Jakie kwiaty wybrać na jesienny balkon, żeby wciąż był kolorowy?

Jesień na balkonie czy tarasie wcale nie musi być nudna. Możęsz go ożywić i cieszyć się kolorami aż do zimy. Wystarczy wybrać najlepsze jesienne kwiaty na balkon. Zaaranżuj swoją przestrzeń tak, żeby nie była szara.

Jeśli chcesz zapobiec szarości na balkonie, to warto już wiosną zainwestować w kwiaty, które utrzymują się często aż do pierwszych przymrozków.

Największą popularnością cieszą się pelargonie. Mają dużo odmian i bardzo dobrze się rozrastają, tworząc wiele kwiatostanów. Ze względu na swoją trwałość, będą też świetną dekoracją na jesienny balkon aż do listopada. Pelargonia to roślina, która wymaga nawożenia w okresie zakwitania i lubi nasłonecznione miejsca. Można ją uprawiać zarówno w stojących, jak i wiszących donicach, co daje dużo możliwości do tworzenia kompozycji na balkonie.

Reklama

Inne kwiaty na jesienny czas to petunie, które mogą się utrzymać nawet do października. Lubią słoneczne stanowisko, osłonione przed wiatrem. Mają wiele rodzajów i można uprawiać je w gruncie albo w donicach. Petunia to dobra dekoracja jesienna, ponieważ jej odmiany są pnące i zwisające, dzięki czemu można ją zawiesić wyżej niż pozostałe kwiaty, co urozmaici aranżację balkonu.

Jesienne kwiaty na balkon - wrzosy, astry i chryzantemy

Jeśli swój jesienny balkon chcesz ozdobić kwiatami, które kojarzą się typowo z tą porą roku, to warto zastanowić się nad poniższymi propozycjami:

 • Wrzosy - to najbardziej znane jesienne kwiaty na balkon, które kwitną między lipcem a październikiem. Mają wiele atutów, zależnych od odmiany, między innymi: kolorowe liście, kwiatki przypominające niewielkie róże i różnokolorowe pączki kwiatów. Dają też szeroki wybór pod względem kolorystyki, ponieważ mogą być białe, różowe, czerwone i fioletowe. Różnią się również między sobą wysokością, która mieści się w zakresie od 15 cm do 60 cm. Dobrze się prezentują zarówno pojedynczo, jak i zasiane w niewielkich grupach. Te jesienne kwiaty lubią nasłonecznione miejsca i potrzebują osłony od wiatru. Wrzosy wymagają obfitego i systematycznego podlewania.

 • Astry - to kwiaty ogrodowe, które od kilku sezonów uznawane są za jesienne kwiaty na balkon. Przybierają różową, fioletową lub niebieską barwę. Kwitną do września, chociaż niektóre odmiany potrafią przetrwać nawet do listopada. Wymagają słonecznej przestrzeni i są bardzo czułe na przesuszenie, dlatego najlepiej wsadzać je do doniczek, które mają otwory na dnie i wlewać wodę do podstawki, aby roślina mogła ją regularnie uzupełniać. • Chryzantemy - mimo że kiedyś kojarzyły się z cmentarnymi wiązankami, to dziś coraz częściej kupowane są na jesienny balkon. Zwane są kwiatami krótkiego dnia, bo tworzą pąki, gdy doba jest coraz krótsza, dlatego ich okres świetności przypada na jesień. Ułatwiają budowanie kompozycji, ponieważ dostępne są w wielu kolorach, między innymi w białym, żółtym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Jako dekoracja jesienna balkonu najlepiej sprawdza się karłowa odmiana doniczkowa. Chcąc cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej, należy zapewnić im nasłonecznione miejsce i pamiętać o regularnym podlewaniu.

Jesienne kwiaty na balkon. Jak je przezimować?

Większość wymienionych roślin bez większego wkładu będzie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Później nie musisz ich wcale wyrzucać. Wystarczy jedynie odpowiednio je przygotować, aby przetrwały zimę.

Wrzosy najlepiej czymś okryć na wierzchu. Można do tego użyć juty, agrowłókniny albo gałązek iglastych. Doniczkę należy zabezpieczyć styropianem, aby nie traciła ciepła. Na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia, zdejmuje się okrycie i przycina się roślinę, aby mogła wypuścić nowe kwiaty. Podczas wiosennych przymrozków należy zaś stosować okrycie na noc. Dzięki temu dekoracja jesienna będzie cieszyć twoje oczy również wiosną.

Astry są mniej wrażliwe na temperaturę. Jeśli przykryje je śnieg, to nie należy ich okrywać innymi materiałami, ponieważ śnieg świetnie izoluje te jesienne kwiaty od niskich temperatur. W przypadku, gdy nie będą naturalnie zakryte śniegiem, należy użyć gałązek iglaków.

Chryzantemy to jesienne kwiaty możemy wstawić na zimę do pomieszczenia. Najlepiej, żeby było ono równocześnie jasne i chłodne. Jeśli nie mamy takiej możliwości, okrywamy donicę folią bąbelkową, a samą roślinę agrowłókniną. Ważne jest również ograniczenie podlewania chryzantem przez okres zimowy.

Dekoracja jesienna z kwiatów

Piękne, jesienne kwiaty już same w sobie są ozdobą balkonu. Jednak możemy zadbać o detale, które sprawią, że z naszych roślin powstanie niepowtarzalna dekoracja jesienna. Wystarczy nie wkładać ich do typowych doniczek, a do różnego rodzaju pojemników, które świetnie uzupełnią całą aranżację. W co warto zainwestować, aby jesienne kwiaty na balkon prezentowały się jeszcze lepiej?

 • Blaszane osłonki
 • Kamionki
 • Drewniane skrzynki
 • Małe, metalowe wiaderka
 • Wiklinowe osłonki
 • Plecione kosze

Dekoracja jesienna z kwiatów może być również wykonana w inny sposób. Oryginalnym pomysłem jest wydrążenie dużej dyni i umieszczenie w niej namoczonej gąbki florystycznej, w której będziemy mogli tworzyć kompozycje z kwiatów i liści.

Wiele osób decyduje się także na stworzenie własnego, dużego wianka, który później wieszają na ścianie balkonu. Do wykonania go, potrzebne są między innymi:

 • Jesienne kwiaty
 • Jarzębina
 • Wianek ze słomy, gałęzi lub wikliny
 • Klej na gorąco
 • Kasztany
 • Mech

W tym przypadku ogranicza cię tylko wyobraźnia. Możesz komponować swój wianek dowolnie i używać do niego wielu innych elementów.

Kolejna dekoracja jesienna, którą łatwo wykonać to stroik, wykonany na przykład ze wrzosów. Może on ozdobić twój stolik lub parapet na balkonie. Aby go zrobić potrzebujesz:

 • Pojemnika pełniącego funkcję doniczki
 • Kleju na gorąco, do przyklejenia dekoracji na doniczkę
 • Gąbki florystycznej
 • Innych dodatków jesiennych, dobranych według uznania (gałązki, kasztany, żołędzie)
 • Mchu florystycznego

Wykonanie stroika również nie jest skomplikowane. Po prostu ozdabiasz wybrany pojemnik elementami dekoracyjnymi, które przyklejasz klejem na gorąco. Następnie przycinasz i wkładasz gąbkę florystyczną, w której układasz mech i wybrane jesienne kwiaty.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama