Jeden wniosek i będzie dofinansowanie do fotowoltaiki. Ile można dostać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki można otrzymać, korzystając z różnych programów. Do najpopularniejszych zalicza się „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd 4.0”, „Agroenergia”, „Energia Plus” oraz ulgi termomodernizacyjne i inwestycyjne. Ile można dostać w ramach dofinansowania do fotowoltaiki?

Fotowoltaika może stać się w niedługiej perspektywie jednym ze standardowych rozwiązań energetycznych. Takim, jakim aktualnie są piece węglowe, czy gazowe. Oprócz atutów związanych z ochroną środowiska fotowoltaika jawi się również jako opłacalny sposób na zapewnienie energii dla standardowego użytkowania nieruchomości.

Ci, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą korzystać z wielu zalet instalacji. Do plusów systemów zaliczają się m.in. niższe koszty za energię elektryczną, zredukowanie śladu węglowego, a także podwyższenie wartości posiadanej nieruchomości. Osoby mające zamiar zdecydować się na fotowoltaikę, mogąotrzymać dofinansowanie. Ile można dostać? Odpowiadamy.

Reklama

Dofinansowanie fotowoltaiki z programu „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to program ogólnopolski, za którego pośrednictwem można skorzystać z dopłat. Dodatkowe środki finansowe są udzielane osobom mającym zamiar wymienić przestarzałe, nieekologiczne źródła ciepła, a także wykonać docieplenia domów jednorodzinnych. Jako główny cel programu rządu wyznaczył walkę ze smogiem.

Czytaj również: To już pewne. Fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie

Dobrze wiedzieć, że od 3 stycznia 2023 r. program umożliwia otrzymanie dotacji w wysokości nawet do 66 tys. złotych – dla podstawowego poziomu dofinansowania, 99 tys. złotych – dla poziomu podwyższonego, a także 135 tys. złotych dla najwyższego poziomu. 

Z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze” mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych albo wydzielonych lokali mieszkalnych w domach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Warto wiedzieć, że decydując się na wymianę tzw. kopciuchów, osoba korzystająca z programu "Czyste Powietrze" może jednocześnie starać się o 6 tys. zł dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

W ramach programu można również otrzymać dodatkowe środki na pompy ciepła. Jest to kwota do 19 400 zł na instalacje o podwyższonej klasie energetycznej. Do tego dochodzi 8 100 zł na zakup i montaż materiałów instalacyjnych, a także wyposażenia zaliczającego się w skład pomp. 

Dotyczy to termostatów, ale również i fotowoltaiki – dotacja może wynieść maksymalnie 6 000 zł. Instalacja fotowoltaiczna, żeby zakwalifikować się do dofinansowania, powinna mieć moc od 2 do 10 kWp. Beneficjenci programu mogą też skorzystać z dotacji do 1 200 zł na audyt energetyczny.

Czytaj również: Fotowoltaika na bloku? Można składać wnioski o dofinansowanie

Program „Mój Prąd 4.0” w 2023 roku. Dodatkowe pieniądze na fotowoltaikę

Dodatkowe środki na fotowoltaikę można też otrzymać w ramach programu „Mój Prąd 4.0”, który obowiązuje w 2023 roku. Beneficjent czwartej edycji projektu NFOŚiGW jest w stanie uzyskać dofinansowanie PV w wysokości 6 000 złotych lub 7 000 złotych przy zakupie innych elementów (jeśli wpierw wnioskodawca zdecyduje się na pompę powietrza). Ta kwota może być wyższa, jeśli osoba składająca wniosek chce zainwestować również w produkty zwiększające autokonsumpcję energii. 

Ulga termomodernizacyjna 2023 na fotowoltaikę

Ulga termomodernizacyjna funkcjonuje od 1 stycznia 2019 roku. Mogą z niej skorzystać osoby, które opłacają podatek PIT. W ramach ulgi można odliczyć od podatku koszty, które zostały poniesione w związku z termomodernizacją budynku. Dotyczy to również fotowoltaiki. 

Zaletą ulgi termomodernizacyjnej jest to, że kwotę od podatku mogą odliczyć nawet dwie osoby. Jeśli właśnie tylu jest współwłaścicieli nieruchomości. Maksymalna kwota, którą można odliczyć to 53 000 złotych. Z ulgi można korzystać przez 6 lat, do momentu, kiedy zostanie odliczona pełna kwota od podatków.

Dofinansowania do fotowoltaiki w bloku. Najważniejsze informacje

Z tzw. zielonych rozwiązań i paneli PV mogą skorzystać także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W 2023 roku dofinansowanie fotowoltaiki w bloku może równać się nawet 50% kosztów inwestycji. 

Dotacja jest przyznawana za kupno instalacji wspomagających, na przykład magazynów energii i pomp ciepła, a także w ramach zakupu, montażu i stawiania nowej instalacji odnawialnego źródła energii. Dofinansowanie fotowoltaiki w bloku obejmuje również modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w przypadku, gdzie moc instalacji wskutek inwestycji wzrośnie o min. 25 proc.

Program „Agroenergia”, czyli fotowoltaika dla rolnika w 2023 roku

Rolnicy mogą skorzystać z programu „Agroenergia”. Dla wnioskodawców jest przewidziane dofinansowanie, które obejmuje również instalacje fotowoltaiczne. Program jest przeznaczony dla rolników indywidualnych, którzy posiadają lub dzierżawią nieruchomość o obszarze od 1 do 300 ha i dysponują nią co najmniej od 365 dni.

Wartość dofinansowania będzie zależeć przede wszystkim od mocy instalacji:

  • od 30 do 50 kW jest to zwrot 13% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 15 tys. złotych;
  • od 10 do 30 kW w ramach programu przyznawana jest refundacja 20% ceny instalacji. Maksymalna stawka to 15 tys. złotych;
  • na inwestycję w instalację hybrydową można uzyskać dodatek o wartości 10 tys. złotych. Z kolei dla równoległych magazynów energii można otrzymać dofinansowanie w ramach dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych.

Fotowoltaika dla rolnika w 2023 roku i ulga inwestycyjna

Zgodnie z art. 13 ustawy o podatku rolnym, rolnicy mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Jest przyznawana na podstawie poniesionych wydatków. Uwzględnia budowę lub modernizację budynków inwentarskich, które służą do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. 

Ulga jest przyznawana także za zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii. W tym tej pobieranej ze słońca. Warunkiem jest to, że poniesione wydatki nie były finansowane w całości lub części z wykorzystaniem środków publicznych. Oznacza to, że rolnik opłacił inwestycję własnymi pieniędzmi, także kredytami, czy pożyczkami.

Czytaj również: Wakacje kredytowe. "Pomoc powinna być szyta na miarę"                  
Warto dowiedzieć się, jak jest naliczana ulga inwestycyjna. Przyznaje się ją po zakończeniu inwestycji. Jest odliczana od należnego podatku rolnego od gruntów, które są położone na terenie gminy. W miejscu, gdzie została zrealizowana inwestycja. Wysokość ulgi wynosi maks. 25%. Dokładna wartość jest wyliczana na podstawie udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Można z niej korzystać maksymalnie przez 15 lat.

„Energia Plus” i dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

W ramach programu „Energia Plus” z dofinansowania fotowoltaiki mogą również skorzystać właściciele firm. Warto wiedzieć, że program dotyczy też pomp ciepła, turbin wiatrowych i małych elektrowni wodnych, a także kolektorów słonecznych. Dofinansowanie obejmuje też magazyny energii, jeśli inwestycja w nie jest przeprowadzana w tym samym czasie, co reszta projektu.

Energia Plus to dofinansowanie, które ma dwie formy: pożyczki i dotacji. Maksymalna kwota dla pierwszej opcji to od 500 tys. zł do 500 mln zł – do 85% kosztów kwalifikowanych. Z kolei w ramach drugiej można otrzymać dotację o wartości 50% kosztów kwalifikowanych. Środki będą rozdysponowane do 2050 roku, natomiast umowy w ramach programu Energia Plus są parafowane do 2027 roku.

Czytaj również:

Fotowoltaika w 2023 roku. Poznaj koszty i zyski

Co zwiększa ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej? Wyniki badań naukowców

Fotowoltaika na dachu bloku albo na balkonie. Czy to się opłaca?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | energia | dofinansowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy