Pleśń w doniczce. Jak zlikwidować biały nalot na ziemi?
Nie zawsze pomimo, wydawałoby się, odpowiedniej pielęgnacji, rośliny domowe rosną zdrowe i piękne. Jednym z powszechnych problemów jest biały nalot na ziemi w doniczce. Jego pojawienie się wymaga sprawnego i szybkiego działania, by nie dopuścić do uszkodzenia rośliny. Sprawdź, skąd się bierze i co zrobić z pleśnią w doniczce.

Spis treści:
Skąd się bierze pleśń w doniczce?
Czasami można dostrzec w doniczkach roślin domowych nieprzyjemną niespodziankę. Jest to puch, który nieco przypomina watę. Ten biały nalot na ziemi w doniczce świadczy o aktywności grzybów, które z różnych względów mają dobre warunki do rozmnażania się i wykwitu.
Najczęściej pleśń w doniczce pojawia się w jednym miejscu. Jeśli nie zostanie szybko usunięta, rozprzestrzenia się na pozostałe, wolne obszary i utrudnia roślinie pobieranie wody oraz substancji odżywczych z nawozów. Dlatego, gdy zauważysz biały nalot na ziemi w doniczce, warto od razu go usunąć. W kolejnym kroku należy ustalić jego możliwe przyczyny, by wiedzieć, co tak naprawdę spowodowało pojawienie się pleśni w tym miejscu.
Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń?
Powodów wystąpienia białej pleśni na ziemi jest kilka. Do najczęstszych należą:
- brak dostępu rośliny do naturalnego światła;
- zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu;
- nadmierne podlewanie;
- źle dobrane podłoże do rodzaju rośliny i jej potrzeb glebowych;
- zbyt mocno zbita ziemia – ciężkie i gliniaste podłoże;
- brak odpowiedniego drenażu w doniczce;
- stosowanie nawozów niedobranych do potrzeb rośliny.
Biały nalot na ziemi w doniczce. Czy to na pewno pleśń?
Pojawienie się białego nalotu w doniczce od razu przypomina o istnieniu pleśni i sieje postrach, zwłaszcza wśród początkujących ogrodników domowych. Tymczasem nie zawsze jest to oznaka aktywności grzybów.
Zdarza się, że niektórzy mylą pleśń ze zwykłym osadem wapiennym spowodowanym podlewaniem roślin twardą wodą. Dlatego, kiedy zauważysz na ziemi w doniczce biały nalot, dokładnie mu się przyjrzyj. Jeśli jest puchaty, czysto biały, lekki, z pewnością jest to pleśń. Natomiast nalot, którego kolor bardziej przypomina beż lub nawet ma żółtawe zabarwienie, jest twardy i dobrze przylegający do ziemi, to oznaka osadu wapiennego.
Wówczas warto pomyśleć o filtrach do wody, które ją zmiękczą. Jeśli jednak to nie kamień, a pleśń jest przyczyną białego wykwitu, wówczas trzeba podjąć odpowiednie kroki, by się jej jak najszybciej pozbyć.
Jak zlikwidować pleśń w doniczce? Domowe sposoby
Niestety biały nalot na ziemi w doniczce to problem, który może doprowadzić do obumarcia rośliny. Pleśń utrudnia przenikanie wody, a nieusunięta dociera w głąb doniczki i atakuje korzenie. Jest najczęstszą przyczyną ich zgnilizny i uschnięcia. W konsekwencji korzeń gnije, a roślina więdnie i usycha. Poza tym biały nalot w doniczce wygląda nieestetycznie, wydziela nieprzyjemny zapach, a nawet może wywołać objawy alergii u uczulonych osób. Dlatego, gdy zobaczysz pleśń w doniczce, zacznij działać.
Przede wszystkim:
- jeśli podłoże jest zbyt mokre, zaprzestań na jakiś czas podlewania rośliny;
- usuń warstwę białego nalotu wykorzystując do tego zwilżony ręcznik papierowy;
- spulchnij pozostałą glebę;
- użyj gotowego lub domowego środka grzybobójczego.
Jeśli mimo powyższych wskazówek pleśń nadal będzie rozwijała się w doniczce, musisz kupić nową ziemię oraz pojemnik, do którego przesadzisz oczyszczoną roślinę. Nie zapomnij usunąć zainfekowanych korzeni oraz pamiętaj o wykonaniu drenażu na dnie doniczki.
Domowe środki na pleśń w doniczce
Alternatywą dla gotowych, chemicznych środków likwidujących pleśń w doniczce są te, które można samodzielnie przygotować w domu. Ich zaletą jest naturalna, nietoksyczna dla otoczenia formuła. Warto więc poświęcić chwilę i przygotować w domu własny preparat, który zwalczy biały nalot na ziemi w doniczce. Tym bardziej że większość składników potrzebnych do przygotowania takiego grzybobójczego środka znajdziesz w kuchni.
W walce z pleśnią pomoże cynamon, który ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Wystarczy posypać nim wierzch ziemi w doniczce. Alternatywnie możesz użyć sody oczyszczonej, która ma podobne działanie do cynamonu.
Innym domowym środkiem na pozbycie się białego nalotu na ziemi w doniczce są ekologiczne opryski. Do ich przygotowania możesz użyć wspomnianej wcześniej sody. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki tego proszku w szklance wody. Taką miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskuj nią podłoże przynajmniej raz na tydzień.
Kolejnym płynnym środkiem grzybobójczym jest roztwór na bazie czosnku. W 250 ml ciepłej wody namocz 3-4 ząbki pokrojonego czosnku i pozostaw miksturę do wystudzenia. Następnie przecedź ją przez sitko i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowanym płynem spryskaj zainfekowaną ziemię.
Pamiętaj, by przed zastosowaniem domowego środka usunąć wierzchnią warstwę ziemi, żeby pozbyć się pleśni z doniczki.