Egzotyka w doniczce. Najdziwniejsze rośliny do każdego domu
Oprac.: Justyna Nachman
W naszych domach pojawiają się coraz dziwniejsze gatunki roślin. Poskręcane liście, kolorowe i czasami dziwnie pachnące kwiaty oraz ciekawe kształty łodyg i pędów to codzienność w świecie natury. Każda z tych cech odgrywa ważną rolę w życiu danej rośliny i pozwala jej przetrwać trudnych warunkach. Sprawdź, jak wyglądają najdziwniejsze rośliny doniczkowe świata!
Spis treści:
- Egzotyczne rośliny doniczkowe dostępne dla każdego
- Patyczak Rhipsalis paradoxa
- Gwiazda szeryfa Stapelia Gigantea
- Trachyandra tortillis
- Roślina żółw/chleb Hotentotów Dioscorea Elephantipes
- Kaktus mózg Mammillaria elongata "Cristata"
- Starzec zwisający Senecio Rowleyanus
- Wilczomlecz opasły Euphorbia Obesa
- Płaskla/Łosie rogi Platycerium
Egzotyczne rośliny doniczkowe dostępne dla każdego
Rośliny doniczkowe nadają naszym wnętrzom stylu i niepowtarzalnego charakteru. Jeszcze nigdy egzotyczne gatunki roślin nie były tak łatwo dostępne na rynku – praktycznie w każdym markecie znajduje się już stanowisko z roślinami do domu. Dzięki temu możemy natrafić na prawdziwe perełki świata roślin, które zadziwiają nie tylko nazwą, ale także wyglądem.
Popularne gatunki roślin we wnętrzach, takie jak monstery czy paprotki już nikogo nie dziwią, chociaż trzeba przyznać, że zadbane nadal zachwycają wyglądem. Jednak kolekcjonerzy roślin coraz częściej zwracają się w stronę tych bardziej niecodziennych gatunków, których przykłady przedstawiamy poniżej.
Patyczak Rhipsalis paradoxa
Patyczak tosukulent z rodziny kaktusowatych, który w warunkach naturalnych występuje m.in. w Brazylii. Jego cechą charakterystyczną są wydłużone blaszki liściowe przekształcone w pędy, mogące osiągnąć nawet do 3 metrów długości. Jednak w warunkach domowych maksymalnie dorastają do 1,5-2 metrów.
Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji tak, jak zdecydowana większość sukulentów. Najlepiej rośnie na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. To roślina tropikalna, więc czasami możemy zraszać jej pędy miękką wodą, jednak nie jest to konieczne. Patyczaka podlewamy: latem raz na tydzień, a zimą raz na 2 tygodnie. Musi mieć lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże. Możemy wykorzystać gotową ziemię do sukulentów lub mieszanki w proporcji 1:2 piasku czy też perlitu z ziemią uniwersalną.
Przeczytaj także: Nie tylko z lasu. Jakie grzyby wyrosną w ogrodzie?
Gwiazda szeryfa Stapelia Gigantea
Stapelia Gigantea to sukulent pochodzący z subsaharyjskich obszarów Afryki. Charakteryzuje się dużymi, gwiaździstymi kwiatami o ciekawym zapachu, który przypomina rozkładające się mięso. Jest to sposób rośliny na przyciąganie much, które go zapylają.
Stapelia nie jest zbyt wymagająca, jednak nie powinna stać na ostrym słońcu. Dobrze się czuje w jasnym stanowisku, ale z rozproszonym światłem oraz w lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Dobrze sprawdzą się tutaj gotowe podłoże dla sukulentów lub epifitów.
Trachyandra tortillis
Trachyandra to nietypowy sukulent z rodziny żółtakowatych pochodzący z południowej Afryki. Wytwarza długie, poskręcane i mięsiste liście, które dorastają do 25 centymetrów. Co ciekawe, wzrasta zimą, a latem przechodzi w stan spoczynku.
Trachyandra wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej ziemi odpowiedniej dla sukulentów. W okresie wegetacji wymaga podlewania z częstotliwością raz na 2-3 tygodnie lub po całkowitym wyschnięciu podłoża.
Przeczytaj także: Muszki owocówki same nie znikną. Sposoby i najlepsze pułapki
Roślina żółw/chleb Hotentotów Dioscorea Elephantipes
To roślina o wielu nazwach z uwagi na swój nietypowy wygląd. To bylina tworzącą kaudeks, czyli modyfikację budowy szyi korzeniowej na poziomie gruntu. Pełni on funkcję magazynu wody w postaci półkolistych kopuł, które przypominają m.in. skorupę żółwia i mogą osiągnąć średnicę do 3 metrów. Wyrastają z nich pnące pędy, na których są osadzone liście w kształcie serca. Pochodzi z Ameryki Południowej.
Roślina żółw wymaga słonecznego i suchego stanowiska oraz skąpego podlewania. Kiedy zrzuca liście, oznacza to, że wchodzi w stan spoczynku i nie powinniśmy w ogóle jej podlewać. Roślina ta potrzebuje przepuszczalnego, najlepiej dedykowanego dla sukulentów podłoża. Możemy również użyć mieszanki gruboziarnistego piasku z ziemią uniwersalną w proporcji 1:2
Kaktus mózg Mammillaria elongata "Cristata"
Kaktus pochodzący z Meksyku o falistych i walcowatych pędach, w całości porośniętych małymi żółtymi kolcami. Wyglądają jakby były ze sobą mocno splątane, przez co tworzą zwartą formę o kształcie kopuły. Stąd też jego podobieństwo do mózgu.
Jak każdy kaktus nie jest rośliną mocno wymagającą. Musimy mu jedynie zapewnić słoneczne stanowisko i ograniczyć podlewanie do jednego razu na 2-3 tygodnie. Kaktus ten powinien mieć przepuszczalne, przewiewne i zasobne w próchnicę podłoże. Dobrze sprawdzą się tutaj gotowe mieszanki do kaktusów. Można też zmieszać tzw. rozluźniacze (np. piasek, perlit) z ziemią kompostową w proporcjach 4:1, takie podłoże powinno być sypkie i się nie zbrylać.
Przeczytaj także: Jak zlikwidować gniazdo os pod dachem? Strażak nie pomoże
Starzec zwisający Senecio Rowleyanus
Starzec zwisający, nazywany również starcem Rowleya to roślina płożąca o charakterystycznych, kulistych listkach przypominających ziarna grochu. Listki są osadzone na długich i cienkich pędach, osiągających nawet do metra długości. Starzec zwisający pochodzi z południowej Afryki.
Roślina jest prosta w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska i oszczędnego podlewania, najlepiej dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi dobrze przeschnie – źle znosi przelanie. W okresie wegetacyjnym raz na 2 tygodnie zasilać nawozem do roślin zielonych. Starzec zwisający wymaga przepuszczalnego podłożadla sukulentów lub mieszanki gruboziarnistego piasku z ziemią uniwersalną w proporcji 1:2.
Wilczomlecz opasły Euphorbia Obesa
Wilczomlecz opasły wyglądem przypomina przedstawicieli kaktusowatych, jednak należy do roślin wilczomleczowatych. Jej nadziemny pęd tworzy okrągła, zgrubiała łodyga, w której roślina magazynuje wodę. W naturze rośnie na pustynnych rejonach Afryki. Jej wybarwienie zmienia się wraz z wiekiem.
Wilczomlecz, podobnie jak kaktusy ma bardzo małe wymagania. Wystarczy mu zapewnić słoneczne stanowisko, najlepiej z bezpośrednim słońcem. Jego podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Możemy wykorzystać to gotowe do kaktusów i sukulentów lub przygotować je samodzielnie. W tym celu mieszamy w proporcjach 4:1 rozluźniacze, takie jak piasek czy perlit z ziemią kompostową.
Przeczytaj także: To już czas. Jak przyciąć piwonie na zimę?
Płaskla/Łosie rogi Platycerium
Płaskla to epifit (roślina rosnąca na innej roślinie) z rodziny paprotkowatych. Jej duże, zielone liście kształtem przypominają rosochy łosia, stąd też kolokwialna nazwa łosie rogi. Pochodzi z tropikalnych lasów Australii i Indonezji.
Płaskla nie lubi bezpośredniego światła– dobrze czuje się w półcieniu, ale poradzi sobie też w ciemniejszych stanowiskach. Wymaga dużej wilgotności powietrza – jej liście można zraszać miękką wodą. Jeżeli chodzi o podłoże, to idealnie nada się to przeznaczone do epifitów.