Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii i jaka jest na to dopłata?
Beneficjenci programu Mój Prąd 4.0 oprócz dofinansowania instalacji fotowoltaicznej mogą się również starać o dotację magazynu energii. Jak działa takie urządzenie, ile kosztuje i na jaki zwrot kosztów można liczyć przy zakupie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii?
- Już od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce, a kryzys energetyczny, z jakim obecnie mamy do czynienia tylko zachęca do inwestowania w odnawialne źródła energii.
- W obawie przed kolejnymi podwyżkami cen prądu wiele osób skłania się do zakupu własnej instalacji fotowoltaicznej. To ekologiczne rozwiązanie, a jednocześnie inwestycja, która w dłuższej perspektywie może zwrócić.
- Zwłaszcza jeśli złożymy wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu "Mój Prąd 4.0", który za samymi panelami fotowoltaicznymi umożliwia również otrzymanie dotacji na domowy magazyn energii.
Spis treści:
"Mój Prad 4.0" to dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych z magazynem energii
Program "Mój prąd 4.0" to program dofinansowania fotowoltaiki przeznaczony dla gospodarstw domowych. Skorzystać mogą z niego osoby wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Możliwe jest to pod warunkiem zawarcia kompleksowej umowy, która reguluje kwestie wprowadzenia do sieci wytworzonej energii elektrycznej. Trzeba również rozliczać się w nowym systemie net-billingu
W ramach inicjatywy rządowej można starać się o dotację na nową instalację fotowoltaiczną, instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, albo na sam magazyn energii, który zostanie domontowany do istniejącej już fotowoltaiki.
Kwoty dofinansowania kształtują się następująco:
- instalacja fotowoltaiczna bez innych elementów - do 4000 złotych
- instajacja fotowoltaiczna z innymi elementami - do 5000 złotych
- magazyn energii - do 7500 złotych
- magazyn ciepła - do 5000 złotych
- system zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS - do 3000 złotych
Poszczególne kwoty wsparcia się sumują, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20,5 tys. zł, przy czym nie może ono przekroczyć połowy kosztów kwalifikowanych. Premiowany jest zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z komponentami towarzyszącymi, dlatego opłaca się zakup fotowoltaiki wraz z magazynem energii.
Co to jest magazyn energii i jak działa?
Magazyn energii to urządzenie, w którym gromadzona jest nadwyżka bezemisyjnej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Umożliwia to późniejsze wykorzystanie jej np. w godzinach wieczornych lub w nocy. Zminimalizowane zostaje więc oddawanie i pobieranie energii z sieci.
Magazyn energii poprawia komfort lokatorów, zapewniając im niezależność energetyczną i znacznie obniża rachunki za prąd. Aby podłączyć urządzenie z instalacją fotowoltaiczną, używa się inwertera.
Jaki magazyn energii wybrać do fotowoltaiki w domu?
Przy wyborze idealnego domowego magazynu energii, trzeba uwzględnić przede wszystkim dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym budynki i średnią dobową produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej w skali roku.
Pomiary powinny opierać się na wartościach uśrednionych dla całości słonecznych dni w ciągu roku, a nie jedynie okresu szczytowej generacji.
W zależności od potrzeb jednorodzinnego gospodarstwa domowego magazyn energii powinien mieć pojemność od 7 do 15 kWh. Zbyt mały akumulator może nie spełniać naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, a zakup zbyt dużego urządzenia nie jest opłacalny. Dobrym wyborem może być również urządzenie o modułowej konstrukcji, które można rozszerzać w zależności od potrzeb.
- Sprawdź, z czego wykonany jest bank energii
Innym ważnym aspektem, którym należy kierować się, wybierając bank energii do domu, jest technologia jego wykonania. Za jedną z najwydajniejszych i stosunkowo bezpiecznych uważa się obecnie technologię litowo-żelazowo-fosforanową.
- Zwróć uwagę na wygląd i sposób montażu
Nie bez znaczenia jest nowoczesny wygląd i sposób montażu urządzenia. Trzeba się zastanowić, czy lepiej będzie umieścić bank energii na ścianie domu, czy w innym miejscu.
- Zadbaj o bezpieczeństwo
Oprócz tego koniecznie trzeba sprawdzić, czy magazyn energii ma wbudowany system zapobiegający przegrzewaniu się baterii i posiada wymagane certyfikaty. Warto zadbać o gwarancję na minimum 10 lat, aby w razie nagłych wypadków nie ponosić dodatkowych kosztów.
- Oszczędzaj na komponentach
Koniecznie należy zdecydować się też na taki magazyn prądu, który możemy zakupić z dodatkowymi komponentami w cenie, jeśli jest to możliwe, gdyż koszt ich zakupu może później wynieść nawet do 20 procent ceny samego banku energii.
Ile kosztuje bank prądu do domowych paneli fotowoltaicznych?
Cena magazynu energii uzależniona jest przede wszystkim od wydajności urządzenia. Ta z kolei wynika z zapotrzebowania na energię w konkretnym gospodarstwie domowym.
Szacuje się, że, przeciętna moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi około 8,3 kW. Dobrym rozwiązaniem przy takich parametrach wydaje się zakup magazynu energii o pojemności około 10 kWh.
Ile kosztuje bank prądu do domowych paneli fotowoltaicznych o takiej wydajności? Ceny magazynów prądu wahają się w granicach od 25 do około 48 tys. złotych.
Czytaj również:
Zobacz także: