Rośliny doniczkowe

Czwartek, 2 listopada 2023 (11:53) Aktualizacja Wtorek, 23 stycznia 2024 (11:32)
Rośliny doniczkowe, zwane również roślinami pokojowymi, to grupa roślin uprawianych wewnątrz pomieszczeń ze względu na ich walory estetyczne i zdolność do poprawy jakości powietrza. Dostosowane do życia w ograniczonej przestrzeni, często w warunkach niskiego nasłonecznienia, mogą odgrywać kluczową rolę w domowym ekosystemie. Ich różnorodność, obejmująca zarówno gatunki kwitnące, jak i te o dekoracyjnych liściach, sprawia, że każdy może znaleźć roślinę idealnie pasującą do swojego stylu życia i wnętrza. Warto jednak pamiętać, że każda roślina wymaga indywidualnego podejścia i odpowiednich warunków do wzrostu.
Rośliny doniczkowe Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Dracena to popularna roślina doniczkowa. /123rf.com /123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe - najważniejsze informacje

  • Królestwo:

    Rośliny

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? 

Rośliny doniczkowe są uprawiane od wieków na całym globie. Pełnią one funkcję dekoracyjną, a przy tym filtrują powietrze i wprowadzają odpowiedni mikroklimat. W domach hoduje się rośliny zielone, kwiaty, pnącza, a także zioła. 

Uprawa tych ostatnich pozwala nie tylko na ozdobienie wnętrza, ale także sprawdza się podczas przygotowania posiłków. Rośliny pokojowe różnią się pod względem wymagań co do nasłonecznienia, wilgotności i temperatury. 

Rośliny doniczkowe – morfologia i anatomia

Morfologia i anatomia roślin pokojowych są zależne od ich gatunku. Dla przykładu paproć dzieli się na łodygę, długie liście i korzenie. Natomiast dekoracyjny i kwitnący skrzydłokwiat osiąga wysokość nawet do 1 metra i ma skórzaste i duże liście o niezwykłych walorach dekoracyjnych.

Zatem anatomia i morfologia roślin doniczkowych będą się różnić w zależności od tego, jaki gatunek wybierze się do wnętrza. 

Które rośliny doniczkowe są popularne? 

Istnieje wiele odmian roślin doniczkowych, które są chętnie wybierane do dekoracji domu. Oto lista najpopularniejszych. 

Fiołek afrykański – Saintpaulia Ionantha

To niewielka roślina doniczkowa z dekoracyjnymi kwiatami o płatkach w odcieniu fioletowym, liliowym, różowym, czerwonym, niebieskim czy nawet wielokorowym. Ma zwarty pokrój mięsistych liści. Okres kwitnienia fiołka afrykańskiego przypada na cały rok, a sama roślina nie wymaga dużej pielęgnacji Idealne stanowisko dla jest to półcień i wysoka wilgotność powietrza.

Zielistka – Chlorophytum

Zielistka należy do rodziny szparagowatych i ma podłużne liście, przypominające pędy trawy. Roślina nie wymaga częstego podlewania i jest odporna na przesuszenie. Nawet jeśli delikatnie przeschnie, to po odpowiedniej pielęgnacji szybko się regeneruje. Nadaje się do uprawy zarówno na nasłonecznionych parapetach, jak i w półcieniu. Ponadto doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Zielistka to naturalny oczyszczacz powietrza, który chłonie zanieczyszczenia. 

Dracena – Dracaena Vand

Dracena zaliczana jest do rodziny szparagowatych. Charakteryzuje się dekoracyjnymi lancetowatymi liśćmi i sporą wysokością, gdy w doniczce wyrasta nawet do 2,5 metra. Roślina ma małe wymagania środowiskowe i nadaje się do hodowli w ciemnych oraz wilgotnych pomieszczeniach.

Wybór kwiatu doniczkowego powinien być uzależniony od warunków i nasłonecznienia w pomieszczeniu. We wnętrzach skłonnych do wilgoci doskonale sprawdzą się kwiaty zielone, które filtrują powietrze. 

Temat Rośliny doniczkowe znajdziesz również w serwisie:

Rośliny doniczkowe - Wiadomości