, jednogatunkowe, zwarte łany.
Różowe kwiaty zachwycają turystów
Wierzbówka kiprzyca jest gatunkiem rośliny z rodziny wiesiołkowatych. Polska nazwa pochodzi od liści, które podobne są do liści wierzby. Wierzbówka ma zasięg okołobiegunowy, oprócz Europy występuje też Ameryce Północnej oraz w Azji. W Polsce jest rośliną pospolitą. Rośnie w górach oraz na niżu.
Z kłącza wyrastają liczne proste łodygi o wysokości 50-150 cm, a w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet 2 m. Liście są podłużne, lancetowate, wyglądem przypominające liście wierzby. Cały urok wierzbówki tkwi w jej kwiatach - wyrastających w szczytowym gronie, schodkowo ku górze, po obu stronach łodygi. Mają średnicę 2-4 cm. Płatki korony kwiatu są szerokie, różowoczerwone z lekkim fioletowym odcieniem.

Wierzbówka zakwitła na Podhalu
Nie bez powodu ten piękny kwiat można podziwiać w górach. Już wspominaliśmy, że wierzbówka kiprzyca szczególnie upodobała sobie tatrzańskie hale gdzie w przeszłości prowadzony był wypas owiec. Ta roślina chętnie rośnie na wiatrołomach.
Jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek. Ponadto bujnie rośnie na rozkładających się wiatrołomach. Tak właśnie jest m.in na Hali Gąsienicowej

Wierzbówka kiprzyca jest rośliną miododajną i z powodzeniem może być uprawiana w przydomowych ogródkach. Jest też popularna w ziołolecznictwie. Jest bogata w witaminy C i A. Wspomaga układ moczowy i pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Pamiętajmy - na terenie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wolno niszczyć i zrywać kwiatów.