Czy w lipcu są już grzyby? Na ten moment czekają wszyscy grzybiarze
Deszczowy lipiec zdaje się zapewnić idealne warunki do rozwoju grzybów. W lasach jest ciepło i wilgotno. Czy jednak w lipcu są już grzyby w lasach? Jak donoszą użytkownicy forum grzyby.pl – są. Można wybrać się do lasu. Jakich grzybów szukać i gdzie?

Spis treści:
Czy w lipcu są już grzyby w lasach?
W Polsce sezon na grzyby rozpoczyna się pod koniec wakacji. Największy wysyp tych leśnych skarbów odnotowuje się we wrześniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz podczas wakacyjnych spacerów rozejrzeć się nieco po leśnej ściółce.
Grzyby najlepiej rozwijają się, kiedy ziemia w lesie jest nagrzana i utrzymuje się w przedziale od 15 do 28 stopni Celsjusza także w nocy. Do rozwoju grzybów potrzebna jest także wilgoć. Tej z kolei w lipcu nie brakuje.
Według użytkowników forum grzyby.pl w lipcu można już znaleźć grzyby. Na stronie zamieszczono wiele komentarzy i zdjęć grzybów znalezionych w lasach w różnych rejonach Polski. Jednak na prawdziwy wysyp grzybów przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Grzyby w lipcu. Czy warto już iść do lasu?
Najwięcej doniesień o obfitych zbiorach pochodzi z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Znaleziono je także na południu kraju w województwach małopolskim i podkarpackim, a także w lubelskim i mazowieckim.
Porównując jednak zamieszczoną na stronie grzyby.pl ubiegłoroczną mapę występowania grzybów w tym samym okresie, można zaobserwować spory spadek. Wygląda na to, że deszczowy lipiec to jeszcze nie wszystko, czego potrzebują grzyby do wzrostu.
Entuzjaści grzybobrania mogą jednak wybrać się na spacer po lesie i przynieść z niego całkiem dużo okazów. Warto w tym momencie przypomnieć, że zbieranie grzybów w ścisłych rezerwatach przyrody jest surowo zabronione. Ponadto grzyby powinny być zbierane przez delikatne wykręcanie trzonka lub ucinanie go ostrym nożykiem u podstawy. W ten sposób nie uszkodzi się grzybni, która znajduje się pod ściółką i wierzchnią warstwy gleby. Grzybnia tworzy mikoryzę z korzeniami drzew. Jej uszkodzenie może spowodować, że w tym miejscu nie wyrosną już grzyby.
Jakie grzyby jadalne można teraz zbierać w lasach?
W lipcu najwięcej można znaleźć kurek. Warto także wiedzieć, gdzie ich szukać. Kurki wchodzą w mikoryzę z różnymi gatunkami drzew. Najlepiej szukać ich pod sosnami, świerkami, dębami, bukami i grabami.
W lipcu w lasach można znaleźć także:
- koźlarze - najlepiej szukać ich w lasach liściastych lub mieszanych pod brzozami, grabami, osikami, dębami, ale także sosnami i świerkami;
- maślaki - występują w pobliżu sosen i modrzewi;
- borowiki - rosną w lasach iglastych i mieszanych w pobliżu świerków, sosen, dębów i buków;
- podgrzybki - można znaleźć w okolicy sosen, świerków, dębów, buków.
To tylko przykłady najpopularniejszych grzybów występujących w lipcu. Wytrwali grzybiarze mogą znaleźć znacznie więcej okazów. Jeden z użytkowników forum grzyby.pl 13 lipca w powiecie olsztyńskim napisał:
"(15/h) Kurki -5 litrów na sztuki nie liczone. koźlarz babka -1 sztuka. 4 godziny powolnego spaceru po lesie w okolicy Naterek, Kudyp a wcześniej 1 godzina koło Starych Jabłonek, Oprócz wymienionych grzybów zauważyłem gołąbki różnego rodzaju, modroborowiki ponure 2 młode od Starych Jabłonek i jeden starszy objedzony," drobnołuszczak jeleni, młode okazy grzybów z rodzaju łuszczak zmienny, muchomor cytrynowy, muchomor rdzawobrązowy Żagwiak łuskowaty i inne drobne grzyby.,
Warto pamiętać, że w lipcu rosną w lasach zarówno jadalne, jak i niejadalne, a nawet trujące grzyby. W Polsce rośnie ok. 3300 gatunków grzybów, z czego tylko 1300 jest jadalnych. Ponad 200 gatunków grzybów jest trujących, a zjedzenie niektórych z nich może grozić nawet śmiercią.
Podczas grzybobrania należy zachować ostrożność. Jeśli nie jesteś pewny danego grzyba, lepiej go zostaw. Swoje zbiory warto także skonsultować z bardziej doświadczonymi osobami lub pokazać je w pobliskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Ile dni po deszczu rosną grzyby?
Niektórzy grzybiarze wybierają się do lasu zaraz po obfitych opadach. To nie jest najlepsze rozwiązanie. Grzyby potrzebują do wzrostu wilgoci, ale zbyt duża jej ilość nie przyspieszy ich wzrostu.
"Grzyby potrzebują wilgoci, ale nie przesadnie. To, co zrywamy, to owoce grzybni, która znajduje się około centymetra w ziemi. Jeśli tam jest zalane wodą, to grzybnia nie będzie owocować. Ale kiedy deszcze się uspokoją, powinien się zacząć dla zbieraczy okres bardzo obfity"
Do lasu warto wybrać się od 3 do 5 dni po obfitych deszczach. Wówczas mamy szansę zebrać naprawdę duże okazy.