Kolorowa jesień na balkonie. Co zasadzić w ogrodzie w listopadzie?
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Dla wielu z nas listopad kojarzy się z najgorszą możliwą pogodą - mróz, deszcz, porywisty wiatr i słońca jak na lekarstwo. Jednak ten miesiąc jest dobrą porą do zasadzenia wielu roślin i krzewów. Co więcej - tarasy i balkony możemy udekorować kwiatami, które z łatwością przetrwają ochłodzenie.
Zanim zima zagości na dobre, trzeba przygotować na nią ogródek. Jesień to czas na nawożenie, cięcie, zabezpieczanie roślin, drzew i krzewów przed wiatrem, to też czas na ściółkowanie czy kopczykowanie. Listopad to jeden z tych momentów, które są ostatnim dzwonkiem na niektóre prace ogrodowe. Ważne jest, by się z nimi nie spóźnić - przymrozki mogą pojawić się nagle.
Co zasadzić w listopadzie na wiosnę?
Listopad to ostatni moment (ale bardzo dobry) na zasadzenie roślin cebulowych. Jeśli teraz je zasadzimy, to na wiosnę rozkwitną wieloma barwami.
Zobacz również:
Listopad to dobry czas na zasadzenie takich kwiatów cebulowych jak hiacynty, szachownice, konwalie, tulipany, krokusy, zwartnice czy narcyzy. W listopadzie warto zasadzić też czosnek ozdobny.
Jeśli mrozy nie nadeszły, to z powodzeniem można zająć się sadzonkami jabłoni, wiśni czy czereśni. Listopad to też dobry czas na zasadzenie krzewów porzeczek, aronii, malin oraz agrestu. Spokojnie można też wysiać do gleby marchew, pietruszkę naciową i korzeniową, koper, pasternak, cebulę ozimą, czosnek ozimy, bazylię, roszponkę, sałatę oraz szpinak.
Co postawić w listopadzie na balkonie?
Wbrew pozorom wiele roślin jest wytrzymałych na jesienne ochłodzenie. Poza tym niestety wraz z globalnym ociepleniem jesień jest coraz cieplejszą porą roku. Dzięki temu jeszcze w cieplejszych okresach listopada możemy cieszyć się takimi kwiatami jak niecierpki, cyklameny czy pelargonie.
W listopadzie warto postawić w doniczce na balkonie czy tarasie bluszcze, wrzosy i wrzośce, żywotniki, bambusy. Można też dać drugie życie chryzantemom, które są nieodłącznym elementem cmentarzy. Chryzantemy często lądują na śmietniku, nawet jeśli tylko lekko uschły. Niepotrzebnie! Można przedłużyć ich życie po Wszystkich Świętych.
Sekretem długiego kwitnienia chryzantem po Wszystkich Świętych jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. To mobilizuje roślinę do wytwarzania nowych pąków. Najlepszy moment na przycinanie chryzantemy to ten, gdy kwiaty zaczynają blaknąć i tracą kolor, jednak nie są całkowicie wyschnięte. Poza tym warto pamiętać, że chryzantemy lubią słoneczne stanowiska. Jednak trzeba osłonić roślinę od wiatrów i przeciągów - wpływa to na szybsze przekwitanie. Wymagają regularnego, umiarkowanego nawilżenia gleby. Częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni.
Warto podlewać chryzantemy, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha w dotyku. Ważne jest, by woda nie zalegała w donicach. Późną jesienią, gdy gleba schnie wolniej, jest to najłatwiejszy sposób na zabicie chryzantemy.