Gdzie i kiedy sadzić wrzosy? Ogród z wrzosowiskiem to duże wyzwanie

Wrzosy są nieodłącznym elementem jesieni. Kojarzą się nam z odchodzącym latem i pięknymi barwami. Aurę tej niezwykłej pory roku możemy mieć blisko swojego domu, jeśli zdecydujemy się zasadzić wrzosy w ogrodzie. Podpowiadamy, jak się za to zabrać i o czym należy pamiętać.

Wrzosy w ogrodzie są barwnym symbolem jesieni.
Wrzosy w ogrodzie są barwnym symbolem jesieni.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wrzosy w ogrodzie. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wrzos pospolity to zimozielona, krótkowieczna krzewinka, która jest urokliwą ozdobą jesiennych ogrodów. W naturalnym środowisku występuje na terenie Europy, Syberii i Azji. Posiada wiele odmian, które różnią się między sobą kolorem kwiatów oraz wysokością. Gdy zakwitną, mogą zachwycać ogromną feerią barw, między innymi odcieniami bieli, fioletu, pomarańczu, różu i czerwieni.

Wrzosy w ogrodzie zazwyczaj zakwitają w sierpniu lub wrześniu, chociaż istnieją także odmiany, które kwitną dopiero w październiku.

Gdzie sadzić wrzosy w ogrodzie?

Znalezienie idealnego miejsca na wrzosy w ogrodzie to już połowa sukcesu. Jest to bardzo wymagająca roślina i chcąc, aby zakwitła trzeba wziąć pod uwagę jej potrzeby.

Wrzosy ogrodowe lubią półcień. Dobrze jest umiejscowić je w miejscu, które osłania je od wiatru, ponieważ mają bardzo delikatne łodygi. Należy również unikać nadmiernego podlewania rośliny, aby nie uszkodzić korzeni.

Są niewielkich rozmiarów i mogą zarówno uschnąć od nadmiaru słońca i przesuszenia, jak i zgnić od dużej ilości wody, dlatego umiar i systematyczność są tu kluczowe. Wrzosy w ogrodzie warto umieścić na lekkim wzniesieniu, żeby zimą nie były narażone na roztopy.

Kiedy sadzić wrzosy?

Ważne jest nie tylko gdzie, ale i kiedy sadzić wrzosy do gruntu. Najlepiej, aby umieszczenie sadzonek w gruncie odbywało się na wiosnę, pomiędzy marcem a kwietniem. Inną odpowiedzią, na to kiedy sadzić wrzosy, jest metoda sadzenia ich do gruntu porą jesienną, od połowy września do połowy października.

To czas, kiedy można sadzić wrzosy zarówno te z odkrytym korzeniem, jak i te, które kupujemy w doniczkach. Największą zaletą wersji doniczkowych, jest to, że mogą być sadzone w prawie każdym terminie, podczas okresu wegetacyjnego rośliny.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?

Zastanawiając się, jak sadzić wrzosy w ogrodzie, musisz zacząć od przygotowania odpowiedniego podłoża. Wrzosy ogrodowe są pod tym względem bardzo wymagające i potrzebują konkretnych warunków do wzrostu. Najlepsza dla nich jest próchnicza, lekko przepuszczalna i ciągle wilgotna ziemia. Powinna mieć odczyn kwaśny na poziomie 4-5,5 pH.

Ziemia w ogrodzie nie nadaje się do uprawy wrzosów, dlatego można kupić gotowe podłoże. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie przy zakładaniu większej rabaty, więc warto samemu stworzyć podłoże dla wrzosów.

Przygotowania stanowiska trzeba rozpocząć nawet rok wcześniej, wybierając ziemię i zastępując warstwę gleby, stworzonym podłożem. Powstałe wtedy zagłębienie należy wyłożyć warstwą żwiru i dodatkowo wypełnić kwaśnym torfem, który zawiera np. trociny z drzew iglastych zmieszane z wybraną wcześniej ziemią.

Jeśli to nie poskutkuje i gleba nadal nie będzie miała odpowiedniego odczynu pH, to należy dodać siarkę, która wpływa na jej kwasowość. Zalecana dawka to 20-30g siarki na metr kwadratowy.

Jak i w jakich odstępach sadzić wrzosy?

Po przygotowaniu podłoża można zacząć sadzić wrzosy w ogrodzie. W pierwszej kolejności należy wykopać dołek takiej głębokości, żeby bez problemu zmieściła się tam cała bryła korzeniowa i włożyć do niego wrzos ogrodowy. Następnie zalewa się go wodą i dopiero gdy wszystko wsiąknie, wsypuje się resztę ziemi do dołka i ponownie podlewa się roślinę. Dodatkowo można wykonać ściółkowanie.

Jak widać, nie jest to skomplikowany proces, ale trzeba zwrócić uwagę na bardzo istotną rzecz - na to, w jakich odstępach sadzić wrzosy. Ma to ogromny wpływ na późniejszy rozwój i przetrwanie rośliny, która ma płytki system korzeniowy. Mniejsze krzewy sadzimy w odległości 30 cm od siebie, a większe w odstępach 50 cm. Na jednym metrze kwadratowym możemy umieścić od 10 do 15 sztuk wrzosów. Dzięki temu małe sadzonki będą mogły się dobrze ukorzenić i zdrowo rozwijać, mając do tego odpowiednią przestrzeń.

Jak założyć wrzosowisko?

Wrzosowisko w ogrodzie może wyglądać niesamowicie. Wystarczy odpowiedni dobór roślin, które tam posadzimy i nie będzie ono monotonne. Oto kilka podpowiedzi jak założyć wrzosowisko, które zachwyci każdego:

  • Wrzosy w ogrodzie najlepiej prezentują się w grupach, dlatego warto sadzić koło siebie kilka lub kilkanaście roślin ten samej odmiany.
  • Na dużej rabacie, dobrze będzie wyglądać połączenie wrzosów z krzewami iglastymi np. z karłowatymi odmianami jodły.
  • Świetnym uzupełnieniem wrzosowiska w ogrodzie są także krzewy ozdobne, takie jak brunera wielkolistna, hortensja bukietowa czy tawułka chińska.
  • Na obrzeżach wrzosowiska można posadzić drzewa, ale należy to zrobić tak, aby nie zabierały całego słońca pozostałym roślinom. Najlepiej umieścić je po północnej stronie.
  • Chcąc stworzyć namiastkę lasu w naszym ogrodzie można wraz z wrzosami posadzić sosnę górską, która jest niska i ma masywne gałęzie.
  • W zacienionym miejscu wrzosowiska w ogrodzie warto posadzić krzewy jagodowe, które nie tylko będą przyjemne dla oka, ale i dla podniebienia.
  • Rabata z wrzosami najlepiej wygląda na pofałdowanym terenie. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, możesz usypać w kilku miejscach delikatne wzniesienia.
  • Wrzosy bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z trawami ozdobnymi.
  • Wrzosowisko w ogrodzie można urozmaicić bylinami np. astrami jesiennymi czy goździkami.
  • Pamiętaj, wybierając rośliny do wrzosowiska, aby miały zbliżone wymagania uprawy do samych wrzosów i potrzebowały gleby o podobnym pH.

Czytaj również:

Zobacz także:

Na wagę marsz. Londyńskie zoo waży swoich podopiecznychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas