To rajski ptak wśród roślin. Ma pewną magiczną moc

Spokrewniona z bananowcem strelicja mimo pokaźnych rozmiarów może na pierwszy rzut oka nie wyróżniać się wśród roślin doniczkowych. Jednak ma jedną magiczną moc - kwitnie niczym bajkowy kwiat. W domowych warunkach kwitnąca strelicja to rzadki widok. Jak zrobić, by strelicja zakwitła?

Poznaj tajniki pielęgnacji strelicji
Poznaj tajniki pielęgnacji strelicji123RF/PICSEL

Strelicja jest to rodzaj roślin z rodziny strelicjowatych. Obejmuje 5 gatunków, które w naturze występują w południowej Afryce (Mozambik, Zimbabwe, Południowa Afryka, Botswana, Eswatini). Jako rośliny introdukowane rosną dziko w Meksyku i na wyspach Juan Fernández. Rozpowszechniony w uprawie jest jeden gatunek – strelicja królewska. Kwiaty są przystosowane do zapylania przez ptaki.

Roślina, która wygląda jak rajski ptak

Znakiem rozpoznawczym strelicji są duże, rozłożyste zielone liście tworzące gęsty pokrój. Potrzebuje sporo przestrzeni - może osiągnąć nawet 2 m wysokości i tyle samo szerokości!

Kwitnie bardzo rzadko, bo dopiero po czwartym - piątym roku domowej uprawy, ale jak już to robi, to zwala z nóg. Jej kwiaty układają się niczym pióra rajskiego ptaka. Są kolorowe i mogą przyjmować barwy od żółtych po czerwone.

Strelizia CaudaWikimedia Commons

Jak pielęgnować strelicję?

By roślina wypuściła kolorowe płatki trzeba o nią odpowiednio zadbać. Dobrze by była w otoczeniu, gdzie jest ok. 24 stopni Celsjusza, choć zimą może być mniej - ok. 15. Strelicja może stać na tarasie lub balkonie, ale wyłącznie latem. Przymrozki mogą być dla niej bardzo niebezpieczne.

Podlewanie powinno być regularne, aby podłoże było stale wilgotne. Jeśli wierzch jest ziemi suchy, ale głębsze partie lekko wilgotne, to trzeba roślinie dać niewielką ilość wody. Zimą i jesienią strelicję podlewamy oszczędniej. Comiesięczne dawki preparatów do nawożenia są absolutną koniecznością. Nawożenie powinno trwać cały okres wegetacyjny z wyjątkiem jesieni i zimy.

Prosty w uprawie kwiatek

Jeśli chcemy prostszą w hodowli roślinę, to możemy zainwestować w kupno monstery. Jak już informowaliśmy wymagania tego kwiatka nie są duże. Wykazuje dużą tolerancję względem ekspozycji, znosi suche powietrze, a nawet kurz w zakładach produkcyjnych.

Monstera pochodzi z krajów tropikalnych, więc suche, jesienne powietrze na pewno jej nie służy. Należy ustawić ją z dala od kaloryfera. Trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Warto przy tej okazji spryskiwać ją i przecierać jej liście z kurzu. Dzięki temu szybko odwdzięczy się nam pięknymi liśćmi. Dobrze jest pamiętać też o regularnym nawożeniu monstery.

Wyjątkowy wynalazek Polaków. Doniczki rozkładają się w grunciePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas