Po Wszystkich Świętych niepotrzebnie lądują na śmietniku. Tak wydłużysz ich życie
Chryzantemy są nieodłącznym elementem cmentarzy, głównie w trakcie Święta Zmarłych. Te wielokolorowe kwiaty, rosnące w kępach, które stawiamy w donicach na nagrobkach. Chwilę po 1 listopada chryzantemy lądują na śmietniku, nawet jeśli tylko lekko uschły. Niepotrzebnie! Można przedłużyć życie chryzantem po Wszystkich Świętych.
Spis treści:
Plastikowe wieńce, wypalone znicze, sztuczne kwiaty. Po Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach pozostają góry odpadów. Czy choć przez chwilę zastanawiamy się, co dzieje się z nimi po 1 listopada? Ilu z nas myśli o ekologii, gdy symboliczne gesty pamięci zamieniają się w tysiące ton odpadów? Niestety, ale wśród śmieci często pojawiają się żywe kwiaty, w tym chryzantemy. Niepotrzebnie.
Każdego roku, po Wszystkich Świętych, na cmentarzach w całej Polsce pozostaje tysiące ton odpadów. Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że w Polsce funkcjonuje ponad 15,5 tys. cmentarzy, z których każdy może generować nawet 200 ton odpadów w listopadzie, głównie z tworzyw sztucznych. W efekcie może to być aż 3 mln ton odpadów.
Chryzantemy. Symbol Wszystkich Świętych
Chryzantema (Chrysanthemum), inaczej złocień, to roślina ozdobna z rodziny astrowatych. Obejmuje od 37 do 39 gatunków. Występują one głównie w Azji Wschodniej i Środkowej. W Polsce popularna odmiana to złocień Zawadzkiego.
Chryzantemy należą do roślin najczęściej uprawianych na kwiaty cięte i w doniczkach. Co ciekawe, na rynku kwiatowym rośliny te są drugie co do wartości obrotów. Pierwsze miejsce od dawna zajmują róże..
Zazwyczaj chryzantemy sprzedawane są zebrane w koszyczki, wyrastające pojedynczo lub w złożonych kwiatostanach. Okrywa koszyczków jest miseczkowata lub rzadziej dzwonkowata, składająca się z listków ułożonych w 4–5 szeregach, o brzegach biało do brązowo błoniastych. Ich 5 płatków korony zrośniętych jest w jeden, okazały języczek.
Kwiaty chryzantemy są rurkowate w środkowej części obupłciowe. Są promieniste, z 5-ząbkową koroną. Przybierają różne barwy - białą, żółtą, czerwoną, fioletową.
Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych?
Wiele osób utożsamia chryzantemy z roślinami jednorocznymi lub sezonowymi. Ale, odpowiednio pielęgnowane, kwitną przez wiele sezonów, a kwiaty utrzymują się bardzo długo. Jak osiągnąć taki efekt i sprawić, że chryzantemy będą piękne nawet po 1 listopada?
Sekretem długiego kwitnienia chryzantem po Wszystkich Świętych jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To mobilizuje roślinę do wytwarzania nowych pąków. Najlepszy moment na przycinanie chryzantemy to ten, gdy kwiaty zaczynają blaknąć i tracą kolor, jednak nie są całkowicie wyschnięte.
Poza tym warto pamiętać, że chryzantemy lubią słoneczne stanowiska. Jednak trzeba osłonić roślinę od wiatrów i przeciągów - wpływa to na szybsze przekwitanie. Wymagają regularnego, umiarkowanego nawilżenia gleby. Częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni.
Warto podlewać chryzantemy dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha w dotyku. Ważne jest, by woda nie zalegała w donicach. Późną jesienią, gdy gleba schnie wolniej, jest to najłatwiejszy sposób na zabicie chryzantemy.