Wrzosy w ogrodzie. Można je już sadzić, ale z czym je połączyć?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Wrzos to krzewinka osiągająca zwykle do 60 cm wysokości. Jest to roślina miododajna i lecznicza, ale ogrodnicy uwielbiają ją za jej urodę. Fioletowe, różowe, purpurowe, kremowe i białe kwiatostany mogą zdobić ogrody późnym latem i przez całą jesień. Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie i w towarzystwie jakich kwiatów prezentują się one najlepiej?
Spis treści:
Kiedy i w jakiej ziemi sadzić wrzosy w ogrodzie?
Wrzosy w ogrodzie można sadzić już na przełomie sierpnia i września. Ich uprawę można zacząć też wczesną wiosną, jednak nie później niż w pierwszych dniach kwietnia. Wtedy trzeba jednak uważać na temperaturę. Wrzosy należy sadzić wyłącznie w dni, kiedy jest ona wyższa od 0° C, gdyż przymrozki mogą zaszkodzić świeżo posadzonym roślinom. Oprócz tego trzeba starannie wybrać odpowiednie stanowisko dla wrzosów oraz stworzyć dla nich optymalne warunki glebowe.
Najlepsza ziemia dla wrzosów
W twoim ogrodzie mogą pojawić się kobierce wrzosów – jednak pod warunkiem, że znajdziesz właściwe miejsce dla tych roślin. Powinno być one ciepłe, słoneczne, chronione przed wiatrem i zaciszne. Dużo uwagi poświęć też przygotowaniu gleby pod wrzosy.
W tym celu:
- ziemię, w której mają rosnąć wrzosy, przekop na głębokość ok. 15 cm;
- przekopaną glebę wymieszaj z kwaśnym torfem; wrzosy będą najlepiej rosnąć w podłożu o pH wynoszącym między 4,0 a 5,5;
- przed posadzeniem roślin sprawdź za pomocą pH-metra (kwasomierza), czy ziemia jest dostatecznie kwaśna.
Jeżeli poziom pH jest ciągle zbyt wysoki, możesz obniżyć go, używając zakwaszacza do gleby lub łącząc glebę z większą ilością torfu.
Istnieje też droga na skróty. Możesz kupić (w sklepie ogrodniczym) specjalne podłoże do wrzosów. Wykop wtedy głęboki na 15 cm dół pod te kwiaty, a następnie równomiernie wysyp w nim sklepową ziemię.
Zobacz również:
Jak sadzić wrzosy w doniczce?
Po przyniesieniu sadzonek wrzosów do domu, trzeba jak najszybciej jej przesadzić. Sklepowe pojemniki, w których rosną te rośliny, są dla nich za małe.
Doniczki do wrzosów:
- powinny mieć przynajmniej 15 cm średnicy, gdyż rośliny te rozrastają się na boki,
- nie muszą być głębokie, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy,
- muszą mieć otwory w dnie do odprowadzania nadmiaru wody po podlewaniu.
Sadząc wrzos do doniczki, umieść na jej dnie warstwę keramzytu, która zapewni glebie lepszą przepuszczalność. Następnie włóż do niej sadzonkę i wsyp do niej podłoże do roślin wrzosowatych. Możesz użyć również uniwersalnej ziemi wymieszanej z torfem, który ją zakwasi. W ogrodzie doniczkę z wrzosem ustaw w ciepłym i słonecznym miejscu, natomiast w domu trzymaj ją z dala od kaloryfera.
Jak pielęgnować i kiedy przycinać wrzosy?
Rozsądne podlewanie, zakwaszanie i usuwanie chwastów to trzy słowa klucze, jeżeli chodzi o pielęgnację wrzosów.
Rośliny te mają płytki system korzeniowy, dlatego są narażone usychanie. Należy podlewać je regularnie i równomiernie, a w okresie suszy częściej sprawdzać, czy nie potrzebują one wody.
W środowisku naturalnym wrzosy rosną na kwaśnych torfowiskach. Dlatego kontroluj, czy gleba w twoim ogrodzie ma odpowiednio niskie pH, aby rośliny te mogły tam rosnąć. W razie potrzeby zastosuj zakwaszacz lub nawóz do gatunków wrzosowatych.
Sumiennie i dokładnie usuwaj chwasty, które pojawiają się wokół wrzosów. Roślinom z płytkim systemem korzeniowym „kradną” wodę i składniki pokarmowe. Może to skutkować pogorszeniem się kondycji oraz obumieraniem wrzosów.
W torfowej glebie, która jest naturalnym środowiskiem dla tych roślin, występują również grzyby. Żyją one w symbiozie z wrzosami, dobrze wpływają na ich kondycję i wzrost – nazywa się to zjawiskiem mikoryzy. Takie warunki można stworzyć również w ogrodowej glebie. W tym celu warto zastosować preparaty (szczepionki) z grzybnią, aby ziemię zasiliły np. grzyby Oidiodendron lub Hymenoscyphus. Mogą one pomóc zwiększyć powierzchnię chłonną systemu korzeniowego, odporność na suszę oraz zapewnić obfitsze kwitnienie wrzosów.
Czy wrzos jest wieloletni?
Wrzosy to rośliny wieloletnie, ale by mogły przetrwać zimę, należy je zabezpieczyć przed mrozami. Przed ich nadejściem należy obficie podlać roślinę, a następnie okryć zimową agrowłókniną. Można je również zabezpieczyć przed mrozami, wykorzystując okrycie z gałązek jedliny.
Jak i kiedy przycinać wrzosy w ogrodzie?
Bez przycinania kępy wrzosów przerzedzają się i zamiast rozrastać się wszerz, rosną w górę. Ich łodygi mogą wtedy również drewnieć, co prowadzi do obumierania roślin.
Wrzosy można przycinać na przełomie zimy i wiosny – nie później niż do końca maja. Zaraz po tym zabiegu warto okryć rośliny agrowłókniną, gdyż są one wtedy wrażliwsze na przymrozki. Nigdy nie przycinaj wrzosów jesienią. Pozostaw na nich przekwitłe pędy, gdyż są one ich naturalną ochroną przed zimowymi mrozami.
Przemarznięte, sczerniałe pędy wrzosów przycinaj tuż przy samym podłożu. Natomiast pozostałe skróć o długość przekwitłych kwiatostanów. Przycięte rośliny zasil nawozem przeznaczonym do pielęgnacji gatunków kwasolubnych. W ten sposób wesprzesz ich regenerację i wzrost.
Z czym łączyć wrzosy w ogrodzie i gdzie je sadzić?
Wrzosy możesz sadzić na słonecznych skarpach, na rabatach kwiatowych i w donicach na tarasie, o ile zapewnisz im kwaśną glebę. W takich warunkach dobrze czują się również miniaturowe świerki i trawy ozdobne – np. kostrzewa sina i śmiałek darniowy oraz miskanty. Na ogrodowym wrzosowisku mogą znaleźć się również:
- kasjopeja widłakowata i kalmia wąskolistna, które ozdobią ogród odpowiednio różowymi i białymi kwiatami,
- modrzewnica zwyczajna z dzwonkowatymi, białymi i różowymi kwiatostanami,
- żarnowiec miotlasty, czyli krzew z rodziny bobowatych, który podczas kwitnienia jest oblepiony żółtymi kwiatami.
Małe wrzosowisko w ogrodzie nie wymaga od ogrodnika wiele pracy ani większych nakładów finansowych. Rośliny te są łatwe w uprawie i pięknie wyglądają w towarzystwie innych, lubiących kwaśne gleby roślin. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na odpowiednie podlewanie, przycinanie i ochronę wrzosów przed mrozami. Dzięki temu będą mogły one cieszyć twojej oczy dłużej niż jeden sezon.