Co się robi w ogrodzie we wrześniu? Grabienie liści to początek

Wrzesień nazywany jest drugą wiosną w ogrodzie. Rośliny wymagają wtedy odpowiedniego przygotowania na zimę, a od tego, jak o nie zadbamy, zależy jak będą się prezentowały wiosną. To także czas zbioru letnich plonów. Sprawdź jakie prace w ogrodzie we wrześniu muszą się pojawić w kalendarzu dobrego ogrodnika.

Grabienie pozwoli ci zachować trawnik w dobrej kondycji.
Grabienie pozwoli ci zachować trawnik w dobrej kondycji.pixabay.com

Prace w ogrodzie we wrześniu

Na to, co robimy w ogrodzie we wrześniu, największy wpływ ma wizja zbliżających się przymrozków. Należy rozpocząć sprzątanie naszego ogrodu, aby wiosną nie doświadczyć przykrych niespodzianek. 

Oto najważniejsze prace w ogrodzie we wrześniu, które trzeba wykonać:

  • Wygrabienie gruntu - ziemia pod drzewkami owocowymi musi być wygrabiona przed zimą, ponieważ pozostawienie liści może spowodować obecność nornic i innych gryzoni.
  • Sprzątnięcie rabat kwiatowych - pozbycie się wszelkich resztek roślin zapobiega pojawianiu się grzybów i bakterii na rabatach.
  • Przygotowanie trawnika - prace w ogrodzie we wrześniu obejmują również murawę. Z trawnika trzeba zebrać resztki ściętej trawy, szyszki i liści, które mogą wywoływać pleśń pośniegową. Dodatkowo trawa powinna być skoszona najpóźniej przed końcem października, na wysokość 4 cm, ponieważ przy zbyt krótkich źdźbłach trawa mogłaby zamarznąć. Gdy jest sucho, to trawnik należy podlać przed pierwszymi przymrozkami.
  • Zadbanie o warzywnik - po ukończonych zbiorach, należy przekopać ziemię w warzywniku. Glebę pozostawia się w tak zwanej ostrej skibie, która poprawia strukturę gleby i zwiększa jej przepuszczalność.
  • Jesienne nawożenie - wrzesień to czas, kiedy nie stosujemy już nawozów zawierających azot, ale specjalne mieszanki nawozowe zawierające fosfor, potas i magnez, które pomagają przetrwać roślinom suszę fizjologiczną.

Co sadzimy w ogrodzie we wrześniu?

Jesienne prace w ogrodzie to nie tylko sprzątanie przestrzeni przed zimą. To także czas, gdy warto sprawdzić, co sadzimy we wrześniu i powiększyć swój ogród o nowe rośliny. Wśród nich znajdują się iglaki i krzewy o zimozielonych liściach. To między innymi cyprysiki, jałowce i sosny. To gatunki, których igły stanowią ozdobę nawet zimą. Najlepiej zasadzić je do połowy września, bo dzięki temu rośliny zdążą się zakorzenić przed przymrozkami.

Oprócz tego możemy również sadzić we wrześniu warzywa, między innymi: czosnek, komatsunę, roszponkę, rukolę, rzodkiewkę, sałatę, szpinak i trybulę. Już na wiosnę będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Wymienione rośliny są mrozoodporne, mimo to warto je przykryć słomą, agrowłókniną lub gałęziami.

Wrzesień to także najlepszy czas na sadzenie wrzosów. Warto wybrać gatunki wieloletnie i odporne na mróz, aby cieszyć się efektami nie tylko w tegoroczną jesień.

W tym czasie możemy również posadzić truskawki. Jest to ostatnia chwila na zasiew tych owoców, aby dobrze ukorzeniły się przed zimą. Warto im zapewnić żyzną i próchniczą ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz słoneczne miejsce.

Wśród roślin, które sadzimy we wrześniu, jest także trawa. Okres jesienny to dobry czas na założenie trawnika, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ziemi przed nadchodzącą zimą. Glebę należy przekopać, odchwaścić i zadbać o to, by miała kwaśny odczyn. We wrześniu możemy również założyć trawnik z rolki.

Drzewa i krzewy - jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie obejmują również pielęgnację drzew i krzewów. We wrześniu możemy siać do gruntu zakupione w szkółkach drzewa i krzewy owocowe. Oprócz tego czekają nas zbiory między innymi jabłek, gruszek, śliwek, orzechów czy malin.

Po zakończeniu zbiorów należy usunąć wszystkie niewykorzystane spady, które mogą przyciągnąć szkodniki i stać się pożywką dla grzybów. Zlikwidować trzeba także zasuszone owoce, które pojawiły się na drzewach i krzewach z powodu ich chorób, które mogą być źródłem tworzenia się patogenów przez zimę i powodować kolejne choroby rośliny.

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu?

Wrzesień to także świetny czas na urozmaicenie swojego ogrodu kwiatami, które będą cieszyć oko feerią barw. Jeśli nie wiesz jakie kwiaty sadzić we wrześniu, to warto postawić na kwiaty cebulowe. W pierwszej połowie września sadzimy narcyzy, przebiśniegi, cesarskie korony. Druga połowa września to czas zasiewów hiacyntów, szafirków, ranników czy tulipanów.

Oprócz tego we wrześniu trzeba przesadzić z rozsadnika na miejsca stałe rośliny dwuletnie, między innymi niezapominajki, stokrotki i bratki. Będą nie tylko świetną ozdobą ogrodu jesienią, ale i zakwitną ponownie na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia.

Jakie byliny sadzimy we wrześniu?

Chcąc powiększać swój ogród, można siać we wrześniu byliny. To rośliny, które świetnie sobie radzą podczas przymrozków, ponieważ ich części nadziemne nie pojawiają się zimą. Wybierając, jakie byliny sadzimy we wrześniu, możemy zdecydować się na:

  • Bodziszki
  • Liliowce
  • Dzielżany
  • Jeżówki
  • Tawułki
  • Bergenie
  • Funkie

Oprócz sadzenia bylin we wrześniu należy również pozbyć się przekwitłych kwiatostanów z letnich bylin, np. z jeżówki czy floksów wiechowatych. Umożliwi to ich powtórne kwitnienie jeszcze pod koniec jesieni.

Pozostałe jesienne prace w ogrodzie

Przed pierwszymi przymrozkami są do wykonania jeszcze inne jesienne prace w ogrodzie, które pomogą utrzymać go w porządku i dobrej kondycji. Chcąc o to zadbać, musisz:

  • Przykryć meble ogrodowe, aby nie uszkodził ich deszcz i mróz.
  • Jeśli masz oczko wodne, wyrzuć martwe fragmenty roślin, żeby nie gniły i przykryj je siatką o drobnych oczkach.
  • Wyczyść szklarnię, aby na wiosnę nie było w niej patogenów i szkodników.
  • Skoś łąkę kwietną.
  • Rośliny wrażliwe, takie jak kaktusy, agawy, oleandry wnieś do pomieszczeń, aby przetrwały zimę. Te, których nie możesz wnieść, okryj jutą lub słomianą matą, żeby nie przemarzła ich bryła korzeniowa.

Czytaj również:

Zobacz także:

Wielki finał projektu edukacyjno-ekologicznego „Moda na recykling”Bee Music, Monika Batogowska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas