Werbena. Jak ją uprawiać i pielęgnować w ogrodzie i na balkonie?

Werbeny to piękne, wytrzymałe rośliny, które kwitną przez większą część roku - wiosną, latem i jesienią. Ponadto wymagają bardzo niewielkiej pielęgnacji. Stanowią doskonały wybór do skrzynek balkonowych, kwietników, wiszących koszy czy na rabaty w ogrodzie. Sprawdź, jak je uprawiać i pielęgnować.

Werbena
Werbena 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wśród rodzaju Verbena istnieje ogromna liczba gatunków, w sumie około 250, i wszystkie należą do rodziny Verbenaceae. Są to silnie rozgałęzione rośliny. Ich zastosowanie jest głównie dekoracyjne. Atrakcyjne kwiaty wypełniają balkonowe kwietniki lub upiększają ogrody.

Wśród takiej mnogości gatunków pojawia się pytanie: jakie werbeny nadają się do upraw doniczkowych, a jakie do rabatowych?

Jaka werbena na balkon?

Przede wszystkim są to odmiany zwisające. Ich pędy mogą mieć nawet 50 cm długości. Dobrze wyglądają w długich pojemnikach, wiszących koszach lub donicach. Obficie kwitną, tworząc kulki z drobnych płatków kwiatów w kolorze czerwonym, białym, fioletowym, różowym, a nawet niebieskim.

Werbena jest doskonałą rośliną na balkon albo taras.
Werbena jest doskonałą rośliną na balkon albo taras. 123RF/PICSEL

Najpopularniejsze odmiany na balkon to werbena zwisająca:

  • Estrella Peach (pomarańczowa),

  • Estrella Voodoo Star (biało-czerwona),

  • Tampien Blue (niebieska),

  • Tampien Pink (różowa),

  • Quartz Burgundy (bordowa).

Jaka werbena do ogrodu?

Są to odmiany rabatowe, które mają wzniesione łodygi. Można je sadzić w ogrodzie lub do mniejszych pojemników na taras, lub balkon. Najpopularniejsze gatunki to:

  • werbena pospolita: ma bardzo drobne, bladoróżowe kwiaty. Uprawiana głównie na surowiec zielarski, który wspiera działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i rozgrzewające.

  • werbena cytrynowa: uprawiana głównie ze względu na lancetowate liście, które nie tylko ładnie prezentują się w otoczeniu wysokich traw. Wydzielają też intensywny zapachu cytryny, który odstrasza insekty.

  • werbena krzaczasta: ma pachnące, fioletowo-niebieskie kwiaty. Jest rozłożysta i wysoka, więc pięknie prezentuje się w ogrodzie. Co ciekawe, jest to roślina miododajna.

  • werbena patagońska (argentyńska): osiąga nawet do 150 cm wysokości i ma jasnofioletowe kwiaty. Świetnie prezentuje się wokół krzewów i wysokich traw.

Uprawa werbeny w ogrodzie i na tarasie

Werbeny nie tylko pięknie wyglądają, ale są łatwe w uprawie i pielęgnacji. To czyni je doskonałym wyborem do ogrodów i na tarasy. Jeśli chcesz uprawiać ją w doniczce, wskazane jest wypełnienie jej uniwersalnym podłożem o zasadowym lub lekko kwaśnym pH i zadbanie o otwory drenażowe w pojemniku. Jeśli ma być posadzona na rabacie, ważne jest, aby gleba była żyzna. Roślina nie będzie rosła w ziemi pozbawionej składników odżywczych.

Nasiona werbeny wysiewa się w szklarni lub w skrzyneczkach na parapecie okiennym w lutym, lub na początku marca. Sadzonki przesadza się do gruntu lub doniczek co 20-30 cm w drugiej połowie maja po ustąpieniu późnowiosennych przymrozków. Werbena lubi półcień oraz stanowiska osłonięte od wiatru.

Werbeny można harmonijnie połączyć z innymi kwiatami, tworząc ciekawe kompozycje.

  • Odmiany o kwiatach niebieskich, fioletowych i lilowych stworzą wspaniały kontrast z berberysem pospolitym, tawułką białą lub japońską. 

  • Kwiaty czerwone, pomarańczowe i różowe dobrze wyglądają w zestawieniu z szałwią.

  • Śnieżnobiałe płatki werbeny można połączyć w pojemniku z kolorowymi petuniami. 

  • W doniczkach różnobarwna werbena uatrakcyjni wodospad srebrzystych pędów kocanki falistej.

Pielęgnacja werbeny w ogrodzie i na tarasie

Werbena to roślina dość odporna na suszę, więc nie wymaga dużo wody, ale wskazane jest, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby. Dla uzyskania bujnych kwiatów warto nawozić ją dwa razy w miesiącu uniwersalnymi preparatami bogatymi w fosfor i potas.

Warto usuwać przekwitłe kwiaty, by zadbać o ciągłe kwitnienie.

W polskim klimacie werbena traktowana jest jako roślina jednoroczna. Głównie ze względu na jej wrażliwość na przymrozki. Oczywiście niektórzy próbują przezimować rośliny w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, ale w drugim sezonie nie wyglądają już tak atrakcyjnie.

Po roku werbena zdecydowanie słabiej kwitnie, więc lepiej zasadzić nową roślinę.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas