Wrzos

Aktualizacja

Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) jest jedynym gatunkiem zaliczanym do rodzaju wrzosów. Pierwotnie rósł w Europie, w północnej Afryce oraz w Turcji. Z tych terenów rozprzestrzenił się na obszar Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej. Wrzosy rosną w rozmaitych zbiorowiskach roślinnych. Jednak zawsze porastają dobrze nasłonecznione miejsca, na których gleba jest kwaśna i mało urodzajna.

Wrzosy.
Wrzosy.123RF/PICSEL

Wrzos - najważniejsze informacje

Gatunek:
wrzos zwyczajny
Rodzaj:
wrzos
Rodzina:
wrzosowate
Rząd:
wrzosowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Jak wygląda wrzos?

Jest to wiecznie zielona krzewinka z wieloletnimi, zdrewniałymi pędami, która dorasta do maksymalnie 60 cm wysokości. Może mieć wzniosły lub półwzniosły pokrój.

  • Liście wrzosów są łuskowate, drobne i nakrzyżległe.  Mają do 2 mm długości i dachówkowato zachodzą na siebie. Rosną gęsto na bocznych pędach rośliny. 
  • Kwiaty wrzosu obupłciowe. Są zebrane w luźnych, mocno rozgałęzionych na szczycie gronach. Takie kwiatostany mają zwykle ok. 25 cm wysokości. Kwiaty tej rośliny mogą być różowe, ciemno i jasnofioletowe oraz białe.
  • Owocem wrzosu jest torebka pękająca 4 klapami. W jej wnętrzu znajdują się drobne, nie większe niż 1 mm czerwonopomarańczowe nasiona.

Jakie są popularne odmiany wrzosów?

  • Carmen to krzewinka mająca 45 cm wysokości i ciemnozielone liście. Stanowią one kontrast dla jej fioletoworóżowych kwiatów. Kwitnie w okresie od sierpnia do września.
  • Long White to duży wrzos, który może osiągnąć wysokość 50 cm. Na jego pędach znajdują się drobne, białe kwiatki. Zdobią one roślinę w okresie od września do października.
  • Mullion to niska krzewinka (ma od ok. 15 do 20 cm wysokości), która jednak szeroko się rozrasta. Na jej pędach rosną małe, fioletoworóżowe kwiaty. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu.
  • Beauty Ladies to mały wrzos, którego pędy mają maksymalnie 20 cm wysokości. Jego atutem są ciemnozielone liście i czerwone kwiaty. To roślina kwitnąca we wrześniu i w październiku.
  • Silver Knight jest bogato ugałęzioną krzewinką o cienkich i twardych pędach oraz o wzniesionym pokroju. Jej liście mogą być zielonkawe, srebrzyste, a nawet niebieskie. W sierpniu i we wrześniu zdobią ją fioletowe kwiaty.

Jak uprawiać i pielęgnować wrzosy? 

Wrzosy nie są zwykle atakowane przez szkodniki. Grożą im jednak infekcje wywoływane przez grzyby glebowe: Pythium ultimum, P. splendens, Fusarium avenaceum lub F. culmorum. Objawem choroby grzybowej jest czernienie gałązek, gnicie włośników oraz zmiana koloru kwiatów.

  • Podlewanie – zarówno wrzosy uprawiane w ogrodzie, jak i w domu, w doniczce należy regularnie podlewać, tak aby gleba była przez cały czas wilgotna. Warto podłoże wokół nich wyściółkować korą, która zapobiega odparowywaniu wody i dodatkowo wspomaga zakwaszanie ziemi.
  • Nawożenie – wrzosy można zasilać nawozami do roślin kwasolubnych – w terminie wskazanym na opakowaniu. Można także zastosować szczepionkę mikoryzową, która zwiększa możliwość pobierania składników pokarmowych z gleby przez korzenie.
  • Przycinanie – stare pędy wrzosów usuwa się wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Nie można tego robić, gdy roślina kwitnie – nie wolno przycinać nawet wysuszonych gałązek.

Ciekawostki o wrzosach

  • Wrzos jest rośliną miododajną. 
  • Wrzos to roślina silnie związana z tradycją skandynawską, szkocką i celtycką. W Irlandii palono go, aby przywołać duchy zmarłych. W Szkocji panny młode, stając przed ołtarzem, zawsze miały wrzosy we włosach lub w bukiecie ślubnym. Miało to im pomóc zachować wierność w małżeństwie.
  • Najsłynniejsze wrzosowiska w Polsce to Wrzosowisko Mostówka, Wrzosowiska Cedyńskie oraz Wrzosowiska Kłomińskie. Często są one tłem dla sesji fotograficznych.
  • Wrzos to surowiec zielarski. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji preparatów, która mają pomagać na układ moczowy.
  • Z młodych pędów wrzosu można uzyskać żółty barwnik.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas