Żaby
Płazy bezogonowe (Anura), czyli potocznie żaby lub ropuchy, to różnorodna grupa zwierząt charakteryzująca się brakiem ogona, długimi kończynami tylnymi przystosowanymi do skakania i życiem zarówno w wodzie, jak i na lądzie.
Żaby - najważniejsze informacje
Jakie żaby występują w Polsce?
Płazy bezogonowe mogą występować w środowisku wodnym, lądowym, a także na drzewach. Te zwierzęta są potocznie nazywane żabami lub ropuchami. Ich obecność jest odnotowana na całym świecie poza Antarktydą, Nową Zelandią i Grenlandią.
Wśród gatunków występujących w Polsce wymienia się:
- żabowate,
- rzekotkowate,
- grzebiuszkowate,
- ropuszkowate,
- ropuchowate.
Nie pojawiają się natomiast w morzach i oceanach. Zwykle żaby zamieszkują tereny podmokłe i okolice jezior oraz rzek.
Tryb życia płazów bezogonowych
Płazy są zmiennocieplne. Oznacza to, że ich funkcjonowanie jest uzależnione od temperatury utrzymującej się na zewnątrz. Choć żaby są doskonałymi pływakami, zazwyczaj funkcjonują na lądzie. W wodzie pojawiają się podczas okresu godowego. Wyjątkiem są płazy bezogonowe wodne i jeziorne.
Do głównego jadłospisu tych płazów można zaliczyć owady, pajęczaki i ślimaki. Większe okazy zjadają także węże, jaszczurki czy pisklęta ptaków. Często zdarzają się przypadki kanibalizmu, gdyż żaby zjadają inne płazy bezogonowe, również w obrębie tego samego gatunku.
Żaby. Płazy, które nie mają ogona
Płazy bezogonowe potocznie zwane żabami i ropuchami nie mają ogona, natomiast charakteryzują się silnymi kończynami tylnymi, za pomocą który skaczą. Ich sylwetka jest zwarta, a głowa płaska i duża. Oczy żab mają 3 powieki: górną nieruchomą, dolną i ruchomą transparentną. Kształt źrenicy u płazów bezogonowych jest uzależniony od gatunku – może być okrągła, owalna czy pionowa. Za wydawanie charakterystycznego rechotu odpowiedzialne są rezonatory po bokach głowy. Między palcami znajdują się błony pławne, które ułatwiają żabom pływanie.
Czy żaby są pod ochroną?
W Polsce wszystkie gatunki płazów, również te bezogonowe, podlegają ochronie. Zabrania się zabijania zarówno żab, jak i kijanek. Do naturalnych wrogów płazów bezogonowych zalicza się: ryby, bociany, czaple, sowy, zaskrońce, jeże, lisy, borsuki i inne mniejsze drapieżniki.
Płazy bezogonowe – ciekawostki
Dlaczego język żab jest lepki?
Pełni on funkcję podczas polowania. Za jego pomocą żaba chwyta owady.
Jak wysoko mogą skakać płazy bezogonowe?
Żaby mają silnie umięśnione i skoczne tylne kończyny. Umożliwiają one skoki na wysokość nawet 30-krotności rozmiaru żaby.
Czy w Polsce żyją trujące ropuchy?
W Polsce można znaleźć 3 gatunki trujących ropuch: paskówka, szara i zielona. Jedynie zaskrońce i niektóre sowy są obojętne na ich toksyny.