Coca-Cola i Pepsi oskarżone o wprowadzanie w błąd. Chodzi o recykling
Władze hrabstwa Los Angeles wytoczyły proces PepsiCo i Coca-Coli, oskarżając koncerny o przyczynianie się do zanieczyszczenia plastikiem oraz wprowadzanie konsumentów w błąd co do możliwości recyklingu ich opakowań. Hrabstwo domaga się odszkodowań oraz zaprzestania dezinformacji.
Hrabstwo Los Angeles, najludniejsze w Stanach Zjednoczonych, oskarżyło PepsiCo i Coca-Colę o "uciążliwość publiczną" związaną z produkcją jednorazowych plastikowych butelek. W pozwie złożonym w Sądzie Najwyższym Los Angeles hrabstwo twierdzi, że firmy świadomie kontynuują sprzedaż produktów w opakowaniach plastikowych, mimo iż wiedzą, że obecne poziomy ich recyklingu nie wystarczają, aby zniwelować ich negatywny wpływ na środowisko.
"Coca-Cola i Pepsi muszą przestać oszukiwać i wziąć odpowiedzialność za problem zanieczyszczenia plastikiem, który wywołują ich produkty" – powiedziała przewodnicząca Rady Nadzorczej Hrabstwa Los Angeles Lindsey Horvath.
Wprowadzenie konsumentów w błąd co do recyklingu
Pozew podnosi kwestię rzekomego oszustwa, jakiego PepsiCo i Coca-Cola dopuszczają się wobec konsumentów, sugerując, że ich plastikowe butelki w pełni nadają się do recyklingu. Zdaniem hrabstwa to fałszywe twierdzenie, które ma na celu utrzymanie wizerunku firm jako przyjaznych środowisku. W rzeczywistości, jak twierdzą lokalne władze, większość plastikowych butelek kończy jako odpady na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko naturalne.
William Dermody, wiceprezes ds. mediów i spraw publicznych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Napojów, zrzeszającym m.in. Coca-Colę i PepsiCo, odrzucił te zarzuty. "Twierdzenie, że nasze opakowania nie są poddawane recyklingowi jest po prostu nieprawdziwe" – powiedział Dermody.
Statystyki wskazują, że na świecie co roku wytwarza się ponad 400 mln ton odpadów plastikowych, z czego mniej niż 10 proc. poddawanych jest recyklingowi. Dane zebrane przez hrabstwo Los Angeles pokazują, że plastik stanowił 246124 ton odpadów domowych oraz 628211 ton odpadów z firm wygenerowanych w 2024 r.
Według hrabstwa plastikowa "uciążliwość publiczna" spowodowana przez Coca-Colę i PepsiCo powinna zostać usunięta, a firmy powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za "nieuczciwe i zwodnicze praktyki biznesowe". Żądają one odszkodowań oraz zmiany strategii firm w zakresie zarządzania odpadami.
Twierdzenie, że nasze opakowania nie są poddawane recyklingowi jest po prostu nieprawdziwe
Kolejne kroki w prawniczej walce z producentami plastiku
Pozew hrabstwa Los Angeles jest kolejnym przypadkiem, w którym amerykańskie władze stanowe i lokalne występują na drogę sądową przeciwko producentom plastiku.
Innym przykładem jest pozew prokuratora generalnego Nowego Jorku przeciwko PepsiCo złożony w ubiegłym roku, a także pozew prokuratora generalnego Kalifornii przeciwko firmie Exxon Mobil, zajmującej się produkcją polimerów do wytwarzania jednorazowych opakowań plastikowych.
Ani Coca-Cola, ani PepsiCo jak dotąd nie odpowiedziały na zapytania dotyczące nowego pozwu, lecz w przeszłości stanowczo odrzucały oskarżenia o wprowadzanie konsumentów w błąd. Obie korporacje deklarują, że działają w kierunku zrównoważonego rozwoju środowiskowego, m.in. poprzez inwestycje w recykling i innowacje w opakowaniach.
PepsiCo, na przykład, informowało wcześniej, że zmierza do zmniejszenia swojej zależności od plastiku i testuje różne rozwiązania alternatywne. Coca-Cola również zapowiadała działania zmierzające do ograniczenia ilości plastiku w swoich produktach, deklarując, że do 2030 r. wszystkie jej opakowania będą w pełni nadawały się do recyklingu.
Światowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) wskazuje, że jednorazowe opakowania plastikowe stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska, odpowiadając za zanieczyszczenie oceanów i niszczenie ekosystemów morskich. Plastikowe odpady trafiają do oceanów, gdzie rozkładają się na mikrodrobiny, które z kolei są wchłaniane przez organizmy morskie, a następnie trafiają do łańcucha pokarmowego.
Pozew hrabstwa Los Angeles stanowi próbę pociągnięcia producentów plastiku do odpowiedzialności za ich udział w zanieczyszczaniu środowiska i wzywa ich do poniesienia kosztów związanych z usuwaniem szkód. Eksperci ostrzegają, że bez zmiany polityki w zakresie odpadów plastikowych i szerszego wykorzystania materiałów biodegradowalnych, świat stanie w obliczu jeszcze większych problemów środowiskowych.