Unikalna niebieska żaba zauroczyła badaczy. "Wspaniała" to mało powiedziane
Rzekotka wspaniała to żaba, która występuje tylko w dwóch miejscach w Australii. Zazwyczaj płazy te są zielone, ale naukowcy właśnie natknęli się na niebiesko-fioletową odmianę. Widok ten należy do rzadkości.
Określenie splendida oznacza "wspaniała, błyszcząca, promieniująca". I taka właśnie jest ta żaba. Rzekotka wspaniała została opisana po raz pierwszy w 1977 r. To bardzo duża żaba, która występuje tylko w Australii - między innymi w regionie Kimberley.
Niebieska żaba zaskoczyła biologów
Litoria splendida wygląda jak nie z tej Ziemi - posiada charakterystyczne gruczoły przyuszne, w których znajdują się gruczoły jadowe. Za okiem wyraźnie odznacza się błona bębenkowe, a palce tego płaza po prostu zwalają z nóg - mają duże twory na stopie (tzw. przylgi), które są spięte są błoną pławną. Uwagę przykuwają też wielkie oczy.
Nie dość, że Litoria splendida jest w przyrodzie wyjątkowa, to pojawił się okaz tego płaza, który różni się znacznie od swoich zielonych krewnych.
Niebieska żaba została zauważona w Kimberley w Australii na terenie chronionego krajobrazu Charnley River-Artesian Range Wildlife Sanctuary. W tym miejscu bytuje wiele endemicznych i zagrożonych gatunków, np. występujący wyłącznie w Australii szczur Mesembriomys macrurus.
Mutacja genetyczna u płazów. Mogą zmienić kolor
W wywiadzie dla Yahoo News jedna z naukowczyń stwierdziła, że to z pewnością jedna z najpiękniejszych żab, jaką kiedykolwiek widziała.
Niebiesko-fioletowa barwa australijskiej żaby jest prawdopodobnie wynikiem rzadkiej mutacji zwanej aksantyzmem. Wynika on z zaburzenia syntezy danego barwnika i jest u płazów spotykany rzadko. Znaleziona w Kimberley żaba może być pierwszym, a zarazem jedynym przykładem wystąpienia tej rzadkiej mutacji w obrębie gatunku. Choć naukowcy nie wykluczają, że niebieskich żab może być więcej, mówią zarazem, że trudno natknąć się na płaza o wspaniałej i nietypowej barwie.
Żaby są najczęściej zielone, ponieważ kolor ten pomaga im się odpowiednio zakamuflować i wtopić w krajobraz. Niebieska rzekotka wspaniała z pewnością wyróżnia się na tle zielonych krewnych swojego gatunku.
Niebieskie żaby są też w Polsce
O tym, że ubarwienie płazów może przyjmować różne i zaskakujące formy dowiadujemy się także z Polski.
W kraju też mamy niebieskie żaby. Samce żaby moczarowej przybierają taką barwę na wiosnę. Jedną z głównych teorii dot. wyjątkowej barwy jest ta, że samce w okresie rozrodu mają inny kolor, aby łatwo odróżnić samicę od samca. Samce o wyjątkowo nasyconej barwie mają prawdopodobnie wyższą temperaturę ciała, ale nie wiadomo, z czego to wynika.
Zobacz też: W Polsce jest mniej żab - dlaczego?
"Proces zmiany koloru u samców żab moczarowych jest najprawdopodobniej wynikiem rozpraszania światła przez odbijające je specjalne płytki znajdujące się w komórkach zawierających barwniki, czyli chromatoforach (a dokładnie w irydoforach). A regulują go zmiany poziomu hormonów płciowy" - tłumaczy biolog Adam Zbyryt.