Milion złotych kary za niezgłoszenie inwazyjnej żaby. "Jak odkurzacz"

Kary za niedopełnienie tego obowiązku są dotkliwe, bo maksymalna grzywna to milion złotych. Akwaryści muszą zgłosić do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska swoje żaby szponiaste. Dlaczego przepisy objęły akurat ten gatunek? Reportaż Adrianny Borowicz dla programu "Czysta Polska".

Żaba szponiasta zagraża europejskim ekosystemom. Trzeba je zgłosić lub uśpić
Żaba szponiasta zagraża europejskim ekosystemom. Trzeba je zgłosić lub uśpićDeposit/East NewsEast News

Na posiadanie żab szponiastych od niedawna trzeba mieć w Polsce zgodę. Obowiązek dotyczy wszystkich: ogrodów zoologicznych, placówek badawczych i miłośników akwarystyki.

Żaba szponiasta pod kontrolą. To gatunek inwazyjny

"Mogą wystąpić do nas z wnioskiem o zgodę na przetrzymywanie, trzeba złożyć do nas wniosek, najpóźniej do 2 lutego 2025 r." - mówi Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka GDOŚ.

Dla akwarystów-amatorów wydanie zgody na posiadanie żaby szponiastej w swojej kolekcji jest bezpłatne. Dzięki takiemu spisowi będzie wiadomo, ile osobników jest w Polsce i gdzie dokładnie.

Skąd takie wymagania? Wszystko dlatego, że płaz został wpisany na europejską listę obcych gatunków inwazyjnych.

"To był gatunek intensywnie wykorzystywany w laboratoriach, w akwarystyce. Było ich dużo, były wypuszczane lub same uciekały. Okazało się, że klimat Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec jest dla nich przyjazny" - tłumaczy dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Afrykańska żaba szponiasta w akwarium123RF/PICSEL

Afrykańska żaba w Polsce może poczuć się dobrze

W Polsce na razie jest jeszcze dla żaby szponiastej za zimno, bo w naturze występuje w Afryce. Ale dostosowanie się może być tylko kwestią czasu, a wtedy będzie już za późno.

"Żerują na narybku, na płazach, na traszkach, więc zaburzają funkcjonowanie całego ekosystemu. Są bardzo płodne i szybko te populacje rosną" - ostrzega dr inż. Mikołaj Kaczmarski.

Największe spustoszenie w środowisku robią kijanki żaby szponiastej. Są bardzo żarłoczne i pochłaniają wszystko. "Działa jak odkurzacz, to jest niesamowite, bo odstaje od znanych nam płazów" - zauważa ekspert.

Akwaryści mają trzy opcje: żabę zalegalizować, przekazać do azylu albo uśpić. Warto zwrócić uwagę, aby nie pomylić jej z innym gatunkiem z Afryki - karlikiem szponiastym. Lepiej dopełnić obowiązku i zgłosić do rejestru swoja żabę, bo kary dla opieszałych są bardzo dotkliwe.

To jest kwestia kary więzienia od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Jeśli chodzi o karę grzywny, to nawet do miliona złotych
ostrzega Joanna Niedźwiecka z GDOŚ.

Lista inwazyjnych gatunków obcych Europy powstała 11 lat temu. Są na niej rośliny i zwierzęta. W sumie liczy prawie 70 pozycji. Z tego 18 dopisano ostatnio, razem z żabą szponiastą. Tempo uaktualniania pokazuje, jak szybko intruzów przybywa.

Żaby szponiaste trzeba zgłosić. Nawet 1 mln zł karyPolsat NewsPolsat News