Jak segregować odpady? Pomoże wyszukiwarka i sztuczna inteligencja
Czy do pojemnika na bioodpady można wyrzucać mięso? Gdzie pozbyć się elektrośmieci? Czy kubek po jogurcie trzeba umyć przed wyrzuceniem do kosza? To tylko kilka przykładowych pytań, które często zadajemy sobie, jeśli chodzi o segregację odpadów. Mieszkańcom Poznania z pomocą w tej sprawie ma przyjść nowa wyszukiwarka śmieci oparta o sztuczną inteligencję (AI).
Internetowe i mobilne wyszukiwarki odpadów nie są niczym nowym w polskich miastach i gminach. Poradniki, jak segregować śmieci są ogólnodostępne i wiele osób chętnie z nich korzysta w przypadku wątpliwości, co do zasad selektywnej zbiórki.
Poznań. Powstała wyszukiwarka odpadów ze sztuczną inteligencją
W Poznaniu urząd miasta poszedł jednak o krok dalej. Postanowiono, aby w nowej wersji wyszukiwarki odpadów do pracy zaprzęgnąć także... sztuczną inteligencję (AI). Narzędzie to ma sprawić, że sprawdzanie zasad segregacji będzie szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Jak działa sztuczna inteligencja w poznańskiej wyszukiwarce odpadów? "W uproszczeniu chodzi o to, że nawet wówczas, gdy wpiszemy część wyrazu lub pojedyncze słowo, wyszukiwarka zaproponuje nam kilka rodzajów odpadów z jednej frakcji lub o podobnej nazwie" - tłumaczy miasto.
"Przedsięwzięcie jest oparte o przetwarzania języka naturalnego. System ten - wykorzystywany np. w chatbotach - pozwala komputerom zrozumieć i naśladować ludzkie języki" - dodano.
Jak działa wyszukiwarka odpadów z AI? Sprawdzamy
I faktycznie - jak sprawdziliśmy - w wyszukiwarce zamiast "do którego pojemnika wyrzucić kubek po jogurcie" wystarczy wpisać tylko "jogurt" lub "kubek". Rozwiązanie to przypomina wyszukiwarkę, którą udostępniła kilka lat temu Warszawa.
Narzędzie z Poznania ma jednak jeszcze kilka asów w rękawie. Pozwala uzyskać nie tylko podstawowe informacje o tym, jak wyrzucać konkretny rodzaj odpadów, ale też poczytać więcej na temat danej frakcji, a nawet sprawdzić harmonagram wywozu w naszej okolicy.
Dodatkową zaletą nowej wyszukiwarki odpadów w Poznaniu jest też bardzo rozbudowana sekcja mówiąca o tym, co dalej dzieje się z naszymi śmieciami. Zawarto w niej bogate opisy, przydatne dane, a także przejrzyste infografiki.