Tygrys

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:04) Aktualizacja Środa, 24 stycznia 2024 (13:36)
Tygrysy (Panthera tigris) słyną z wyjątkowego ubarwienia i potężnych umiejętności łowieckich. Są kluczowym elementem ekosystemów, w których żyją. Na wolności żyją jedynie w Azji. Największą liczebność tygrysów można zauważyć w Indiach, Malezji, Wietnamie, Tajlandii, Chinach, na Sumatrze i w Rosji. Zwierzęta preferują mocno zalesione tereny, które pozwalają na ukrycie się czy efektywne polowanie. Tygrysy mają zdolność do przetrwania zarówno w klimacie tropikalnym, jak i chłodnym. Dlatego są spotykane zarówno w azjatyckiej dżungli, jak i w tajdze. Tygrysy są jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.
Tygrys Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Tygrys. /123RF/PICSEL

Tygrys - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    lampart

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją tygrysy?

Tygrysy na wolności żyją jedynie w Azji: w Indiach, Malezji, Wietnamie, Tajlandii, Chinach, na Sumatrze i w Rosji.

Tygrysy mają inny tryb życia w zależności od płci. Samice łącza się w stada, natomiast samce są samotnikami. Charakterystyczna dla tych zwierząt jest większa aktywność nocą. Wtedy właśnie polują i żerują, natomiast dzień jest przeznaczony na odpoczynek. Istotny jest fakt, że tygrysy są niezwykle terytorialne i znakują swój obszar oraz walczą o niego z innymi zwierzętami. 

Tygrys to drapieżnik, który zwykle samotnie poluje. Jego pokarmem są ssaki różnej wielkości, nawet nosorożce czy niedźwiedzie. Jednak zwykle wybiera mniejsze zwierzęta, których pochwycenie nie wymaga wysiłku i nie powoduje ryzyka odniesienia ran podczas polowania. 

Jak wyglądają tygrysy?

Tygrys ma masywne i muskularne ciało z długim ogonem. Uwagę zwraca duży pysk ze szczęką z 30 zębami umożliwiającymi kruszenie, cięcie i szarpanie pokarmu. Kły tygrysa mogą mierzyć nawet do 75 mm. Tylne łapy zwierzęcia są nieco dłuższe niż przednie.

Odpowiadają one za możliwość skakania. Tygrysy mają także niezwykle rozwinięty słuch, co umożliwia im skuteczne polowanie i ochronę przed innymi zwierzętami. Mogą osiągnąć długość całkowitą o wartości przekraczającej 3 metry i ponad 400 kg wagi.

Nie każdy tygrys ma takie samo umaszczenie. Co ciekawe, paski są rozmieszczone unikalnie na jego ciele. Dlatego można zidentyfikować zwierzę po jego sierści.

Czy tygrysy są pod ochroną?

Tygrysy są gatunkiem zagrożonym. Jednak nadal dochodzi do nielegalnych polowań na nie. Przez aktywność kłusowników liczebność tygrysa azjatyckiego spada i w 2020 roku wynosiła według raportu WWF tylko 3980 osobników.

Problem stanowi także nielegalny handel żywymi zwierzętami. Jednak coraz więcej organizacji wprowadza rozwiązania pozwalające na walkę z tym procederem. Oprócz aktywności człowieka zagrożeniem dla tych zwierząt są słonie i nosorożce.

Temat Tygrys znajdziesz również w serwisie:

Tygrys - Wiadomości

Tygrys - Wideo