Żaby z tropikalnego lasu stepują podczas posiłku. Już wiemy, dlaczego

Badacze z Instytut Biologii Genomicznej Carla R. Woese'a na Uniwersytecie w Illinois przeprowadzili innowacyjne badania na drzewołazach niebieskich, czyli żabach z gatunku Dendrobates tinctorius. Chcieli sprawdzić przyczyny… “stepowania” w trakcie żerowania.

Drzewołaz niebieski potrafi stepować
Drzewołaz niebieski potrafi stepowaćastemmer/123rf/WXCHARTS123RF/PICSEL

Od dawna herpetolodzy zastanawiają się nad nietypowym zachowaniem żab. Otóż drzewołazy niebieskie w momencie żerowania - namierzania ofiary oraz w trakcie samego jedzenia - bardzo szybko uderzają tylnymi łapkami. Na tyle szybko, że wygląda to wprawiają kończyny w wibracje. 

Mimo szerokiego udokumentowania, do dziś nie wiadomo co jest przyczyną takiego zachowania u płazów.

Do testów wykorzystano różne podłoża

Naukowcy z USA przeprowadzili badania na drzewołazach sprawdzając, czy żaby częściej stukają palcami podczas żerowania. W tym celu naukowcy nakarmili je połową łyżeczki muszek owocowych i zarejestrowali polowania.

Drzewołaz lazurowy to płaz bardzo trującyWikimediaCommonsWikimedia Commons

"Znaliśmy już odpowiedź na to pytanie, ale wspaniale było zobaczyć, że stukanie wzmaga się w obecności ofiary" - powiedziała Eva Fischer, adiunkt biologii integracyjnej. "Chcieliśmy zapytać: Dlaczego? i zastanawialiśmy się, czy ma to jakąś funkcję w chwytaniu ofiary, czy też jest to po prostu reakcja pobudzająca, taka jak machanie ogonem przez psy, gdy są podekscytowane" - dodała. 

Następnie badacze wykorzystali różne powierzchnie - glebę, liście, żel i szkło, aby sprawdzić, czy stukanie zmienia się, gdy żaby widzą ofiarę, ale nie mogą ich zjeść. W tym celu umieścili muszki owocowe w małych, przezroczystych szalkach i mierzyli tempo stukania palcami. Odkryli, że żaby wykonywały średnio 50 uderzeń na minutę, gdy nie miały dostępu do much, w porównaniu do 166 uderzeń na minutę, gdy polowały na swobodnie poruszające się owocówki.

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

Podekscytowanie? Odpada!

"Wyniki sugerują, że skoro w obu przypadkach nadal próbowały jeść, stukanie nie było spowodowane wyłącznie podekscytowaniem" - stwierdziła badaczka. Naukowcy zastanawiali się, czy specyficzny taniec żab jest formą sygnalizacji wibracyjnej wykorzystywaną przez płazy do przestraszenia lub odwrócenia uwagi ofiary. 

Odkryli, że częstotliwość stuknięć różniła się w zależności od powierzchni, przy czym najwyższa liczba uderzeń w liście wynosiła 255 stuknięć na minutę, a najniższa w przypadku szkła - 64 stuknięcia na minutę.

- "Chociaż zaobserwowaliśmy, że żaby żerują w każdym kontekście, ekscytujące było to, że zmieniały swoje zachowanie w zależności od tego, na czym stoją" - powiedziała Fischer. “Zaobserwowaliśmy też, że żaby stukają częściej, gdy w pobliżu znajdują się inne żaby, więc może to mieć aspekt społeczny."

Takie rytmiczne stepowanie nie jest jedynym, dziwnym zachowaniem u żab. Aby uniknąć natrętnych zalotników w trakcie godów samice żab udają martwe - przewracają się na plecy i sztywnieją. 

W Polsce zaroiło się od niebieskich żab. Jak to możliwe?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas