To absolutny przełom. Wysłali wiadomość do wieloryba, a ten… odpowiedział

Amerykańscy naukowcy prawdopodobnie dokonali niezwykłego przełomu jeśli chodzi o komunikację ludzi z wielorybami. Do samicy humbaka na Alasce został wysłany sygnał dźwiękowy przypominający specyficzną "mowę" tego gatunku. Jakież zdziwienie musiało ogarnąć badaczy, kiedy okazało się, że wieloryb… odpowiedział na tę wiadomość! Naukowcy mają nadzieję, że rozwiązanie zagadki "pieśni wielorybów" pomoże rozszyfrować sygnały, jakie być może wysyła do nas z kosmosu pozaziemska inteligencja.

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że osiągnęli przełom w komunikacji z wielorybami. Samica humbaka u wybrzeży Alaski odpowiedziała na sygnał dźwiękowy nadany przez badaczy
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że osiągnęli przełom w komunikacji z wielorybami. Samica humbaka u wybrzeży Alaski odpowiedziała na sygnał dźwiękowy nadany przez badaczy ullstein bild / ContributorGetty Images

Naukowcy pod kierownictwem dr Brendy McCowan z Uniwersytetu Kalifornijskiego i dra Freda Sharpe'a z Alaska Whale Foundation nawiązali prawdopodobnie pierwszą w historii konwersację z humbakiem. Samicy nadano imię Twain, a cała "rozmowa" trwała ok. 20 minut.

Naukowcy pierwszy raz w historii "rozmawiali" z wielorybem

Badacze wysłali do wieloryba "wiadomość" - sygnał akustyczny bliźniaczy do takich, jakimi porozumiewają się między sobą humbaki. Analizy i statystyki tej niezwykłej "rozmowy" wskazują na "zamierzoną interakcję akustyczną (i behawioralną) między człowiekiem a wielorybem".

W skrócie: ludzie po raz pierwszy nawiązali obustronną komunikację z humbakiem. Potwierdzają to badania głosu zwierzęcia, według których wieloryb wykazywał ekscytację, zaangażowanie, a następnie wycofanie. Twain w tym czasie wielokrotnie opływała łódź, z której transmitowane były dźwięki, kilkukrotnie wynurzając się z wody.

Sądzimy, że jest to pierwsza taka komunikacyjna wymiana między ludźmi i humbakami w ich 'języku'.
dr Brenda McCowan

Humbaki znane są z tego, że komunikują się między sobą, używając specyficznych dźwięków, w pewien sposób przypominających ludzką mowę lub okrzyk. Ich komunikaty znane są jako "wielorybie pieśni". Każda z nich może trwać nawet 30 minut. Nam, ludziom, sygnały te mogą przypominać ścieżki dźwiękowe horrorów, ponieważ brzmią jak przeciągające się jęki lub metaliczne wycie.

Nic więc dziwnego, że mowa wielorybów od lat interesuje naukowców. Wykazano już, że zwierzęta korzystają z podobnych częstotliwości mowy, co ludzie (od 20 Hz do 24 kHz podczas gdy człowiek słyszy od 16 Hz do 20 kHz). Repertuar ich dźwięków jest szeroki, a w komunikacji humbaków, tak jak w przypadku człowieka, rolę odgrywa również cisza oraz rozmaite komunikaty o charakterze społecznym (tych zidentyfikowano już ok. 40).

Pieśni wielorybów jak rozmowa człowieka z kosmitami

Wieloryby z tego gatunku mają też zadziwiające umiejętności uczenia się nowych "pieśni", co pokazuje jak bardzo inteligentne są to istoty. W zeszłym roku dowiedziono, że humbaki potrafią naśladować dźwięki innych osobników - nawet tych, z którymi miały krótki kontakt i na co dzień żyją tysiące kilometrów od siebie.

"Humbaki są ekstremalnie inteligentne, mają rozbudowane struktury społeczne, tworzą narzędzia takie jak sieci z bąbelków, żeby łapać w nie ryby; również bardzo obszernie komunikują się między sobą przy pomocy 'pieśni' i sygnałów towarzyskich" - potwierdza dr Fred Sharpe.

Na tym jednak nie koniec. Naukowcy mają bowiem nadzieję, że doświadczenia zdobyte w komunikacji z wielorybami pomogą w nawiązaniu rozmowy z... istotami pozaziemskimi. Z tym, że w tym scenariuszu to raczej człowiek będzie wielorybem, a sygnał nadadzą kosmici.

"Z racji obecnych ograniczeń w technologii należy przypuszczać, że to inteligencja pozaziemska będzie chciała się skontaktować z nami, celując w człowieka jako odbiornik" - twierdzi dr Laurance Doyle, współautor artykułu na temat mowy humbaków opublikowanego w "PeerJ". Komunikacja z wielorybami ma być pomocna m.in. w opracowaniu filtrów do sygnałów odbieranych z kosmosu.

Pocztówka z podwodnego świata. Zobacz niezwykły taniec humbakówJukin Media© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas