Woda z octem i fusy z kawy. To na pewno uratuje wrzosy w twoim ogrodzie

Wrzosy w ogrodzie najlepiej prezentują się w większych grupach. To wspaniała ozdoba, która jesienią mieni się kolorami i jest dość odporna na mróz. Rośliny te mają jednak specjalne wymagania. Preferują gleby kwaśne, które rzadko można spotkać w ogródkach. Podlewanie wrzosów wodą z octem pomoże zakwasić ziemię. Czym jeszcze je podlewać, by były zdrowe? Kiedy sadzić wrzosy i jak je pielęgnować?

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Wrzosy w ogrodzie kwitną nawet do listopada. To prawdziwy symbol jesieni
Wrzosy w ogrodzie kwitną nawet do listopada. To prawdziwy symbol jesieniJerzy ROMANOWSKIEast News

  • Wrzos zwyczajny (znany też jako wrzos pospolity) jest niską krzewinką, wyróżniającą się dużą urodą.
  • Charakterystyczny wygląd wrzosów zjednuje im wielu sympatyków. Roślina jest jednym z symboli jesieni. Często pojawia się w ogrodach i na balkonach. Rzadziej w domach, bo podobno przynosi to pecha.
  • Wrzosy mogą mieć różne kolory, choć najczęściej spotyka się odmiany fioletowe, różowe i białe. Z powodzeniem można jednak uprawiać również wrzosy żółte czy pomarańczowe. Uprawa wrzosów w ogrodzie nie jest szczególnie trudna, jednak są to rośliny o specyficznych wymaganiach, które warto znać.

Jak się hoduje wrzosy?

Uprawa wrzosów w ogrodzie nie powinna nikomu przysporzyć trudności. Należy jednak zapewnić roślinom warunki możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych lub jeszcze lepsze, by zdrowo wzrastały.

Wrzosy lubią słoneczne stanowiska, dość dobrze osłonięte od wiatru, który mógłby je zimą przemrozić. Jeśli jest taka możliwość, warto wybrać dla nich miejsce w pobliżu drzew iglastych, których kora i igły zadbają o zakwaszenie gleby. W naturze wrzosy są dość wytrzymałe i nie potrzebują szczególnie żyznych gleb. Warto jednak wiedzieć, że odmiany ogrodowe są nieco bardziej wybredne. Najważniejsze jednak jest odpowiednie zakwaszenie ziemi.

Wrzosy można sadzić w ogrodzie czy w doniczkach tak wiosną, jak i jesienią. W pierwszej połowie roku najlepszy moment to przełom marca i kwietnia. Jesienią zaś najlepiej się za to zabrać od połowy września do połowy października. Jesienią - gdy rośliny są w pełnym rozkwicie - o wiele łatwiej ułożyć z nich interesujące kompozycje w ogrodzie.

Jak się pielęgnuje wrzosy?

Sadzenie wrzosów wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Bez względu na to, czy chcemy je zasadzić w doniczkach, czy bezpośrednio do gruntu, trzeba zadbać o zakwaszenie gleby. Rośliny posadzone w zwykłej, ogrodowej ziemi raczej się nie przyjmą. Najodpowiedniejsze dla nich jest podłoże kwaśne, o odczynie pH 3,5-5. Możemy kupić gotowe podłoże do wrzosów lub samodzielnie zadbać o zakwaszenie ziemi. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy jej odczyn się nie zmienił.

Wrzosy preferują ziemię kwaśną
Wrzosy preferują ziemię kwaśnąpixabay.com

Trzeba odpowiednio nawadniać wrzosy, jednocześnie ich nie przelewając. Należy też zwalczać chwasty, które zabierają im wodę, a przy tym są nieestetyczne. Kolejna sprawa to nawożenie - warto wybrać w tym celu specjalny nawóz do wrzosów.

Wrzosy w ogrodzie najlepiej wyglądają w większych skupiskach. Jeśli się je co roku przycina, ich kępy prezentują się okazalej i obficiej kwitną. Kiedy przycinać wrzosy? Najlepiej w kwietniu.

Jak często podlewać wrzosy?

Jak podlewać wrzosy? Należy to robić w miarę regularnie, ale niezbyt często. Wrzosy to rośliny, które nie lubią gdy ziemia jest zbyt wilgotna, ani też nadmiernie przesuszona. Jeśli rosną w wodzie, ich korzenie najczęściej gniją. Jeśli z kolei ziemia będzie zbyt sucha, wrzosy zgubią pąki i listki. Podłoże musi być wilgotne, ale nigdy mokre. Bardzo istotne jest, by podlewać ziemię, nie mocząc jednocześnie listków i łodyg. W ten sposób zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

Jak często podlewać wrzosy? Niektórzy zalecają, by stosować duże dawki, jednocześnie podlewając wrzos rzadko. Inni z kolei polecają podlewać wrzos częściej, ale niewielkimi porcjami. To drugie zalecenie dotyczy zwłaszcza wrzosów w doniczkach.

Wrzosy podlewajmy ostrożnie, nie mocząc listków i łodyg. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych
Wrzosy podlewajmy ostrożnie, nie mocząc listków i łodyg. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia chorób grzybowychpixabay.com

Lepiej nie stosować zwykłej wody. Sprawdzi się deszczówka, a jeśli chcemy podlać rośliny wodą z kranu, niech najpierw trochę postoi. Stosując pewne triki, można w naturalny sposób zakwasić glebę, dzięki czemu rośliny będą lepiej rosły.

Jak zakwasić ziemię? Oto kilka sposobów:

  • woda z octem - podlewanie wrzosów octem rozrobionym z wodą to doskonała metoda, żeby zakwasić glebę, na której rosną lub będą rosnąć. Ocet spożywczy z pewnością obniży pH gleby, jednocześnie nie szkodząc wrzosom. Roztwór octu i wody przygotowujemy w proporcji 1:8.
  • woda z sokiem z cytryny - do butelki wody dodajemy kilka kropel soku, a następnie podlewamy nią rośliny. To sposób, który najlepiej sprawdzi się w przypadku wrzosów rosnących w doniczkach.
  • wywar ze skorupek jaj - pokruszone skorupki jaj zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Skorupki zawierają azot, więc taki wywar zadziała wzmacniająco na rośliny kwasolubne.
  • ściółka z kory i igliwia - odpowiednie pH gleby można utrzymać lub lekko obniżyć, dzięki zastosowaniu właściwej ściółki. Sprawdzi się kora i igliwie.
Woda z octem lub z sokiem z cytryny w naturalny sposób zakwaszą glebę. Wrzosy będą lepiej rosły
Woda z octem lub z sokiem z cytryny w naturalny sposób zakwaszą glebę. Wrzosy będą lepiej rosłyJerzy ROMANOWSKIEast News

Jak nawozić wrzosy?

W przypadku wrzosów nie sprawdzą się absolutnie nawozy wapniowe. Należy stosować nawozy zakwaszające glebę - najlepiej te specjalistyczne, dedykowane właśnie roślinom wrzosowatym.

Można też zdecydować się na naturalny nawóz. W przypadku wrzosów świetnie sprawdzą się fusy z kawy. Zawarte w nich substancje odżywcze bardzo powoli się uwalniają i spulchniają ziemię. Delikatnie ją też zakwaszają. Jeśli fusy przysypie się korą sosnową, wiatr ich nie zwieje.

Czytaj też: 

Niemcy: Zwrot w energetyce wiatrowej. Co poszło nie tak? Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas