Mój prąd 5.0. Dla kogo pieniądze na pompy ciepła, fotowoltaikę i kolektory?

Mój prąd 5.0 od kwietnia 2023. Duże zmiany w programie zapowiedziała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oprócz fotowoltaiki pieniądze będzie można teraz dostać na pompy ciepła i kolektory słoneczne do ogrzewania domu i wody. Szczegółowych zasad na razie brak.

Zapowiedziano nową edycję programu "Mój prąd" 5.0 na 2023 r. Nabór ruszy już w kwietniu i oprócz fotowoltaiki, będzie można dostać pieniądze na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jakie będzie dofinansowanie?
Zapowiedziano nową edycję programu "Mój prąd" 5.0 na 2023 r. Nabór ruszy już w kwietniu i oprócz fotowoltaiki, będzie można dostać pieniądze na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jakie będzie dofinansowanie?123RF/PICSEL

"Mój prąd" 5.0. Pieniądze na fotowoltaikę, kolektory i pompy ciepła

Od kwietnia ruszy "Mój prąd" 5.0 - zapowiedziała w niedzielę w Kozienicach (woj. mazowieckie) podczas spotkania z wyborcami Anna Moskwa. W programie nadal będzie można dostać pieniądze na fotowoltaikę, ale także na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

W programie "Mój prąd" 5.0 na 2023 r. "będzie można sfinansować, oprócz instalacji fotowoltaicznej, także pompę ciepła albo kolektory słoneczne" - potwierdziła Anna Moskwa.

Program "Mój prąd" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wniosków w programie "Mój prąd 4.0" było tak dużo, że ich nabór trzeba było zamknąć przed czasem. Stało się to już 17 marca, mimo że nabór miał trwać do 31 marca.

Mój prąd 5.0 i pompa ciepła. Dofinansowanie na 2023 rok

Osoby, które nie zdążyły złożyć wniosku o pieniądze z programu "Mój prąd" 4.0 będą mogły to zrobić już wkrótce w edycji 5.0. Informację tę potwierdził Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oznacza to, że osoby, które chciały skorzystać z dofinansowania w programie "Mój prąd" np. na pompy ciepła, będą mogły się o nie ubiegać także w 2023 r. na podobnych warunkach. Dotychczas w programie "Mój prąd" można było uzyskać pieniądze na pompę ciepła, o ile instalowało się ją do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (tj. ze zintegrowanym lub dodatkowym zasobnikiem do c.w.u).

Jak tłumaczy NFOŚiGW, w programie "Mój prąd" kwalifikowany był zbiornik, podgrzewacz, zasobniki, bufory c.w.u , pompa ciepła powietrze-woda ze zintegrowanym zasobnikiem (jedno urządzenie) lub jako dwie jednostki (pompa + zasobnik), ale musi służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, przy czym minimalna pojemność zasobnika wynosić powinna 20 dm sześć.

W programie "Mój prąd" 5.0 będzie można dostać pieniądze również na kolektory słoneczne do ogrzewania domu i wody
W programie "Mój prąd" 5.0 będzie można dostać pieniądze również na kolektory słoneczne do ogrzewania domu i wodySeth McConnellGetty Images

Mój prąd 5.0. Ile pieniędzy na pompę ciepła i fotowoltaikę w 2023 roku?

Szczegółowych zasad programu "Mój prąd 5.0" na razie nie ma. Nie wiadomo więc, czy i jak dokładnie zasady dofinansowania pomp ciepła  zostaną zmienione w 2023 roku. Dotychczas na jedno przedsięwzięcie związane z montażem pompy ciepła można było uzyskać nie więcej niż 5 tys. zł.

Pompa ciepła razem z montażem to koszt od 20 do 50 tys. zł. Dlatego dofinansowanie z programu "Mój prąd" może okazać się korzystnym wkładem finansowym w naszą instalację.

Na instalacje fotowoltaiczne z programu "Mój prąd" można było do tej pory uzyskać maksymalnie od 4 do 5 tys. zł. Średnia cena mikroinstalacji PV o mocy 3 kWp w marcu 2023 r. wraz z montażem to ok. 40 tys. zł.

Opłacalność inwestowania w panele słoneczne bardzo się zmieniaMarketNews24
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas