Jak podlewać grudnika? Ma specjalne wymagania, gdy kwitnie

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Grudnik, znany również jako kaktus bożonarodzeniowy, to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która zdobi nasze domy w okresie zimowym. Jego piękne, intensywnie kolorowe kwiaty wnoszą do wnętrz odrobinę ciepła w chłodne miesiące. Aby grudnik zachwycał kwitnieniem, trzeba zadbać o właściwą pielęgnację – szczególnie ważne jest odpowiednie podlewanie w trakcie kwitnienia.

Grudnik występuje w kilku wariantach kolorystycznych
Grudnik występuje w kilku wariantach kolorystycznych123RF/PICSEL

Grudnik (łac. Schlumbergera) pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Południowej, głównie Brazylii. Zwany jest również zygokaktusem lub kaktusem bożonarodzeniowym. W naturze rośnie jako epifit, co oznacza, że rozwija się na drzewach, czerpiąc wilgoć z otoczenia i zmagazynowaną w korzeniach wodę. Warunki te różnią się od pustynnych siedlisk typowych dla innych kaktusowatych, co wyjaśnia szczególne wymagania grudnika w uprawie domowej.

Jak podlewać grudnika podczas kwitnienia?

Grudnik, jak sama nazwa wskazuje, kwitnie w grudniu i wymaga wtedy szczególnego traktowania. Dla rośliny to duży wysiłek, trzeba jej zatem pomóc. Podczas kwitnienia grudnik wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Najważniejsze jest, aby podlewać go, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Unikaj też nadmiaru wody – roślina nie toleruje zalewania, ponieważ może ono prowadzić do gnicia korzeni. Podczas kwitnienia zygokaktusa trzeba podlewać regularnie, raz w tygodniu. Do podlewania używaj wody o temperaturze pokojowej, najlepiej przegotowanej lub odstanej, aby uniknąć szoku termicznego.

Pielęgnacja grudnika podczas kwitnienia

Podczas kwitnienia pielęgnacja grudnika nie kończy się na podlewaniu. W tym czasie zygokaktus powinien stać w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego, intensywnego światła słonecznego. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może powodować opadanie pąków kwiatowych.

Jako roślina tropikalna, grudnik lubi podwyższoną wilgotność. Warto regularnie zraszać powietrze wokół rośliny lub postawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Sprawdzi się też bliskość akwarium lub nawilżacza powietrza. Grudnik nie lubi być przemieszczany w czasie kwitnienia. Przestawianie doniczki czy zmiana kąta padania światła może powodować stres i zrzucanie pąków.

Grudnik to wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.123RF/PICSEL

Najpiękniejsze odmiany kaktusa bożonarodzeniowego

Choć zygokaktus kojarzy nam się z czerwonymi, świątecznymi kwiatami lub z kolorem biskupim, na tym jego możliwości kolorystyczne się nie kończą. Odmiany grudnika różnią się głównie kolorem kwiatów, ale także kształtem płatków. Niektóre mają płatki gładkie, inne lekko postrzępione lub zaokrąglone. Różnice mogą dotyczyć również intensywności kwitnienia – niektóre odmiany tworzą mniej kwiatów, ale za to większych, podczas gdy inne obficie obsypują się drobniejszymi. Spośród wszystkich odmian kaktusa bożonarodzeniowego wybraliśmy te najbardziej zróżnicowane:

  • "Christmas Flame" – wyróżnia się ognistymi, żółto-pomarańczowymi kwiatami.
  • "White Christmas" – delikatna odmiana o czysto białych kwiatach, idealna do minimalistycznych wnętrz.
  • "Dark Marie" – głęboko bordowe kwiaty z intensywnie różowym środkiem.
  • "Golden Charm" – złociste odcienie sprawiają, że ta odmiana przyciąga wzrok.
  • "Pink Dancer" – różowe, wyraźnie karbowane płatki nadają roślinie lekkości i wdzięku.

Wśród tych propozycji każdy z pewnością znajdzie taką odmianę, która świetnie wkomponuje się w wystrój i charakter mieszkania.

Jak pielęgnować grudnika po kwitnieniu?

Grudnik kończy kwitnienie w okolicach stycznia i wtedy trzeba pozwolić mu na odpoczynek. Polega to na rzadszym podlewaniu, wystarczy dbać, aby korzeń całkowicie nie wysechł. Oznacza to podlewanie raz na kilka tygodni. Usuń też zwiędłe czy uschnięte kwiaty, które niepotrzebnie obciążają roślinę, oraz przytnij pędy, aby zachowała ładny kształt. Pędy wystarczy ułamać na przewężeniach. Po kwitnieniu grudnika należy przestawić w chłodniejsze miejsce, o temperaturze 15 – 18 stopni Celsjusza. W tym czasie całkowicie zaniechaj też nawożenia rośliny.

Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas