Do jakich śmieci wyrzucić butelkę po oleju? To zależy od jego rodzaju
Oprac.: Justyna Nachman
Prawidłowa segregacja odpadów to niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wysegregowane odpady stanowią lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie czego zmniejsza się zużycie ograniczonych surowców naturalnych. Butelki po oleju mogą sprawiać trudności podczas klasyfikacji, ponieważ ich zawartość i materiał wykonania wpływają na sposób utylizacji. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą odpowiednio pozbyć się butelek po oleju roślinnym, oliwie czy też oleju silnikowym.
Spis treści:
Gdzie wyrzucić plastikową butelkę po oleju roślinnym?
Plastikowe butelki po oleju roślinnym, np. rzepakowym czy słonecznikowym, należy wyrzucać do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jednak przed wyrzuceniem należy upewnić się, że butelka jest opróżniona z resztek tłuszczu. Największy problem w zakładzie odzysku odpadów sprawiają plastikowe butelki wypełnione olejem lub płynem, które są rozrywane podczas transportu na taśmociągu. Takie sytuacje często powodują poważne awarie urządzeń sortujących i są szczególnie niebezpieczne dla elementów elektroniki.
Niestety nawet nowoczesne maszyny zainstalowane w zakładach nie są w stanie sobie poradzić z nieodpowiednio posegregowanym odpadem w postaci butelek z zawartością. Przez co nie są traktowane jako cenny surowiec recyklingowy i trafiają na składowisko, po czym zostają zutylizowane razem z odpadami zmieszanymi. Dlatego też butelki po oleju spożywczym powinny być opróżnione z zawartości, a następnie odpowiednio posegregowane.
Szklana butelka po oleju albo oliwie. Gdzie wyrzucić?
Szklane opakowania, podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki, powinny trafić do odpowiedniego kontenera, by mogły zostać poddane recyklingowi. Szklane butelki po oleju lub oliwie należy wyrzucać do zielonego pojemnika na szkło. Ta zasada dotyczy zarówno butelek przeźroczystych, jak i kolorowych. Jednak czasami lokalne przepisy wymagają oddzielania tych dwóch rodzajów szkła.
Do zielonego pojemnika można wrzucać zarówno całe butelki, jak i te potłuczone. Jednak pod żadnym pozorem nie należy celowo kruszyć szkła na drobne kawałki, ponieważ stwarza to niepotrzebne zagrożenie dla nas samych, pracowników służb komunalnych oraz dzikich zwierząt, które mogą mieć dostęp do kontenera.
Gdzie wyrzucić butelkę po oleju samochodowym?
Segregacja butelek po oleju samochodowym jest bardziej skomplikowana. Takie odpady są traktowane jako niebezpieczne, ponieważ zawierają pozostałości substancji, które mogą szkodzić środowisku. Butelek po oleju silnikowym nie należy wyrzucać do żółtego pojemnika na plastik ani do odpadów zmieszanych. Taka praktyka grozi karą finansową, której wysokość może wynosić nawet 5000 zł.
Wskazówek dotyczących segregacji butelek po oleju samochodowym, czy też innych substancjach szkodliwych dla środowiska najlepiej zasięgnąć w gminie lub urzędzie miasta. Jednak w zdecydowanej większości przypadków tego typu odpady powinny zostać oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Niekiedy w butelkach zostaje niewielka ilość tego produktu. W żadnym wypadku nie należy wylewać resztek oleju silnikowego do kanalizacji. Taka praktyka jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale także nielegalna. Zgodnie z prawem taki olej można oddać do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych. Informacje o dokładnej lokalizacji takich miejsc znajdują się w urzędach gmin lub miast.
Czy butelkę po oleju trzeba myć przed wyrzuceniem?
Butelek po oleju i oliwie nie trzeba myć przed wyrzuceniem do kontenera. Dokładne mycie takich opakowań wiązałoby się z dużym zużyciem wody, co jest mało ekologiczne. Firmy zajmujące się recyklingiem są wyposażone w linie technologiczne, które radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Dlatego po zużyciu oleju nie ma potrzeby dodatkowego mycia butelki. Ta zasada odnosi się zarówno do szklanych, jak i plastikowych pojemników.
Chociaż nie trzeba ich myć, warto zgnieść plastikowe butelki po oleju przed wyrzuceniem. Pozwala to na znaczną oszczędność miejsca w pojemnikach i workach na śmieci. Zgniecona plastikowa butelka po oleju traci ponad 80% swojej objętości. To sprawia, że w tym samym kontenerze zmieści się o wiele więcej zgnieconych butelek, niż tych wypełnionych powietrzem. Ich transport jest też bardziej opłacalny, ponieważ wtedy przewożony jest praktycznie sam surowiec w postaci plastiku, a nie powietrze w butelce.
Dzięki prawidłowej segregacji odpadów każdy z nas może przyczynić się do ochrony planety i ograniczenia zużycia surowców naturalnych.