Niemcy stawiają najwyższą turbinę wiatrową. Wyższą niż katedra w Kolonii
W Schipkau w Brandenburgii rozpocznie się budowa najwyższej na świecie turbiny wiatrowej. Jej wysokość wyniesie 300 metrów - informuje operator. To druga co do wysokości konstrukcja w Niemczech.

W tym tygodniu w Schipkau, czyli gminie leżącej w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberspreewald-Lausitz rozpocznie się budowa ponad 300-metrowej turbiny wiatrowej. Analitycy zbierali dane na temat prędkości wiatru na tym obszarze przez około dwa lata.
"Otwieramy nowe możliwości w energetyce wiatrowej. System może służyć w lokalizacjach, które wcześniej nie nadawały się do wykorzystania energii wiatrowej. Jesteśmy dumni, że dzięki temu projektowi wnosimy znaczący wkład w transformację energetyczną, jednocześnie promując lokalną gospodarkę" - mówi prof. Jochen Großmann założyciel firmy Gicon, odpowiedzialnej za inwestycję.
Największa na świecie turbina wiatrowa
To będzie największa na świecie turbina wiatrowa - podkreśla Jan Claus, rzecznik firmy Gicon. Turbina wiatrowa Vensys będzie mieć moc 3,8 MW, średnica wirnika wyniesie 126 metrów.
Jesienią ub.r. rozpoczęły się prace nad budową turbiny. Pierwszym etapem było wmurowanie kamienia węgielnego. Piasta turbiny będzie się znajdować na wysokości 300 metrów, a całkowita wysokość konstrukcji wyniesie aż 360 metrów.

Firma zapewnia, że konstrukcja będzie najwyższą turbiną wiatrową na świecie i drugą co do wysokości konstrukcją w Niemczech. Berlińska Wieża Telewizyjna znajdująca się w berlińskiej dzielnicy Mitte, w pobliżu Alexanderplatz, osiąga wysokości 368 metrów.
Uruchomienie najwyższej na świecie tego typu budowli planowane jest dopiero na 2026 rok - pierwotnie planowano zakończenie budowy jeszcze w tym roku, ale firma Gicon podała, że "stawia na precyzję, a nie pośpiech". Tak tłumaczyła opóźnienie oddania konstrukcji do użytku.

Rewolucyjna technologia
Konwencjonalne turbiny wiatrowe z piastą znajdującą się na wysokości 140 metrów, są znacznie niższe niż niemiecka konstrukcja, podaje operator.
Według firmy Gicon wiatr jest silniejszy na wysokości 300 metrów, a jednocześnie wieje na większym obszarze, co podnosi efektywność technologii. Firma Gicon szacuje, że przełoży się to na ponad dwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z turbinami konwencjonalnymi. Nowe turbiny można montować ponadto pomiędzy istniejącymi wiatrakami, a zatem nie wymagają dodatkowej przestrzeni.
Operator zamierza na jednym obszarze korzystać również z instalacji fotowoltaicznych umiejscowionych na ziemi. Po ukończeniu pierwszej 300-metrowej turbiny wiatrowej w Schipkau, firma planuje zainstalować nawet 1000 kolejnych systemów w całym kraju do 2030 roku.
Budowa w Schipkau spotkała się z niewielkimi protestami lokalnych społeczności. Operator uspokajał, że chce, aby mieszkańcy zaangażowali się w projekt i dowiedzieli się więcej o możliwości technologii.
W marcu 2025 roku klub lotniczy Aeroklub Schwarzheide złożył wniosek o wstrzymanie budowy obiektu, tłumacząc, że zakłóci to prace na stosunkowo nieużytkowanym lotnisku. W maju Wyższy Sąd Administracyjny Berlina-Brandenburgii odrzucił wniosek.