Czy można trzymać wrzosy w domu? Przesądni nie powinni tego robić
Oprac.: Karina Kowalska
Wrzosy najczęściej zdobią balkony i tarasy jesienią, jednak można też umieścić te kwiaty w domu. Wrzosy w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz nawadniania, aby nie straciły swojego pięknego wyglądu. Wiele osób nie decyduje się na stawianie ich w domowym zaciszu ze względu na przesądy. Co zatem symbolizują wrzosy?
Wrzosy to niewielkie krzewinki, które kojarzą się z jesienią. Kwitną od sierpnia do października, a ich nazwa pochodzi od miesiąca - "wrzesień". Dawniej mówiono na nie pajęczniki ze względu na babie lato - nici przędne pająków unoszącej się w powietrzu podczas ciepłych, jesiennych dni.
Spis treści:
Wrzosy w doniczce w domu. Przyniosą pecha czy szczęście?
Według przesądów wrzosy umieszczane w domu przynoszą pecha. Kwiaty te stawiane w zaciszu domowym są zapowiedzią śmierci i nieszczęścia. Z kolei suszone bukiety dają negatywną energię.
W związku z tym przesądem wiele osób na wszelki wypadek rezygnuje z wrzosów w domu. Ci mniej przesądni decydują się na tę barwną, jesienną roślinę w mieszkaniu, a przesądy traktują z przymrużeniem oka.
Czy wrzosy można trzymać w domu?
Wrzosy można trzymać zarówno na dworze, jak i w domu. W każdym przypadku wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co z przesądami?
Według przesądów wrzosów nie powinno się trzymać w domu. W wielu kulturach wierzono, że wrzos przynosi chorobę, a nawet śmierć. Przesąd ten był praktykowany, ponieważ kwiaty te rosły przy cmentarzach, a później ustawiano je w doniczkach na grobach.
Wrzosy były także kojarzone z czarownicami, ponieważ dawniej wykonywano z nich miotły. Ludzie nie chcieli mieć w domu przedmiotów związanych z wiedźmami. Wierzono, że mogą zesłać nieszczęście na dom i rodzinę.
W krajach skandynawskich wrzosy kojarzono z ubóstwem. Nie stawiano ich w domach również ze względu na przesądy o niepowodzeniu, chorobie i śmierci.
W naszej kulturze przyjęło się, że wrzosy przynoszą pecha, kojarzymy je z kwiatami stawianymi na groby. Z kolei dawni celtowie uważali je za rośliny magiczne - według druidów otwierały bramy pomiędzy światami. Symbolizowały miłość, powodzenie oraz czystość, miały wpływ na dobry sen.
Jak dbać o wrzosy w domu?
Wrzosy w doniczkach w domu są mniej żywotne niż te sadzone bezpośrednio do gruntu. Pielęgnacja wrzosów w doniczkach w domu i na balkonie czy tarasie wygląda tak samo.
Wrzosy preferują lekko osłonięte stanowiska. Właśnie dlatego w domu warto ustawić je na parapetach okien północnych i wschodnich. Pamiętajmy także o przykręceniu grzejników.
Wrzosy w domu muszą mieć żyzną, lekko przepuszczalną i kwaśną glebę. Ich optymalne pH wynosi 3,5 - 5. Warto wymieszać torf z ziemią ogrodową i piaskiem. Naturalnym sposobem będzie zasilenie wrzosów np. fusami z kawy.
Wrzosy w domu również należy przyciąć po zimie. Dzięki temu ich kępki będą zwarte i elastyczne. Musimy również usuwać przekwitłe kwiatostany roślin.
Jak podlewać wrzosy w domu?
Wrzosy są wrażliwe na krótkotrwałe przesuszenie. Należy podlewać je regularnie, aby podłoże nie wysychało. Pamiętajmy także, że nie możemy doprowadzić do przelania roślin, ich gleba musi być wilgotna, a nie mokra.
Do podlewania wrzosów najlepiej używać deszczówki lub wody destylowanej. Unikajmy nawadniania roślin wodą z kranu.
W trakcie podlewania wrzosów musimy uważać na liście i kwiaty. Ich nawadnianie może spowodować powstanie chorób grzybowych. Możemy np. podlewać wrzosy metodą "od dołu", stawiając doniczkę w naczyniu z wodą na kilka godzin.
CZYTAJ TAKŻE: