Humbak

Aktualizacja

Humbak (Megaptera novaeangliae) albo inaczej długopłetwiec oceaniczny to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych. Znany z charakterystycznego wygięcia grzbietu podczas nurkowania oraz wydawania dźwięków podczas komunikacji.

Wyskakujący z wody humbak.
Wyskakujący z wody humbak. Tosei Kisanuki/Associated PressEast News

Humbak - najważniejsze informacje

Gatunek:
długopłetwiec oceaniczny
Rodzaj:
megaptera
Rodzina:
płetwalowate
Rząd:
cetartiodactyla
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją humbaki?

Humbak, a inaczej długopłetwiec oceaniczny, żyje w wodach wszystkich oceanów na obu półkulach i dopływa także do granicy lodu. Ssaki te na czas godów migrują w rejony tropikalne. Natomiast latem przebywa w wodach arktycznych, które są bogatsze w pożywienie dla tego zwierzęcia.

Humbaki to samotnicy. Zdarza się, że tworzą przejściowe stada, które rozpadają się już po kilku godzinach. Prowadzą aktywny tryb życia i mimo swoich dużych rozmiarów często wyskakują nad tafle wody lub uderzają płetwami o jej powierzchnię. 

Humbaki jedzą tylko latem. To wtedy zajadają dorsze, śledzie, makrele, sardele oraz kryl i drobne skorupiak, dzięki czemu magazynują zapasy tłuszczu na zimę. Samice tych ssaków rodzą co 2 lub 3 lata i to jedno młode. Małe humbaki przychodzą na świat ogonem do przodu, mają ok. 6 m długości oraz dobrze widzą i słyszą. Matka karmi je przez 6 miesięcy. Mleko samic tych zwierząt ma kolor różowy i zawartość tłuszczu ok. 50%. Młode pozostają z matką do momentu aż się usamodzielniają.

Jak wygląda humbak?

Samce mają do 17, a samice do 19 m długości. Dorosłe osobniki ważą ponad 40 ton. Humbaki mają:

  • opływowe ciało z charakterystycznym garbem; 
  • przypominającą serce płetwę ogonową – ma ona od 2 do 3 m rozpiętości;
  • płetwy piersiowe, które układają się jak skrzydła w czasie lotu, gdy zwierzę skacze ponad powierzchnię wody;
  • głowę i żuchwę pokrytą guzkami – są to pozostałości po mieszkach włosowych;
  • mają nawet 400 płyt fiszbinowych zamiast zębów – służą one do filtrowania pokarmu;
  • podwójny otwór nosowy znajdujący się na grzbiecie – podczas wydechu za jego pomocą wypuszczają wodę z płuc. Wyrzuca ją z ogromną siła, przez co tworzy się wysoka na nawet 3 m fontanna.

Czy humbaki są pod ochroną?

Dzięki prowadzonym działaniom liczebność populacji humbaka wzrosła i dziś zwierzęta te nie są zagrożone wyginięciem.

Na humbaki polowano już od XVII wieku – dla ich tłuszczu, mięsa oraz fiszbinów. Dlatego już na początku XX wieku żyło tylko 700 osobników z tego gatunku. Jednak starania ekologów i biologów okazały się skutecznie i dziś w większość z ich populacji nie jest już zagrożona wyginięciem. 

Mimo zakazu polowań na te zwierzęta, ciągle czyhają na nich niebezpieczeństwa. Obecnie humbaki są narażone na kolizje ze statkami oraz na zaplątanie w sieci rybackie. 

Ciekawostki o humbakach

  • Na humbakach może znajdować się nawet 500 kg muszli pąkli. Nie są one groźne dla zwierzęcia, dopóki nie otoczy ich wianuszek zawszeli – groźnych pasożytów. Mogą one spowodować poswatanie ran na skórze ogromnego ssaka.
  • W 2009 roku pewien humbak zabłądził i zaobserwowano go w Tamizie w pobliżu Londynu. Na szczęście był to młody osobnik. Maluch miał „zaledwie” 9,5 m długości.
  • Niektóre z samców humbaków lubią podpływać bliżej łodzi i wynurzać się – stało się to przyczyną powstania wielorybiej turystyki.
  • Humbaki płci męskiej potrafią „śpiewać”. Ich pieśni trwają nawet 20 minut i składają się dźwięków o niskich tonach.
  • Humbak za jednym razem jest w stanie połknąć aż kilka tysięcy ryb.
  • Ciąża u humbaków trwa 11,5 miesiąca.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas